Newsletter

Społeczna odpowiedzialność, troska o środowisko i transparentność - firma Wedel prezentuje swój trzeci raport zrównoważonego rozwoju „Z przyjemnością dla przyszłości”

25.10.2024, 10:51aktualizacja: 25.10.2024, 11:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wedel (1)
Wedel (1)
Rosnąca świadomość społeczna i nowe regulacje Unii Europejskiej, w tym dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), sprawiają, że dbanie o zrównoważony rozwój przestaje być już tylko dobrą praktyką rynkową, stając się obowiązkiem prawnym dla przedsiębiorstw. Wedel jako firma, która podjęła wyzwanie raportowania ESG (w obszarach: E-środowiskowym, S-społecznym i G-ładu korporacyjnego) jeszcze przed wdrożeniem wymagających tego regulacji, prezentuje już trzecią edycję swojego raportu zrównoważonego rozwoju „Z przyjemnością dla przyszłości”. To kolejny krok w kierunku budowania odpowiedzialnego biznesu, a także kontynuacja podejścia rodziny Wedlów.

Społeczna odpowiedzialność biznesu od zawsze była wpisana w DNA firmy Wedel. Pierwsze działania firmy na rzecz pracowników i lokalnej społeczności były inicjowane już w czasach jej założycieli. Tradycja ta, pielęgnowana przez kolejne pokolenia, dziś przekształciła się w kompleksowy program obejmujący szeroki zakres działań, który wykracza daleko poza mury fabryki czekolady. Historia raportowania CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu) w Polsce sięga początku XXI wieku, kiedy pojęcie zrównoważonego rozwoju zaczęło zyskiwać na znaczeniu. Choć ramy prawne CSR stale ewoluują, a regularne raportowanie staje się obowiązkiem, nakładanym na firmy przez liczne regulacje, to właśnie w zakładach produkcyjnych pozostaje ich esencja - ludzie, którzy codziennie dbają o wdrażanie odpowiedzialnych rozwiązań.

„Miniony rok przyniósł wiele zmian w branży słodyczy czekoladowych oraz w otoczeniu makroekonomicznym i geopolitycznym. Jednak dzięki zaangażowaniu i współpracy naszych pracowników mogliśmy wspólnie osiągnąć nasze cele - między innymi te zaprezentowane w raporcie ESG. To ich determinacja pozwala nam kontynuować rozwój zgodnie z wartościami i podejściem naszych założycieli, wprowadzać innowacje i prowadzić odpowiedzialny biznes, którego fundamenty zbudowane są na ponad 170-letniej tradycji” - mówi Maciej Herman, dyrektor zarządzający firmy Wedel.

E - efektywne zarządzanie zasobami naturalnymi

Europejskie przepisy wspierające realizację Zielonego Ładu i odnoszące się do Taksonomii UE, jak również szereg konkretnych rozporządzeń, m.in. dotyczące wylesiania (European Union Deforestation Regulation), nakładają na firmy obowiązek dostosowania swoich praktyk do coraz bardziej wymagających i prawnie uregulowanych standardów ekologicznych.

Firma Wedel w ramach pracy nad zrównoważonym rozwojem podejmuje aktywne działania w obszarze swojego łańcucha wartości - od odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, po efektywne zarządzanie odpadami. Producent słodyczy czekoladowych, pozyskując kakao wyłącznie z Ghany, przyczynia się do poprawy jakości życia i pracy lokalnych plantatorów poprzez certyfikację Rainforest Alliance dla całego zakładu oraz wybranych produktów. W obszarze opakowań Wedel wprowadza zmiany w materiałach i sposobie projektowania, aby ułatwić proces ich recyklingu. Podjęte działania przyczyniły się między innymi do zmniejszenia zużycia papieru o ok. 90 t rocznie. Dodatkowo, w 2023 roku firma obliczyła swój ślad węglowy we wszystkich trzech zakresach, dzięki czemu analizuje trendy i podejmuje działania w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystanie w firmowej flocie aut spełniających wymogi emisji spalin Euro 6, systematyczna wymiana starszych modeli na bardziej przyjazne dla środowiska oraz edukowanie pracowników w zakresie oszczędnej jazdy pozwoliło zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych wynikającą ze zużycia paliw o 30% (w roku 2023 względem roku bazowego 2019). Od 2020 roku Wedel korzysta również z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu może uniknąć emisji około 12 tysięcy ton CO2 rocznie. To mniej więcej tyle, ile w ciągu roku emituje około 3000 samochodów osobowych.

S - społeczna odpowiedzialność biznesu

W kontekście zrównoważonego rozwoju, obok aspektów środowiskowych, niezwykle istotna jest również odpowiedzialność za pracowników i społeczeństwo, a także partnerów biznesowych. Firmy, które stawiają na etykę pracy i włączające podejście do różnorodności mają większą szansę na przyciągnięcie utalentowanych specjalistów i zminimalizowanie poziomu rotacji zespołu. Społecznie odpowiedzialne praktyki przyczyniają się również do wzmacniania zaufania do marki, co przekłada się na większą lojalność klientów.

„Naszym celem w Wedlu jest nie tylko dostarczanie wyjątkowych produktów, ale także budowanie wartościowych relacji z otoczeniem jako odpowiedzialny sąsiad, partner czy pracodawca. Jan Wedel już podczas kampanii wrześniowej w 1939 roku otworzył magazyny swoich zakładów i rozdawał żywność okolicznym mieszkańcom. Dziś, idąc w jego ślady, poprzez inicjatywy z zakresu ESG chcemy wprowadzać realne zmiany, które będą miały pozytywny wpływ na przyszłe pokolenia. To nasza odpowiedzialność i zarazem wyzwanie, któremu z przyjemnością stawiamy czoła każdego dnia. Panie Janie, raport zdany!” - mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, kierowniczka komunikacji korporacyjnej i ESG w firmie Wedel.

Serce Wedla od lat 30. XX w. bije na warszawskiej Pradze, dlatego firma czuje się silnie związana z tą okolicą. W ramach programu grantowego Wedel od Serca od ponad 18 lat pracownicy i pracowniczki firmy mogą zgłaszać autorskie pomysły na realizowane (ze wsparciem finansowym firmy) w całej Polsce inicjatywy, w których chcieliby wziąć udział jako wolontariuszki i wolontariusze.

Nieodłącznymi częściami kultury organizacyjnej Wedla są także szacunek dla różnorodności i jej wspieranie. W firmie od 2021 r. działa oddolna grupa Różnorodni jak Mieszanka Wedlowska, która podejmuje działania promujące inkluzywność i przeciwdziałające dyskryminacji. Firmową różnorodność wspiera program CzekoSprawni, który ma na celu zwiększanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Program ten stwarza im także możliwości uzupełniania luk kompetencyjnych, dzięki odpowiednio dostosowanym szkoleniom oraz zapewnia włączającą edukację dla pozostałych pracowników firmy. W ramach realizacji programu CzekoSprawni Wedel dzieli się swoimi doświadczeniami i promuje ideę zatrudniania OzN w innych organizacjach. W firmie trwają również prace nad strategią DEI (Diversity, Equity and Inclusion), która wzmocni działania w zakresie różnorodności, równości i włączania, tworząc jeszcze bardziej otwarte i sprzyjające rozwojowi środowisko pracy.

G - gwarancja transparentnego zarządzania

Kolejnym filarem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa jest odpowiedzialność za ład korporacyjny. Ten element strategii ESG obejmuje szereg wewnętrznych regulacji, które pozwalają wdrażać założenia w życie, porządkować je i formalizować. Aspekt „governance” kładzie nacisk na transparentność i etykę, szczególnie w kontekście relacji między zarządem, radą nadzorczą, właścicielami oraz innymi interesariuszami. Każdą z tych kwestii regulują odrębne przepisy, co zapewnia spójność i skuteczność działań firmy. Rozbudowana struktura regulacji podkreśla, jak kluczowy jest to obszar dla działalności przedsiębiorstwa - gwarantuje stabilność, przestrzeganie najwyższych standardów oraz długofalowy rozwój w zgodzie z wartościami zrównoważonego rozwoju.

W firmie Wedel podejmowanie transparentnych i odpowiedzialnych decyzji umożliwia obowiązujący od 2012 r. kodeks etyczny, który wyznacza hierarchię wartości i standardy postępowania dla wszystkich zatrudnionych, niezależnie od pełnionej funkcji i stanowiska. Ważnym elementem jest także procedura zgłaszania i wyjaśniania nieprawidłowości, która chroni sygnalistów i sygnalistki, umożliwiając im bezpieczne zgłaszanie nadużyć w miejscu pracy. W obszarze zrównoważonego łańcucha dostaw, firma wprowadza wymogi wobec kontrahentów, które zapewniają, że ich działania są zgodne z regulacjami oraz standardami etycznymi, a także wartościami Wedla. W proces wdrażania rozwiązań ESG firma Wedel włącza interesariuszy i interesariuszki, pozostając z nimi w dialogu i angażując różne grupy z uwzględnieniem ich specyficznych potrzeb.

Raport zrównoważonego rozwoju firmy Wedel został opracowany zgodnie z GRI Standards 2021 (Global Reporting Initiative), co zapewnia jego zgodność z międzynarodowymi wytycznymi raportowania. W trosce o rzetelność i aktualność przedstawionych danych, zarówno liczbowe, jak i opisowe informacje zostały skonsultowane z pracowniczkami i pracownikami, odpowiedzialnymi za poszczególne obszary działalności firmy. Dotychczas brakowało jednolitych standardów raportowania ESG, co utrudniało ocenę działań firm w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nowa dyrektywa CSRD uspójnia te procesy, zwiększając porównywalność między korporacjami i ułatwiając interesariuszom ocenę ich osiągnięć. Wedel przygotowuje się aktualnie do nowego, europejskiego standardu raportowania, rewidując jednocześnie swoją strategię, aby jeszcze lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania z obszaru ESG.

W myśl swojej misji „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach”, Wedel wsłuchuje się w potrzeby swojego otoczenia i reaguje na nie. Potwierdza w ten sposób swoje zobowiązanie do zrównoważonego rozwoju i prowadzenia odpowiedzialnych praktyk, działając „z przyjemnością dla przyszłości”. Dbanie o relacje z pracownikami, lokalną społecznością oraz środowiskiem naturalnym to wyraz kontynuowania tradycji, zapoczątkowanej przez założycieli firmy. Dzięki temu Wedel łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc odpowiedzialny biznes, który będzie służył kolejnym pokoleniom.

Z całym raportem można się zapoznać pod tym adresem.

KONTAKT:

Biuro prasowe

Żaneta Gotowalska-Wróblewska

SEC Newgate

e-mail: zaneta.gotowalska@secnewgate.com

tel.: 886-453-543

O firmie Wedel:

Wedel od 1851 roku dostarcza konsumentom przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku czekolady i jest podziwiany za kunszt tworzenia produktów najwyższej jakości. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze, jak Ptasie Mleczko®, Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle, praliny, batony oraz Torcik Wedlowski. Aby konsumenci mogli od środka poznać tajniki powstawania tych kultowych produktów, Wedel stworzył dla nich jedyne takie w Europie, multisensoryczne muzeum czekolady - Fabryka Czekolady E. Wedel, której otwarcie nastąpiło 4 września 2024 roku. W Wedlu zatrudnionych jest obecnie blisko 1300 osób (wliczając pracowników sprzedaży terenowej). Misja Wedla: „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach” odzwierciedla filozofię działania, która zakłada odpowiadanie na wyzwania współczesnego świata jako odpowiedzialny producent, pracodawca, sąsiad i partner. Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronach: wedel.pl, wedel.prowly.com, LinkedIn (lotte-wedel) oraz na Instagramie i Facebooku.

Źródło informacji: Wedel

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 25.10.2024, 10:51
Źródło informacji Wedel
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii