Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Komunikat ws. postępowania dot. uzgodnienia płci (komunikat)

29.10.2024, 20:44aktualizacja: 04.11.2024, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Prokuratura Krajowa informuje:

W dniu 30 października 2024 r. odbędzie się posiedzenie niejawne pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Przedmiotem posiedzenia będzie zajęcie stanowiska w sprawie wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego odnoszącego się do kręgu osób uczestniczących w procedurze uzgodnienia płci, złożonego przez poprzedniego Prokuratora Generalnego.

Skierowanie wniosku ówczesny Prokurator Generalny argumentował wystąpieniem rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego w sprawach dotyczących ustalenia płci.

W uzasadnieniu wniosku zaprezentowano stanowisko, że w sprawie o ustalenie albo zmianę płci metrykalnej wytoczonej przez osobę transseksualną pozostającą w związku małżeńskim lub posiadającą małoletnie dzieci, osoby te powinny wystąpić w postępowaniu jako strona pozwana (bierna) obok żyjących rodziców, a ich współuczestnictwo ma charakter współuczestnictwa jednolitego.

Pismem z dnia 29 stycznia 2024 r. Adam Bodnar cofnął wniosek poprzedniego Prokuratora Generalnego z dnia 8 września 2022 r. w tej sprawie.

Prokurator Generalny Adam Bodnar nie podzielił zasadności wniosku, z uwagi na niestwierdzenie rozbieżności w wykładni przepisów prawa będących podstawą do wydania rozstrzygnięć w sprawach o ustalenie albo zmianę płci metrykalnej, uznając, że kwestia legitymacji biernej w takim postepowaniu została ostatecznie rozstrzygnięta w wyroku SN z dnia 10 stycznia 2019 r. sygn. akt II CSK 371/18, w którym przyjęto, że legitymację bierną mają wyłącznie rodzice osoby transpłciowej, a w sytuacji, gdy nie żyją – kurator ustanowiony przez Sąd. Tożsame stanowisko w przedmiotowej sprawie zajęli również Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.

Prokurator Generalny Adama Bodnar prezentuje pogląd, że prawo osoby transpłciowej do funkcjonowania zgodnie ze swoją tożsamością płciową wchodzi w zakres prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego gwarantowanego w art. 47 Konstytucji RP oraz art. 8 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Powinnością państwa jest takie ukształtowanie postępowania o ustalenie płci, które zapewni poszanowanie praw i godności osoby transpłciowej. Poszerzenie kręgu podmiotów uczestniczących w postępowaniu może nadmiernie obciążyć emocjonalnie osobę transseksualną, a także pozostałych uczestników, w tym przede wszystkim dzieci osoby pozywającej.

Postanowieniem z dnia 7 czerwca 2024 r. o sygn. III CZP 6/24 Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej uznał za niedopuszczalne cofnięcie wniosku o rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Sąd nie sporządził uzasadnienia do wydanego orzeczenia.

Prokurator Generalny jako organ inicjujący postępowanie w tym przedmiocie jest uprawniony do cofnięcia uprzednio złożonego wniosku. W tej sytuacji nieuwzględnienie przez Sąd Najwyższy cofnięcia przez Prokuratora Generalnego wniosku inicjującego postępowanie należy uznać za działanie pozbawione podstawy prawnej. Kontynuowanie przez Sąd Najwyższy postępowania i ewentualne wydanie rozstrzygnięcia będzie obarczone wadą prawną.

Ponadto Prokurator Generalny Adam Bodnar pismem z dnia 9 sierpnia 2024 r. wniósł o wyłączenie ze składu orzekającego sędziów Sądu Najwyższego powołanych na stanowisko na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictw i niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r. poz. 3). Wnioskowi nadano bieg poprzez skierowanie go do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Do dzisiaj wniosek nie został rozpoznany.

Prokurator Generalny Adam Bodnar podtrzymuje w pełni swoje stanowisko, co do braku podstaw faktycznych i prawnych do wydania orzeczenia przez Sąd Najwyższy w tej sprawie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wm/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.10.2024, 20:44
Źródło informacji Prokuratura Krajowa
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ