Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
"Będziemy wspierać rozwój sektora mięsnego w Polsce" – zapewnił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Światowy Dzień Mięsa.
Podczas Kongresu ministrowi Siekierskiemu towarzyszył sekretarz stanu Jacek Czerniak.
Zmiany w polskim rolnictwie:
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w tym roku obchodzimy 20-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej. "Ale zmiany w sektorze mięsa zaczęły się już 35 lat temu, kiedy Polska rozpoczęła transformację ustrojową" – podkreślił minister Czesław Siekierski i dodał, że jej efektem jest bardzo prężny rozwój sektora drobiarskiego, a także sektora wołowiny. Minister przypomniał, że jesteśmy jednym z liderów w Unii Europejskiej w produkcji mięsa drobiowego, którego ponad 50 proc. jest eksportowane. "Trudniejsza jest sytuacja w sektorze trzody chlewnej, w którym mamy teraz tylko około 8,5 mln sztuk, ale podejmujemy wszelkie działania, aby to zmienić" – dodał szef resortu rolnictwa.
Polska prezydencja:
W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski przypomniał, że od 1 stycznia 2025 roku Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. – W czasie naszej prezydencji będziemy chcieli dokonać przeglądu Zielonego Ładu, w tym zwłaszcza zmian wprowadzonych z inicjatywy Polski – poinformował minister Czesław Siekierski. Według ministra konieczne jest również rozpoczęcie dyskusji na temat przyszłej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej.
Rozwój sektora mięsnego:
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na wyzwania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, także pod względem ilościowym. "Badania pokazują, że w 2050 roku będzie nas na Ziemi 10 mld, a to oznacza konieczność zwiększenia produkcji żywności o 70 proc." – podkreślił polski minister. "To oznacza również wzrost zapotrzebowania na mięso. W Polsce będziemy wspierać rozwój tego sektora" – zapewnił minister Czesław Siekierski.
Zasięg Kongresu:
Kongres Światowy Dzień Mięsa to wydarzenie branży mięsnej o zasięgu międzynarodowym, w którym uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele resortu rolnictwa, zakładów mięsnych, organizacji rolniczych oraz nauki, a także goście zagraniczni. Na marginesie Kongresu odbyły się nieformalne rozmowy z ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce Sunem Linjiangiem. Podczas spotkania ambasadora z ministrem Czesławem Siekierski oraz sekretarzem stanu Jackiem Czerniakiem omówione zostały kwestie dotyczące handlu artykułami rolno-spożywczymi. W szczególności rozmawiano o regionalizacji w handlu drobiem i możliwości sfinalizowania umowy o regionalizacji do końca tego roku, a także o audycie naszych zakładów mięsnych w celu umożliwienia eksportu.
Światowy Dzień Mięsa W trakcie Kongresu uczestniczący w tym wydarzeniu przedstawiciele sektora mięsnego z Polski i z zagranicy podpisali deklarację ustanawiającą 6 czerwca Światowym Dniem Mięsa (World Meat Day) Deklarację podpisali przedstawiciele:
- Związku Polskie Mięso;
- Krajowej Rady Drobiarstwa;
- Ogólnopolskiego Związku Producentów Drobiu - Poldrób;
- Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej;
- Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego;
- Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego;
- Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego;
- Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj;
- Polskiej Federacji Hodowców Drobiu;
- European Livestock and Meat Trades Union;
- Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG;
- Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS”
- Organizacji #HodowcyRazem
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.10.2024, 12:07 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |