Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Firma EMKA® zrealizowała już dwie inwestycje związane z budową nowych instalacji do unieszkodliwiania odpadów medycznych - w Kędzierzynie-Koźlu oraz w Redzikowie. Projekty w województwie opolskim i pomorskim są dofinansowywane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Konferencja, która wyznacza nowe kierunki w zarządzaniu odpadami
Otwarciu instalacji towarzyszyła konferencja, poświęcona szerokiej analizie zarządzania odpadami w Polsce. Dyskusja obejmowała m.in. panele o finansowaniu projektów ekologicznych, bezpieczeństwie instalacji i roli edukacji w ochronie środowiska. Wśród ekspertów znaleźli się uznani specjaliści, tacy jak prof. dr hab. inż. Janusz Bujak z firmy PROMONT, twórca technologii wdrażanej w instalacjach ITPO, i prof. Zbigniew Wzorek z Politechniki Krakowskiej. Nie zabrakło specjalistów z firmy EMKA, Project Managerów zaangażowanych w budowę drugiej już instalacji - Grzegorza Studenta oraz Krzysztofa Sałygi.
Panel otwierający konferencję poświęcony był porównaniu dwóch instalacji ITPO - w Redzikowie i w Kędzierzynie-Koźlu - co stworzyło okazję do wymiany doświadczeń oraz omówienia przyszłych wyzwań i rozwoju technologicznego. Panel ten podkreślił znaczenie innowacyjności i efektywności w działalności przedsiębiorstw ochrony środowiska. Kolejna moderowana dyskusja koncentrowała się na finansowaniu projektów ekologicznych, przy czym omówiono różne możliwości wsparcia - zarówno ze strony sektora bankowego, jak i funduszy rządowych, które stanowią kluczowy element sukcesu takich inwestycji. Następne dwa panele omawiały zagadnienia techniczne i społeczne związane z ochroną środowiska - w tym korzyści płynące z bezpiecznego unieszkodliwiania odpadów medycznych i edukacji ekologicznej
Instalacja zabezpieczeniem epidemicznym dla Pomorza
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) to wysoce wyspecjalizowana linia technologiczna do unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych. Wykorzystując technologię pieca obrotowego oraz kompleksowy system oczyszczania spalin zapewnia skuteczne i bezpieczne dla środowiska unieszkodliwianie odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych i weterynaryjnych. Pośród wielu zalet zastosowania ITPO w gospodarce odpadami można wymienić:
- Odzysk energii zawartej w odpadach;
- Produkcja taniego ciepła i/lub energii elektrycznej;
- Zmniejszenie zapotrzebowania na źródła paliw kopalnych;
- Innowacyjność technologii pozwala na osiągnięcia kompaktowego rozwiązania;
- Pozyskana energia zalicza się do OZE;
- Wysoka rentowność inwestycji;
- Spełniająca wymogi zapisów BAT wymaganych przez prawo Unii Europejskiej;
- Możliwość unieszkodliwiania odpadów stałych i płynnych;
- Niskie zapotrzebowanie energetyczne instalacji;
- Niska awaryjność technologii;
- Zakład dedykowany do pracy 24/7;
- Rozwiązanie w pełni bezpieczne dla środowiska, spełniające najbardziej rygorystyczne normy emisyjne.
Instalacja to miejsce, w którym w sposób nowoczesny i w pełni bezpieczny dla środowiska naturalnego, pracujących tam osób i okolicznych mieszkańców, następuje termiczne przekształcanie odpadów. Rozwiązanie to niesie korzyści dla społeczeństwa w czasach kryzysu energetycznego. Instalacja o wydajności kilku tysięcy ton w skali roku to początek długiej drogi ogólnopolskiego pozyskiwania energii z odpadów niebezpiecznych. Zakład odzysku energii z odpadów stanowi jedno z najczystszych i najbezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań, ponieważ podlega dużo bardziej rygorystycznym normom, niż domy jednorodzinne, standardowe elektrociepłownie oraz kotłownie miejskie. Technologia opracowana przez prof. Janusza Bujaka to najnowocześniejsze i najbardziej niezawodne rozwiązanie.
W Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów zainstalowany jest ciągły monitoring emisji spalin z procesu unieszkodliwiania. Dwa razy w roku system, w który firma nie może ingerować, generuje kompleksowe raporty przesyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Dodatkowo Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska może w każdej chwili przeprowadzić niezapowiedzianą kontrolę i dokonać niezależnych pomiarów emisji spalin z instalacji.
Ekologiczne zaangażowanie i społeczna odpowiedzialność EMKA S.A.
Firma EMKA S.A. nie tylko angażuje się w ochronę środowiska, lecz także współpracuje z lokalnymi społecznościami, wspierając inicjatywy edukacyjne i ekologiczne. Inwestycja EMKA S.A. w Redzikowie to przykład nowoczesnych rozwiązań w gospodarce odpadami, który łączy ekologię, innowacje i społecznie odpowiedzialne działania, budując fundamenty zrównoważonej przyszłości. Takie inwestycje mają na celu przełamanie negatywnych stereotypów związanych z termicznym przekształcaniem odpadów w Polsce.
Stawiając na edukację, EMKA S.A. planuje uruchomienie specjalnych ścieżek edukacyjnych, mających na celu szerzenie wiedzy o ekologii i gospodarce odpadami. Firma zaprasza zorganizowane grupy, takie jak dzieci i młodzież szkolna, studenci oraz specjaliści z branży gospodarki odpadami, do zwiedzenia Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Redzikowie oraz Kędzierzynie-Koźlu. Wycieczki te są dostosowane do różnych grup wiekowych, aby skutecznie promować ekologiczne postawy i podnosić świadomość o odpowiedzialnym zarządzaniu odpadami. Zapisy możliwe są poprzez stronę: https://ekoemka.com.pl/nasze-instalacje/.
Źródło informacji: EMKA S.A.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 06.11.2024, 09:27 |
Źródło informacji | EMKA S.A. |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘPozostałe z kategorii
-
Image
GPB: chcemy, aby to polskie firmy napędzały morską transformację energetyczną PAP
- 21.11.2024, 10:31
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
Prof. Michał Wolański z SGH: AI nie zmieni radykalnie sposobu naszego podróżowania PAP
- 20.11.2024, 15:56
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom