Newsletter

Zdrowie i styl życia

W Black Friday obchodzimy Piątek Bez Futra

28.11.2024, 09:00aktualizacja: 28.11.2024, 09:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

HSI
HSI
WARSZAWA, Polska (28 listopada 2024 r.) - W czasie listopadowego tygodnia wyprzedaży, który skończy się w Black Friday, międzynarodowa organizacja ochrony zwierząt Humane Society International zachęca do włączenia się w akcję - Piątek Bez Futra i apeluje o rezygnację z zakupu produktów wykonanych z futer zwierząt. Demonstrowanie sprzeciwu wobec zabijania zwierząt na futra jest szczególnie ważne w Polsce, jednym z ostatnich krajów UE, w którym taka hodowla jest nadal legalna.

Chociaż Black Friday może kusić konsumentów rabatami, powinien być czasem na przemyślane decyzje zakupowe, które uwzględniają również dobrostan zwierząt. Piątek Bez Futra (ang. Fur Free Friday), został zainicjowany w latach 80. w Stanach Zjednoczonych, stając się kluczową częścią globalnej kampanii na rzecz zakończenia okrutnej praktyki hodowli zwierząt na futra. Do tej pory już ponad 1500 sprzedawców detalicznych zrezygnowało z futer, w tym międzynarodowi domy mody i marki, takie jak Zara, H&M, Gucci, Prada, Chanel czy Max Mara.

Piątek Bez Futra ma na celu przypomnienie, jaki wpływ mają nasze codzienne wybory zakupowe na zatrzymanie cierpienia zwierząt. Małe klatki, przerażające warunki życia i brutalna śmierć zwierząt, które odczuwają ból, strach i cierpienie - to wszystko jest bezpośrednią konsekwencją wykorzystywania futer w świecie mody. Zwierzęta hodowane dla futra przeżywają straszne cierpienie, zanim zostaną zabite w wieku poniżej roku, w listopadzie lub na początku grudnia. Norki umieszczane są w mobilnych komorach gazowych, a lisy i jenoty są rażone prądem. Doroczną rzeź przeżywają tylko zwierzęta wybrane do kontynuowania cyklu rozrodczego.

„Szaleństwo zakupów w Black Friday może sprawić, że konsumenci nieświadomie kupią produkty wykonane z futra norek, lisów i jenotów w formie małych akcesoriów, takich jak breloki czy kaptury obszyte futrem, nie zdając sobie sprawy z ich pochodzenia. Czas to zmienić. Bądźmy uważni, zrezygnujmy z tych produktów - wybierając współczucie wysyłamy projektantom i sprzedawcom mocny sygnał, że zwierzęta zasługują na lepszy los. Niedawno Rumunia, jako kolejne państwo w Europie, zakazała hodowli zwierząt na futra. Nadszedł czas, aby Polska poszła w jej ślady. Ponawiamy apel do polskiego rządu o szybkie rozpatrzenie ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futra od 2029 roku”­ - mówi Iga Głażewska Bromant, dyrektorka krajowa HSI/Europe w Polsce.

Hodowla zwierząt na futra została zakazana w 22 krajach europejskich, a Polska wciąż jest jednym z niewielu państw członkowskich UE, gdzie hodowla zwierząt na futra jest nadal legalna. Polska pozostaje ​​największym producentem futer w UE i drugim co do wielkości na świecie, po Chinach. W Polsce działa prawie 300 ferm futrzarskich, w których co roku zabija się około 3 milionów zwierząt, głównie norek i lisów. Pomimo społecznych trwających niemal 20 lat i faktu, że ponad 70% Polaków sprzeciwia się hodowli zwierząt na futra ze względów etycznych, zagrożeń dla zdrowia publicznego i ich negatywnego wpływu na środowisko, ustawodawcy nadal unikają zdecydowanych działań.

Hodowla zwierząt na futra nie tylko powoduje ogromne cierpienie zwierząt, ale również stwarza ryzyko epidemiologiczne. Według ostatnich badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature”, u zwierząt z ferm futrzarskich w Chinach wykryto 39 wirusów potencjalnie wysokiego ryzyka, w tym 11 zdolnych do przenoszenia się na ludzi. To nie pierwsze badanie podnoszące obawy dotyczące ryzyka rozprzestrzeniania się potencjalnych wirusów pandemicznych z ferm futrzarskich, co jeszcze bardziej wzmacnia potrzebę zakazania hodowli zwierząt na futra jak najszybciej, raz na zawsze.

Osoby, które popierają zakaz hodowli zwierząt na futra, mogą podpisać petycji na stronie internetowej Humane Society International https://action.hsi-europe.org/page/114188/action/1

Źródło informacji: HSI

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 28.11.2024, 09:00
Źródło informacji HSI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Pozostałe z kategorii