Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:
Zbliża się 35. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji z inicjatywy Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, marszałka Sejmu Szymona Hołowni, wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej oraz przedstawicieli rządu i środowisk społecznych powstał całoroczny parlamentarno-społeczny projekt „35 lat Konwencji – wyzwania przyszłości”. Projekt oraz jego założenia zostaną zaprezentowane podczas konferencji, która odbędzie się 22 listopada br., o godz. 11.30 w Sejmie. Wydarzenie ma podkreślić znaczenie Konwencji dla ustroju i demokracji w Polsce.
35 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło fundamentalny dokument, nazywany także „pierwszą konstytucją dzieci” – Konwencję o Prawach Dziecka. Nadaje ona podmiotowość prawną, obywatelską i społeczną dzieciom – osobom poniżej 18. roku życia. Prace nad Konwencją trwały od 1979 roku, kiedy to Polska przedstawiła potrzebę uregulowania praw dziecka jako praw człowieka. Nasz kraj ratyfikował Konwencję w 1991 r., przyjmując wynikające z niej zobowiązania.
- Choć na co dzień zbyt rzadko o tym mówimy, to jednak nie ma dla polityki ważniejszej sprawy niż troska o dzieci i młodzież jako grupy najbardziej wrażliwej, podatnej na zranienia, a jednocześnie kluczowej dla przyszłości państwa i społeczeństwa – podkreśla marszałek Sejmu Szymon Hołownia. „To właśnie dlatego pierwszy raz w polskim parlamencie powołaliśmy komisję koncentrującą się wyłącznie na tej ważnej grupie społecznej – zaznacza.
Jak informuje pos. Monika Rosa, przewodnicząca Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, parlamentarno-społeczny projekt ‘Wyzwania przyszłości’ ma charakter otwarty i potrwa przynajmniej rok. – Dalecy jesteśmy od organizacji wielkich uroczystości. Chcemy otworzyć parlament na środowiska społeczne, dzieci i młodzież, instytucje odpowiedzialne za ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo, żeby wspólnie wypracowywać podstawy dla lepszych polityk publicznych i ulepszać jakość stanowienia prawa mającego wpływ na młodych ludzi – mówi przewodnicząca.
W ramach projektu zaplanowano dziesiątki konsultacji społecznych (uwzględniających także głos Sejmu Dzieci i Młodzieży), warsztatów, seminariów i konferencji obywatelskich i naukowych. Priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci we wszystkich aspektach życia, nauki i spędzania czasu wolnego. Już 11 grudnia br. odbędzie się pierwsze z czterech wydarzeń, w trakcie których zasady prawne Konwencji będą przekładane na praktyczne rozwiązania współczesnych problemów, w tym wyzwań związanych mediami cyfrowymi, ochroną środowiska i polityką klimatyczną.
Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska, Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula.
Do koordynacji prac powołany został komitet społeczny, w którego skład wchodzą: Prof. Roman Leppert – twórca społecznej inicjatywy #akademickiezacisze, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Renata Szredzińska – prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i dr Konrad Ciesiołkiewicz - członek Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Uczelnia Korczaka.
Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Sejmu wraz z Komisją do Spraw Dzieci i Młodzieży.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.11.2024, 22:00 |
Źródło informacji | BOM |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |