Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BOM: 35. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Zapowiedź (komunikat)

21.11.2024, 22:00aktualizacja: 22.11.2024, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:

Zbliża się 35. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Z tej okazji z inicjatywy Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, marszałka Sejmu Szymona Hołowni, wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej oraz przedstawicieli rządu i środowisk społecznych powstał całoroczny parlamentarno-społeczny projekt „35 lat Konwencji – wyzwania przyszłości”. Projekt oraz jego założenia zostaną zaprezentowane podczas konferencji, która odbędzie się 22 listopada br., o godz. 11.30 w Sejmie. Wydarzenie ma podkreślić znaczenie Konwencji dla ustroju i demokracji w Polsce.

35 lat temu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło fundamentalny dokument, nazywany także „pierwszą konstytucją dzieci” – Konwencję o Prawach Dziecka. Nadaje ona podmiotowość prawną, obywatelską i społeczną dzieciom – osobom poniżej 18. roku życia. Prace nad Konwencją trwały od 1979 roku, kiedy to Polska przedstawiła potrzebę uregulowania praw dziecka jako praw człowieka. Nasz kraj ratyfikował Konwencję w 1991 r., przyjmując wynikające z niej zobowiązania.

- Choć na co dzień zbyt rzadko o tym mówimy, to jednak nie ma dla polityki ważniejszej sprawy niż troska o dzieci i młodzież jako grupy najbardziej wrażliwej, podatnej na zranienia, a jednocześnie kluczowej dla przyszłości państwa i społeczeństwa – podkreśla marszałek Sejmu Szymon Hołownia. „To właśnie dlatego pierwszy raz w polskim parlamencie powołaliśmy komisję koncentrującą się wyłącznie na tej ważnej grupie społecznej – zaznacza.

Jak informuje pos. Monika Rosa, przewodnicząca Komisji do Spraw Dzieci i Młodzieży, parlamentarno-społeczny projekt ‘Wyzwania przyszłości’ ma charakter otwarty i potrwa przynajmniej rok. – Dalecy jesteśmy od organizacji wielkich uroczystości. Chcemy otworzyć parlament na środowiska społeczne, dzieci i młodzież, instytucje odpowiedzialne za ich zdrowie, rozwój i bezpieczeństwo, żeby wspólnie wypracowywać podstawy dla lepszych polityk publicznych i ulepszać jakość stanowienia prawa mającego wpływ na młodych ludzi – mówi przewodnicząca.

W ramach projektu zaplanowano dziesiątki konsultacji społecznych (uwzględniających także głos Sejmu Dzieci i Młodzieży), warsztatów, seminariów i konferencji obywatelskich i naukowych. Priorytetem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci we wszystkich aspektach życia, nauki i spędzania czasu wolnego. Już 11 grudnia br. odbędzie się pierwsze z czterech wydarzeń, w trakcie których zasady prawne Konwencji będą przekładane na praktyczne rozwiązania współczesnych problemów, w tym wyzwań związanych mediami cyfrowymi, ochroną środowiska i polityką klimatyczną.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, Minister Edukacji Barbara Nowacka, Minister ds. Polityki Senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz, Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska, Ministra ds. Równości Katarzyna Kotula.

Do koordynacji prac powołany został komitet społeczny, w którego skład wchodzą: Prof. Roman Leppert – twórca społecznej inicjatywy #akademickiezacisze, pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Renata Szredzińska – prezes Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i dr Konrad Ciesiołkiewicz - członek Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15, Uczelnia Korczaka.

Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Sejmu wraz z Komisją do Spraw Dzieci i Młodzieży.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.11.2024, 22:00
Źródło informacji BOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ