Newsletter

POLENERGIA SA (62/2024) ZAWARCIE PRZEZ SPÓŁKI PROJEKTOWE REALIZUJĄCE PROJEKTY MORSKICH FARM WIATROWYCH UMÓW SPRZEDAŻY ENERGII ELEKTRYCZNEJ I ŚWIADCZENIA USŁUG BILANSOWANIA

23.11.2024, 08:02aktualizacja: 23.11.2024, 08:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Raport bieżący 62/2024

Zarząd spółki pod firmą Polenergia S.A. ("Emitent") informuje, że spółki projektowe MFW Bałtyk II sp. z o.o. oraz MFW Bałtyk III sp. z o.o. (łącznie "Spółki Projektowe"), w których Emitent posiada 50% udziałów, rozwijające - w ramach wspólnego przedsięwzięcia Emitenta i Equinor Wind Power AS (łącznie "Wspólnicy") - projekty dwóch morskich farm wiatrowych tj. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, każda z nich o mocy przyłączeniowej 720 MW ("Projekty"), zawarły w dniu 22 listopada 2024 roku, z duńską spółką Danske Commodities A/S ("Danske") umowy sprzedaży energii elektrycznej ("Umowy PPA").

Przedmiotem Umów PPA jest sprzedaż całego wolumenu energii elektrycznej wytworzonej w Projektach. W związku z planowanym oddawaniem Projektów etapami, sprzedaż energii elektrycznej na mocy Umów PPA rozpocznie po uzyskaniu koncesji dla pierwszego etapu każdego z Projektów. Ponadto Umowy PPA obejmują świadczenie usług bilansowania handlowego (w tym w okresie rozruchu technologicznego kolejnych etapów danego Projektu) oraz pełnienie przez Danske roli dostawcy usług bilansujących.

Umowy PPA mają charakter umów o dostęp do rynku hurtowego i rynku bilansującego (ang. route-to-market agreements). Do zadań Danske będzie należało między innymi pełnienie funkcji podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie Projektów, w tym rozliczanie niezbilansowania z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. ("PSE"), oraz dostawcy usług bilansujących i operatora rynku w rozumieniu Warunków Dotyczących Bilansowania PSE. Umowy PPA obejmują sprzedaż całości gwarancji pochodzenia energii elektrycznej wydanych dla energii wytworzonej w Projektach w okresie obowiązywania umów.

Cena sprzedaży energii elektrycznej będzie równa cenie rozliczeniowej wyznaczanej w procesie jednolitego łączenia rynków dnia następnego dla polskiego obszaru rynkowego dla danego okresu rozliczania niezbilansowania (SDAC). Umowy PPA uwzględniają także dodatkowe przychody jakie mogą wynikać ze świadczenia usług bilansujących zgodnie z Warunkami Dotyczącymi Bilansowania PSE, przy czym rzeczywista produkcja oraz możliwości i zakres świadczonych usług bilansujących będą zależne między innymi od przebiegu procesu przyłączenia morskich farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej, procesu certyfikacji na potrzeby świadczenia usług bilansujących oraz zmienności warunków na rynku bilansującym prowadzonym przez PSE.

Umowy PPA są skorelowane ze sposobem rozliczania przychodów Projektów zabezpieczonych prawem do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do ceny ustalonej w decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wydanej dla Projektów, tj. 319,60 PLN/MWh z uwzględnieniem waloryzacji od roku 2022 (o której Emitent informował w raporcie bieżącym nr 59/2024 z dnia 7 listopada 2024 roku).

Umowy PPA zawierają typowe postanowienia co do możliwości ich wcześniejszego rozwiązania w przypadku naruszenia oraz obowiązku uiszczenia przez stronę rozwiązującą opłaty obejmującej rzeczywiste szkody i koszty poniesione w wyniku wcześniejszego rozwiązania umowy.

Umowy PPA zostały zawarte do dnia, w którym upłyną 3 lata od rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji. Umowy PPA mogą zostać przedłużone w przypadku zaakceptowania przez Spółki Projektowe nowej oferty cenowej od Danske na kolejne okresy. Wejście w życie Umów PPA jest uzależnione od spełnienia warunku zawieszającego - podjęcia przez Wspólników ostatecznej decyzji inwestycyjnej o realizacji Projektów w terminie maksymalnie do 18 miesięcy od ich zawarcia, co jest planowane w pierwszym kwartale 2025 roku.

Umowa poddana jest prawu polskiemu.

Zawarcie Umów PPA stanowi kolejny kamień milowy w procesie pozyskiwania finansowania Projektów.

podstawa prawna: art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 596/2014 w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylającego dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz. U. UE. L. z 2014 r. Nr 173, str. 1 ze zm.).

Więcej na: http://biznes.pap.pl/pl/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

More information on page: http://biznes.pap.pl/en/reports/espi/all,0,0,0,1

kom espi zdz

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.11.2024, 08:02
Źródło informacji ESPI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ