Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIS: Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o sporcie (komunikat)

05.12.2024, 18:07aktualizacja: 06.12.2024, 14:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

5 grudnia br. Senat przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Ustawę poparło 58 senatorów, 1 był przeciw, a 29 wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu rządowego, zawiera rozwiązania, które mają ograniczyć negatywne zjawiska w polskim sporcie, takie jak dyskryminacja, przemoc czy nierówne traktowanie. Zdaniem senatorów jest to ustawa przełomowa w zapewnieniu równouprawnienia i równego traktowania kobiet i mężczyzn w polskim sporcie. Jak mówiła senator Ewa Matecka, od wielu lat "tajemnicą poliszynela" była ciemna strona sportu: finansowe nieprawidłowości, samowładztwo części działaczy czy stosowanie przemocy. Dopiero ta ustawa rozwiązuje problemy, które w XXI w. nie powinny się pojawić – dyskryminacji, psychicznej, fizycznej i ideologicznej przemocy czy molestowania seksualnego. W ocenie wiceministra sportu Piotra Borysa nowelizacja stanowi kamień milowy w rozwiązywaniu problemów, jakie od wielu lat tkwią w polskim sporcie. Zawiera przepisy antyprzemocowe i przeciwdziałające dyskryminacji kobiet.

Nowela wprowadza m.in. parytet w zarządach związków sportowych. W przypadku zarządów liczących od 2 do 5 członków w ich skład ma wchodzić nie mniej niż jedna kobieta i nie mniej niż jeden mężczyzna, w większych organizacjach reprezentacja każdej z płci powinna wynosić co najmniej 30%. Ponadto w zarządach mają zasiadać przedstawiciele sportowców z kadry narodowej. By przeciwdziałać przemocy i dyskryminacji w sporcie, kluby sportowe, polskie związki sportowe oraz spółki, które zarządzają ligami zawodowymi, będą musiały wprowadzić odpowiednie standardy, w tym dotyczące ochrony małoletnich. Przy ministrze sportu i turystyki powołany zostanie rzecznik ochrony praw zawodników i innych osób uczestniczących we współzawodnictwie sportowym.

Znaczące zmiany dotyczą wsparcia zawodniczek w ciąży i po porodzie – z 6 do 12 miesięcy zostanie wydłużony czas pobierania stypendium sportowego przez członkinie kadry narodowej po urodzeniu dziecka, zwiększy się także – z 50 do 81,5% – wysokość stypendium pobieranego w tym okresie. Nowelizacja zawiera także rozwiązania motywujące zawodników do kontynuowania nauki w trakcie kariery sportowej; są to m.in. dodatek w wysokości 20% stypendium na okres od 6 do 12 miesięcy, przyznawany sportowcom studentom lub doktorantom przez ministra sportu i turystyki, a także jednorazowy dodatek do stypendium sportowego w wysokości maksymalnie 2-krotności podstawy, który będą mogli otrzymać zawodnicy ze świadectwem dojrzałości. Ma to poprawić sytuację sportowców na rynku pracy po zakończeniu startów. Ustawa przewiduje również, że osoba sprawująca funkcję sędziego sportowego w przypadku wykonywania zadań związanych z prowadzeniem współzawodnictwa sportowego korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego.

"Badanie kompetencji ruchowych uczniów" będzie kontynuacją programu "Sportowe talenty". W ramach tego programu prowadzone będą nie tylko statystyki, lecz także badania sprawdzające rozwój ucznia. Dzięki tej ewidencji nauczyciel będzie mógł oceniać rozwój fizyczny dziecka, co być może wpłynie na jego kondycję fizyczną w przyszłości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.12.2024, 18:07
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ