Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MC: Zakończenie konsultacji projektu ustawy wdrażającej Akt o AI (komunikat)

10.12.2024, 11:58aktualizacja: 10.12.2024, 13:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:

Ponad 2 000 uwag, opinii i propozycji zmian, 110 podmiotów – organizacji i osób prywatnych zdecydowało się wziąć udział w konsultacjach projektu ustawy o systemach sztucznej inteligencji. Ministerstwo Cyfryzacji zakończyło proces zbierania uwag. Już teraz część uwag została uwzględniona. Po zakończeniu analizy wszystkich zgłoszeń nowa wersja projektu ustawy zostanie opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Nowa ustawa ma zapewnić sprawne wdrożenie rozporządzenia 2024/1689 - AI Act - jednocześnie wspierając innowacje i zrównoważony rozwój sztucznej inteligencji zorientowanej na człowieka. Celem Aktu jest wprowadzenie w Unii przepisów, które z jednej strony pozwolą na rozwój AI, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo oraz ochronę praw obywatelek i obywateli.

"Zależy nam na wprowadzeniu dobrych przepisów, które umożliwią bezpieczne i stabilne rozwijanie sztucznej inteligencji w Polsce. Tak duże zainteresowanie procesem konsultacji pokazuje jak istotny jest to temat. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się pomóc i podzielić swoimi propozycjami" – powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Ogromne zainteresowanie procesem konsultacji

W trakcie trwających ponad 30-dni konsultacji publicznych, opiniowania oraz uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy był dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem. W sumie, do Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło ponad 2000 uwag, opinii i propozycji zmian odnoszących się do konkretnych przepisów zgłoszonych przez przedstawicieli innych ministerstw, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz ekspertek i ekspertów reprezentujących sektor innowacji, badań, nauki i kultury.

W procesie konsultacji wzięło udział 110 podmiotów, w tym:

- 16 instytucji w ramach uzgodnień międzyresortowych,

- 26 instytucji w ramach opiniowania,

- 62 instytucji i osób fizycznych w ramach konsultacji publicznych,

- 6 podmiotów w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Już uwzględnione uwagi

Dokładnie analizujemy każdą ze zgłoszonych uwag. Dotychczas w trakcie prac uwzględniono postulaty m.in. co do:

- uproszczenia systemu nadzoru, w tym ograniczenia zbędnych czynności kontrolnych,

- doprecyzowania przepisów dotyczących interpretacji generalnych i indywidualnych dla przedsiębiorców,

- uporządkowania relacji Komisja – Minister Cyfryzacji,

- rozszerzenia katalogu obszarów działalności organizacji społecznych uprawnionych do zgłaszania kandydatur na członków Społecznej Rady ds. Sztucznej Inteligencji przy Komisji,

- zwiększenie zakresu danych i informacji, do których usunięcia zobligowana jest Komisja po rozpatrzeniu sprawy w ramach postępowania,

- zmiany formy prawnej przepisów będących podstawą regulującej pracę Biura Komisji - rozszerzającą zakres spraw możliwych do uregulowania na poziomie regulaminu,

- rozszerzenia listy podmiotów uprawnionych do udziału w posiedzeniach Komisji,

- uwzględnienia roli ministra właściwego ds. informatyzacji w zakresie prac nad „Fabrykami Sztucznej Inteligencji”, w tym możliwość bezpośredniego przekazywania środków.

Po zakończeniu prac projekt w nowej wersji zostanie opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

azk/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2024, 11:58
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ