Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: 40. rocznica Konwencji ONZ przeciw torturom (komunikat)

10.12.2024, 13:29aktualizacja: 10.12.2024, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Dziś (10 grudnia br.) przypada 40. rocznica Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 10 grudnia 1984 r.

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, jeszcze jako Rzecznik Praw Obywatelskich, wielokrotnie podkreślał znaczenie ochrony praw człowieka, w tym zakazu tortur i nieludzkiego traktowania.

"Zakaz stosowania tortur i nieludzkiego traktowania jest jednym z fundamentów współczesnej cywilizacji praw człowieka. To nie tylko normy prawne, ale także zasady, które powinny być nienaruszalne, niezależnie od sytuacji politycznej czy kryzysów, w jakich się znajdujemy" – mówił Adam Bodnar na konferencji poświęconej międzynarodowym standardom praw człowieka.

Zgodnie z tymi słowami Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje wiele działań, które urzeczywistniają idee Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur. W 2023 r. rząd złożył Komitetowi Przeciwko Torturom już VIII sprawozdanie z realizacji Konwencji.

Penalizacja tortur

Dzięki staraniom obecnego kierownictwa resortu sprawiedliwości toczą się prace nad penalizacją tortur, czyli uznaniem ich za odrębne przestępstwo. Sądy będą mogły kwalifikować tortury jako zbrodnię przeciwko jednemu z najbardziej podstawowych praw człowieka. Projektowana jest również nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego. Zmiana polega na rezygnacji z obowiązującej od 2016 r. reguły niezwykle szerokiej dopuszczalności dowodów uzyskanych w wyniku czynu zabronionego. Nowa regulacja, zgodnie z ideą Konwencji, wzmocni system sprawiedliwości w Polsce.

Protokół Stambulski

Kluczową rolę w zapobieganiu torturom pełni też tzw. Protokół Stambulski. To podręcznik skutecznego badania i dokumentowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania. Dokument został opracowany w 1999 r. przez ONZ.

29 czerwca 2022 r. w Genewie opublikowano zaktualizowaną wersję Protokołu. Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało polskie tłumaczenie aktualnej wersji Protokołu Stambulskiego do sądów Służby Więziennej, Prokuratury Krajowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia oraz Krajowej Rady Kuratorów.

Inicjatywa resortu

Ponadto wiceministra Sprawiedliwości Maria Ejchart zwróciła się do Ministra Zdrowia z prośbą o uwzględnienie treści Protokołu w programach studiów medycznych. To właśnie od działań ekspertów z zakresu medycyny zależy należyte zabezpieczenie dowodów świadczących o zaistnieniu tortur lub innych form okrutnego traktowania.

Ponadto dzięki ustawie z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów realna stała się ochrona osób, które informują o przypadkach tortur, okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania.

Fundamentalne znaczenie

Konwencja ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania została ratyfikowana przez Polskę w 1989 r. Konwencja ma fundamentalne znaczenie dla każdego człowieka, ponieważ:

- Chroni podstawowe prawa człowiekaTortury są jedną z najbardziej skrajnych form naruszenia ludzkiej godności. Konwencja podkreśla, że żadne okoliczności, w tym wojna, zagrożenie bezpieczeństwa narodowego czy porządek publiczny, nie usprawiedliwiają stosowania tortur. Konwencja stanowi zasadę powszechności ochrony przed torturami. Podkreśla, że jest ona niezbywalnym prawem każdego człowieka.

- Zapewnia międzynarodowe standardy ochronyKonwencja ustanawia normy prawne, które zobowiązują państwa do zapobiegania torturom, ścigania ich sprawców oraz zapewnienia ofiarom odpowiedniej pomocy i rekompensaty. Dzięki temu osoby zagrożone takimi naruszeniami mogą liczyć na ochronę prawną na poziomie międzynarodowym.

- Wzmacnia system sprawiedliwościKonwencja przyczynia się do budowania sprawiedliwych systemów prawnych, w których dowody uzyskiwane w sposób brutalny lub wymuszony są uznawane za nieważne. Chroni zatem przed fałszywymi oskarżeniami i nadużyciami władzy.

-Promuje humanitarne wartościKonwencja wzmacnia przekonanie, że okrucieństwo wobec drugiego człowieka nie może być akceptowane w żadnych okolicznościach. Ta nienaruszalna gwarancja to kamień węgielny społeczeństwa, które ceni równość, sprawiedliwość i szacunek dla ludzkiego życia.

- Zapobiega eskalacji przemocyTortury nie tylko niszczą swoje ofiary, ale również podważają fundamenty społecznego zaufania i stabilności. Konwencja przeciwdziała cyklom przemocy, promując zasady odpowiedzialności i zapobiegania represjom.

- Działa na rzecz ofiar torturKonwencja nakłada na państwa obowiązek wspierania osób, które przeżyły tortury, poprzez udzielanie im pomocy medycznej, psychologicznej i prawnej. Tym samym przyczynia się do procesu odbudowy życia i godności ofiar.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

azk/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.12.2024, 13:29
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ