Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Ochrona praw człowieka - współpraca z ONZ na rzecz równości i bezpieczeństwa (komunikat)

16.12.2024, 16:23aktualizacja: 16.12.2024, 18:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Ochrona praw człowieka - współpraca z ONZ na rzecz równości i bezpieczeństwa

Ministerstwo Sprawiedliwości uczestniczy w konsultowaniu treści raportu o ochronie przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Wnioski do sprawozdania ONZ dotyczącego Polski wskazują na pozytywną zmianę po ośmiu latach poprzednich rządów.

Projekt raportu w marcu 2025 r. zostanie przedstawiony polskich władzom, w tym Ministerstwu Sprawiedliwości, a jego ostateczna treść będzie ogłoszona w czerwcu przyszłego roku na forum Rady Praw Człowieka ONZ. Prace nad raportem prowadzi Graeme Reid, Niezależny Ekspert ONZ ds. ochrony przed przemocą i dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Podczas niedawnej dziesięciodniowej wizyty w Polsce (18-29 listopada 2024 r.) spotkał się m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości.

"Otwartość na współpracę na szczeblu krajowym oraz na forach międzynarodowych dobrze wróży postępom w kwestii praw człowieka w Polsce" – ocenił Graeme Reid.

Przełomowy sygnał

Niezależny Ekspert ONZ przypomniał, że w grudniu 2023 r. Ministerstwo Sprawiedliwości publicznie przeprosiło osoby LGBT za ich wcześniejsze oczernianie przez przedstawicieli państwa oraz media publiczne w latach 2015-2023.

"W opinii moich rozmówców te przeprosiny były przełomowym sygnałem zerwania z niedawną przeszłością i początkiem nowej ery wyraźnego odejścia od mowy nienawiści w debacie publicznej, poprawy dostępu do organów administracji państwowej dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego, a także nadziei na nieodzowną reformę prawa" - zaznaczył Graeme Reid.

Niezależny Ekspert ONZ z zadowoleniem przyjął, że polskie władze dążą m.in. do lepszej ochrony osób LGBT przed przestępstwami z nienawiści, do zapewnienia osobom tej samej płci możliwości zawierania związków partnerskich oraz ustanowienia klarownej ścieżki prawnej prowadzącej do uzgodnienia płci metrykalnej.

Ochrona przed nienawiścią

Podczas spotkania w Ministerstwie Sprawiedliwości specjalny sprawozdawca ONZ zapoznał się z przyjętym 26 listopada br. przez Radę Ministrów projektem nowelizacji Kodeksu karnego. Nowe przepisy, przygotowane w resorcie sprawiedliwości, rozszerzają ochronę przed przestępstwami z nienawiści. Szczególnie tymi, które są motywowane dyskryminacją ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć i orientację seksualną.

Nowe regulacje mają na celu pełniejsze realizowanie konstytucyjnego zakazu dyskryminacji oraz wypełnienie międzynarodowych zaleceń dotyczących standardów ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści. Podczas spotkania mówiono również o wzmocnieniu wykonalności przez Polskę orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ustawa Kamilka

Tematem rozmowy była również tzw. ustawa Kamilka, która weszła w życie 15 lutego 2024 r., wzmacniając system ochrony dzieci przed skrzywdzeniem, w tym przed przestępstwami z nienawiści.

Ustawa nałożyła na placówki oświatowe, opiekuńcze, wychowawcze oraz wszelkie inne instytucje, które mają kontakt z dziećmi, obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Chodzi o bezpieczne relacje z dziećmi oraz procedury interwencji w przypadkach podejrzenia przemocy. Każda placówka, gdzie praca wiąże się z opieką nad dziećmi, musi m.in. przestrzegać zasad bezpiecznej rekrutacji. Kandydaci do pracy są sprawdzani w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i mają obowiązek przedstawienie zaświadczenia o niekaralności.

W dobrym kierunku

Najważniejsze wnioski Niezależnego Eksperta ONZ z wizyty w Polsce to:

- Polska przeprowadza reformę prawa antydyskryminacyjnego, aby chroniony czuł się każdy obywatel, a standardy międzynarodowe mogły być w tym zakresie dostatecznie realizowane;

- poczucie realnej ochrony przed dyskryminacją powinno iść w parze z dobrze funkcjonującymi mechanizmami zgłaszania spraw do organów ścigania;

- podejmowane w Polsce kroki prawne mające na celu ochronę przed dyskryminacją zapowiadają ochronę niezależną od układów politycznych;

- zmiana nastawienia samorządów terytorialnych do kwestii ochrony przed dyskryminacją służy uniwersalnym rozwiązaniom ogólnopaństwowym.

"Jestem wdzięczny za zaproszenie do Polski w trakcie zmian, kiedy to nowy rząd wykazuje gotowość podjęcia działań na rzecz usunięcia znacznych luk w ochronie oraz lepszego dostosowania krajowego prawa i polityki do międzynarodowych norm i standardów" – podsumował Graeme Reid.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ wbr/ ktl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.12.2024, 16:23
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ