Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Są takie odmiany piękna, których trudno doświadczyć laikowi. Takiego piękna doświadczają naukowcy, stykając się z pięknymi ideami w swojej pracy naukowej. Polscy matematycy i matematyczki mówią, że piękny dowód lub twierdzenie powinno być proste, sprytne, doniosłe, pokazywać nieoczekiwane związki między odległymi na pozór pojęciami i powinno zmieniać sposób myślenia wielu osób.
Piękny dowód lub twierdzenie powinno być proste, sprytne, doniosłe; powinno pokazywać nieoczekiwane związki między odległymi na pozór pojęciami i powinno zmieniać sposób myślenia wielu osób - powtarza się w ich komentarzach.
„Estetyka w matematyce jest bardzo ważna. To poczucie, że robi się coś na granicy tworzenia” - komentuje prof. Piotr Nowak.
Tłumaczy, że piękno łatwiej w matematyce dostrzec, kiedy wejdzie się na poziom, z którego widzi się matematykę z góry, zaczyna się zauważać, że w różnych kawałkach tego obszaru wiedzy pojawiają się podobne pomysły, obiekty, wyrażone w innych językach, że jest w nich „coś uniwersalnego”.
Prof. Nowak cytuje wybitnego lwowskiego matematyka Stefana Banacha:
„Matematykiem dobrym jest ten, kto umie znajdować analogie między twierdzeniami, lepszym - kto widzi analogie między dowodami, jeszcze lepszym - kto dostrzega analogie między teoriami, a można wyobrazić sobie i takiego, co widzi analogie między analogiami”.
Źródło informacji: Nauka w Polsce
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.12.2024, 10:55 |
Źródło informacji | Nauka w Polsce |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |