Newsletter

Nauka i technologie

Kwestia smaku w matematyce. Co wyróżnia piękne dowody i twierdzenia?

23.12.2024, 10:55aktualizacja: 23.12.2024, 10:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

W matematyce liczą się precyzyjne zasady i twarda logika? Owszem! Czasem do głosu dochodzi też poczucie piękna i emocje: zaskoczenie, wzruszenie, zachwyt. Matematycy opowiadają, na czym polega poczucie piękna, którego doświadczają w swojej pracy.

Są takie odmiany piękna, których trudno doświadczyć laikowi. Takiego piękna doświadczają naukowcy, stykając się z pięknymi ideami w swojej pracy naukowej. Polscy matematycy i matematyczki mówią, że piękny dowód lub twierdzenie powinno być proste, sprytne, doniosłe, pokazywać nieoczekiwane związki między odległymi na pozór pojęciami i powinno zmieniać sposób myślenia wielu osób.

Piękny dowód lub twierdzenie powinno być proste, sprytne, doniosłe; powinno pokazywać nieoczekiwane związki między odległymi na pozór pojęciami i powinno zmieniać sposób myślenia wielu osób - powtarza się w ich komentarzach.

„Estetyka w matematyce jest bardzo ważna. To poczucie, że robi się coś na granicy tworzenia” - komentuje prof. Piotr Nowak.

Tłumaczy, że piękno łatwiej w matematyce dostrzec, kiedy wejdzie się na poziom, z którego widzi się matematykę z góry, zaczyna się zauważać, że w różnych kawałkach tego obszaru wiedzy pojawiają się podobne pomysły, obiekty, wyrażone w innych językach, że jest w nich „coś uniwersalnego”.

Prof. Nowak cytuje wybitnego lwowskiego matematyka Stefana Banacha:

„Matematykiem dobrym jest ten, kto umie znajdować analogie między twierdzeniami, lepszym - kto widzi analogie między dowodami, jeszcze lepszym - kto dostrzega analogie między teoriami, a można wyobrazić sobie i takiego, co widzi analogie między analogiami”.

Więcej na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105748%2Ckwestia-smaku-w-matematyce-co-wyroznia-piekne-dowody-i-twierdzenia.html

Źródło informacji: Nauka w Polsce

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 23.12.2024, 10:55
Źródło informacji Nauka w Polsce
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ