Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Cyfryzacji informuje:
Komisja Europejska po raz 10. opublikowała ranking Open Data Maturity, w którym Polska utrzymuje 2. miejsce wśród 34 krajów europejskich, biorących udział w badaniu. Polska pozostaje w ścisłej europejskiej czołówce w zakresie udostępniania informacji, obok Francji i Słowacji.
"Polska utrzymująca wysoką pozycję w rankingu Open Data Maturity to dowód na naszą konsekwentną politykę otwartości danych, która wspiera rozwój innowacji i przejrzystości administracji. Będziemy kontynuować prace nad rozwojem i udostępnianiem danych, które służą obywatelom i przedsiębiorcom" – powiedział wiceminister Michał Gramatyka.
Ranking Open Data Maturity
Open Data Maturity corocznie ocenia poziom rozwoju krajów i dokumentuje postępy w zakresie udostępniania informacji sektora publicznego i stymulowania ich ponownego wykorzystywania. Raport wskazuje najlepsze europejskie praktyki i zalecenia dotyczące dalszego rozwoju. W tegorocznej ocenie wzięły udział 34 kraje, w tym 27 państw członkowskich UE, 3 kraje Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) (Islandia, Norwegia i Szwajcaria) oraz 4 kraje kandydujące (Bośnia i Hercegowina, Albania, Serbia i Ukraina). Najbardziej dojrzałe spośród krajów UE to Francja (100 proc.), Polska (98 proc.) i Słowacja (96 proc.). Najwyżej ocenionym krajem EFTA jest Norwegia (89 proc.), a krajem kandydującym - Ukraina (97 proc.). Wśród państw, które zrobiły największe postępy znalazły się: Łotwa (+10 pp), Chorwacja (+9 pp), Serbia (+9 pp) i Czechy (+6 pp).
Wyniki Polski
W trzech badanych obszarach dot. polityki otwartości, wpływu otwartych danych i portalu Polska zajęła pierwsze miejsce. Zwrócono uwagę na przyjazny dla użytkownika portal danych, który obchodzi w tym roku swoje 10-lecie. Udostępniono w nim różne rodzaje danych wysokiej wartości (HVD). Portal umożliwia ich filtrowanie, a w specjalnej sekcji tłumaczy, gdzie ich szukać oraz jak z nich korzystać. Polska została określona w raporcie jako kraj wysoce dojrzały pod względem wdrażania regulacji HVD.
W raporcie doceniono polską współpracę międzyresortową oraz lokalną w zakresie udostępniania danych. Przykładem może być tu podjęcie współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, która udostępniła w portalu dane.gov.pl dane na najwyższych poziomach otwartości. Jako przykład dobrej praktyki wskazano zrealizowane ogólnopolskie badanie dotyczące wielkości i cech rynku ponownego wykorzystania danych publicznych w Polsce, które umożliwiło zdefiniowanie kluczowych parametrów oceny wpływu otwartych danych na przedsiębiorczość.
Pełna wersja raportu: https://data.europa.eu/sites/default/files/odm2024_full_report.pdf
Szczegółowa punktacja, jaką uzyskała Polska: https://data.europa.eu/sites/default/files/country-factsheet_poland_2024.pdf
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ wm/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.12.2024, 11:04 |
Źródło informacji | MC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |