Pobierz materiał i Publikuj za darmo

„Wykorzystanie AI w firmach w Polsce jest jednym z najniższych w Europie, ale pojęcie sztucznej inteligencji już na dobre weszło do naszej codzienności. Jak wynika z raportu CBOS, zdecydowana większość Polaków, bo aż 76%, zetknęła się już z tym pojęciem. W pierwszej kolejności to największe firmy, globalne korporacje zaczęły testować i implementować rozwiązania wykorzystujące AI w celu zwiększenia efektywności swojego biznesu. I z każdym rokiem robią to na coraz większą skalę. Jak wynika z badania międzynarodowej firmy doradczej ISG, które obejmuje dyrektorów zarządzających IT w największych przedsiębiorstwach na świecie z grupy G2000, wydatki na sztuczną inteligencję wzrosną w 2025 roku średnio o 5,7 proc. i będą stanowić niemal jedną trzecią wzrostu całego budżetu IT tych organizacji” - mówi Paweł Bojko, wiceprezes zarządu EFL.
Przedstawiciel EFL zwraca uwagę, że AI to nie jest jednak domena tylko wielkich. „Nasz nowy wskaźnik pokazuje, że sztuczna inteligencja nie jest zarezerwowana tylko dla dużych korporacji. 4 na 10 firm MŚP w ciągu ostatnich sześciu miesięcy korzystało z rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, a te organizacje, które planują takie działania w perspektywie kolejnych miesięcy, mają konkretne zamiary przede wszystkim w zakresie inwestycji, ale także zatrudnienia. Jako wieloletniemu partnerowi mikro-, małych i średnich firm, zależy nam na bieżącym monitorowaniu trendów i zmian, które ich dotyczą. Sztuczna inteligencja w różnych postaciach i sposobach wykorzystania będzie dominować w kolejnych miesiącach i latach. Dzięki cyklicznej realizacji Barometru AI będziemy śledzić tendencje, które występują wśród MŚP oraz zmiany w podejściu do korzystania z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji” - mówi Paweł Bojko z EFL.
Pierwszy optymistyczny odczyt dzięki inwestycjom
Barometr AI, przygotowany przez EFL, przyjmuje wartości od 0 do 100 pkt., poziomem neutralnym jest 50 pkt. Wynik powyżej tej wartości oznacza, że występują sprzyjające warunki do rozwoju AI w MŚP, natomiast wynik niższy wskazuje na niekorzystne warunki. Pierwszy odczyt Barometru AI na pierwsze półrocze 2025 roku wynosi 66,8 pkt., co oznacza, że MŚP widzą bardzo dobre perspektywy rozwoju projektów wykorzystujących sztuczną inteligencję w ich strukturach.
Na ponadprzeciętny odczyt Barometru AI największy wpływ miały prognozy przedsiębiorców w zakresie inwestycji i sprzedaży. Ponad połowa badanych MŚP (56 proc.) planuje w ciągu pierwszego półrocza br. podniesienie poziomu inwestycji ukierunkowanych na rozwój rozwiązań opartych o AI. Co trzecia firma (36 proc.) nie planuje w tym zakresie żadnych zmian względem minionego półrocza, a 7 proc. nie potrafi tego ocenić.
Przedsiębiorcy zapytani o to, czy w związku z inwestycjami poczynionymi w rozwiązania AI sprzedaż ich produktów i usług wzrośnie, spadnie, czy pozostanie bez zmian, najczęściej wskazali na ostatnią odpowiedź (53 proc.). Jednak spora grupa firm - 25 proc. - prognozuje wzrost obrotów dzięki zaimplementowanym rozwiązaniom AI. Co piąty respondent nie potrafił tego ocenić (21 proc.).
W dwóch pozostałych obszarach związanych z zatrudnieniem przedsiębiorcy odpowiedzieli bardzo podobnie. Zdecydowana większość firm nie przewiduje zmian poziomu zatrudnienia na potrzeby realizacji projektów AI (85 proc.), myśli o tym 9 proc. przedsiębiorców. Podobnie 82 proc. firm nie planuje zmiany poziomu zatrudnienia w wyniku podjętych inwestycji AI, 8 proc. respondentów wskazało na wzrost zatrudnienia, tyle samo na redukcję etatów.
Źródło informacji: EFL
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.02.2025, 09:15 |
Źródło informacji | EFL |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
PZU: to był wyjątkowy kwartał
Komentarz Macieja Galińskiego, zarządzającego funduszem DFE PZU, dyrektora Biura Inwestycyjnego PTE PZU.- 25.04.2025, 16:25
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PZU
-
Image
Prezes Grupy PTWP: to była rekordowa edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach PAP
1200 wyjątkowych prelegentów, 180 inspirujących sesji tematycznych i rekordowa frekwencja (niemal 18 tys. zarejestrowanych uczestników) - 17. Europejski Kongres Gospodarczy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez ostatnie trzy dni stanowił centrum debaty o kwestiach kluczowych dla przyszłości Polski, UE i całego świata.- 25.04.2025, 16:08
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ