Pobierz materiał i Publikuj za darmo

POLSA – Polska Agencja Kosmiczna, którą Miasto Konin poprosiło o patronat, jest instytucją odpowiedzialną za rozwój krajowego sektora kosmicznego. Wspiera naukę, innowacje i współpracę międzynarodową w dziedzinie technologii kosmicznych (www.polsa.gov.pl). Jej patronat podkreśla znaczenie inicjatyw upamiętniających dorobek wybitnego inżyniera i współtwórcy pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle, a zarazem Honorowego Obywatela Konina.
Na oficjalnej stronie miasta utworzona została specjalna zakładka „Rok Bekkera w Koninie”: www.konin.pl/koninski-rok-mieczyslawa-bekkera.html. Tam osoby zainteresowane mogą śledzić harmonogram wydarzeń, dowiedzieć się więcej o życiu i pracy naukowca oraz znaleźć inspirację do własnych działań. Zapraszamy już teraz na kosmiczne warsztaty z LEGO w Strefie SOWA w Szkole Podstawowej nr 10. Podczas nich dzieci zbudują z klocków pojazd księżycowy, dowiedzą się o misjach lotów na Księżyc i poznają tajemnice Układu Słonecznego, obejrzą też fragment filmu o prof. Bekkerze i posłuchają jego wspomnień z czasów dziecięcych i osobistej opowieści o jego karierze (dok. „Republika Gosławicka”). Wydarzenie odbędzie się 12 kwietnia w godz. 13:00-17:00 w rocznicę pierwszego, załogowego lotu kosmicznego. Zapisy na warsztaty pod nr telefonu 63 268 77 36.
- Chcemy, aby Koniński Rok Mieczysława Bekkera stał się wspólnym świętem naszej lokalnej tożsamości, nauki, technologii i źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń – mówił prezydent Konina Piotr Korytkowski. - To okazja, by przypomnieć zwłaszcza młodym ludziom, że dzięki ciężkiej pracy, pasji i determinacji można osiągnąć rzeczy wielkie – dodał prezydent Korytkowski.
Mieczysław Bekker urodził się 25 maja 1905 roku w Strzyżowie, zmarł 8 stycznia 1989 roku w Santa Barbara w USA. Jego ojciec był specjalistą związanym z branżą cukrowniczą, pracował m.in. w Cukrowni Gosławice. W związku z tym lata młodzieńcze 1913-39 Mieczysław Bekker spędził w Koninie. Tu też 101 lat temu, w 1924 roku, w ówczesnym gimnazjum humanistycznym (dzisiaj I LO im. Tadeusza Kościuszki) zdał maturę.
Prof. Bekker był absolwentem wydziału mechanicznego Politechniki Warszawskiej, służył w wojsku. W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. W 1943 roku za zgodą polskich władz emigracyjnych wstąpił do armii kanadyjskiej. W roku 1956 wyjechał do USA, gdzie kontynuował karierę naukową. Po ogłoszeniu w 1961 roku przez NASA konkursu na pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu w ramach programu kosmicznego Apollo, zespół konstruktorów pod jego kierownictwem rozpoczął prace koncepcyjne. Efektem było skonstruowanie pojazdu księżycowego Lunar Roving Vehicle.
Prof. Bekker był autorem rozwiązań technicznych, które zapewniały poruszanie się LRV po księżycowej powierzchni. Pozostawił po sobie liczne prace naukowe. W 1979 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Konina. W 2012 roku na skwerze noszącym jego imię, przy Szkole Podstawowej nr 11, odsłonięto tablicę pamiątkową jemu poświęconą.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 27.03.2025, 17:31 |
Źródło informacji | UM Konin |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Port Gdańsk na EKG 2025: porty morskie to miejsca kreacji pieniądza z podatków i miejsc pracy PAP
Polskie porty - jakie są, czy dotarły już do szczytu swoich możliwości przeładunkowych, a może Polsce potrzebny jest jeszcze jeden duży port morski? Na te i inne kluczowe pytania odpowiadali eksperci z branży morskiej i infrastrukturalnej podczas emocjonującego panelu dyskusyjnego na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym, który rzucił nowe światło na przyszłość polskiej logistyki i transportu morskiego.- 25.04.2025, 16:36
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
EKG 2025: wzmocnienie cyberbezpieczeństwa polską racją stanu PAP
Zmiany geopolityczne, takie jak wojna w Ukrainie, galopujący postęp technologiczny oparty m.in. na rozwoju sztucznej inteligencji, zależności łańcuchów dostaw - to czynniki, które mają znaczący wpływ na cyberbezpieczeństwo. Jak w obecnych warunkach zapewnić bezpieczeństwo cyfrowe państwa zastanawiali się uczestnicy panelu, który odbył się podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.- 25.04.2025, 09:35
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
C30 Dual's Dual Lenses Give Parents a Helping Hand
The IMILAB C30 Dual is an innovative dual-lens indoor camera designed to ease the challenges of taking care of babies and pets. It offers up to two 3K surveillance feeds, 360° coverage, and local AI detections for people, pets, baby cries, noises, fire, and smoke, providing more comprehensive care for your home.- 25.04.2025, 09:27
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Globe Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ