Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej informuje:
Stałe orzeczenia dla osób z rzadkimi chorobami genetycznymi, gruntowna przebudowa modelu orzecznictwa oraz nowe narzędzia ułatwiające komunikację, m.in. dla osób głuchoniemych – to część działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Projekty, jakie realizuje resort pracy, odpowiadają na głosy osób z niepełnosprawnościami. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń jest w nieustającym dialogu ze stroną społeczna i jest otwarty na współpracę w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań legislacyjnych. Pod koniec marca odbyło się jedno z takich spotkań, podczas którego przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami mogli przedstawić swoje oczekiwania i propozycje.
Uproszczone procedury orzecznicze
Kilka dni temu Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wydał nowe wytyczne dla zespołów orzeczniczych w sprawie genetycznych chorób rzadkich o jednorodnym przebiegu i braku możliwości poprawy oraz zespołu Downa. Zalecenia umożliwią uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności na stałe lub na maksymalny okres, co wyeliminuje konieczność wielokrotnego przechodzenia przez procedury administracyjne.
Zgodnie z nowymi wytycznymi osoby z zespołem Downa oraz cierpiące na blisko 150 rzadkich chorób genetycznych będą mogły uzyskać orzeczenie na stałe lub – w przypadku dzieci – na maksymalny możliwy okres, tj. do 16. roku życia. Oznacza to zniesienie zbędnych formalności i uproszczenie procesu, który dotychczas wymagał częstego odnawiania orzeczeń.
Nowy model orzekania o niepełnosprawności
W lutym br. Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Uwzględnia on postulaty osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów, m.in. orzekanie przez specjalistów odpowiednich dla danej niepełnosprawności, uproszczenie całego systemu, niezależność komisji odwoławczej oraz szczegółową analizę dokumentacji medycznej przez orzeczników.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i bezpośrednio nadzorowany przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Jego głównym celem jest opracowanie i wdrożenie nowoczesnych, zintegrowanych procedur orzeczniczych, wspartych narzędziami informatycznymi, oraz stworzenie spójnego systemu świadczeń dostosowanego do indywidualnych potrzeb obywateli. Alokacja środków na ten cel wynosi 180 mln zł, a realizacja projektu ruszy już w III kwartale 2025 r.
Ułatwienia komunikacyjne
Na początku roku ruszyły prace nad projektem „Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami”. Jest on realizowany we współpracy z Polskim Związkiem Głuchych oraz Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Celem projektu jest zapewnienie kompleksowych usług w zakresie komunikacji dla osób z niepełnosprawnościami, zgodnie z zapisami Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Działania projektowe obejmują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami narządu słuchu, mowy i wzroku, osób z niepełnosprawnością intelektualną, problemami zdrowia psychicznego oraz spektrum autyzmu. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.
Ustawa o języku migowym
Obecnie trwają wewnętrzne uzgodnienia dotyczące projektu nowelizacji ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Głosowanie nad ostatecznym kształtem propozycji nowelizacji odbędzie się w kwietniu 2025 roku. W przypadku pozytywnego wyniku głosowania, projekt będzie dalej procedowany. Planowane zmiany obejmują m.in.: rozszerzenie katalogu podmiotów objętych ustawą o języku migowym, określenie warunków działania systemu certyfikacji tłumaczy języka migowego, utworzenie centralnego rejestru tłumaczy polskiego języka migowego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.04.2025, 11:13 |
Źródło informacji | MRPiPS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |