Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Pryszczyca – aktualizacja komunikatu MRiRW na 14 kwietnia 2025 r. (komunikat)

15.04.2025, 11:03aktualizacja: 15.04.2025, 12:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW, koordynujący działania zabezpieczające przed transmisją wirusa pryszczycy na terytorium RP – dziś najważniejsze informacje po wspólnych ustaleniach z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Finansów, Lasami Państwowymi, Strażą Pożarną, Strażą Graniczną, Komendą Główną Policji, Główną Inspekcją Sanitarną, wojewodami i Wojewódzkimi Centrami Powiadamiania Ratunkowego, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz Głównym Inspektoratem Weterynarii.

1. W Polsce nie ma pryszczycy i na chwilę obecną nie ma podejrzeń tej choroby. Stabilna jest również sytuacja na Słowacji i na Węgrzech. Bezpieczeństwu w Polsce sprzyjają kategoryczne działania kontrolne prowadzone w procesie ciągłym na granicach i aktualne warunki klimatyczne, spowalniające transmisję wirusa.

2. W kategorii priorytetów wszystkich służb i instytucji pozostają działania kontrole prowadzone na przejściach granicznych, w województwach: opolskim, śląskim, dolnośląskim, podkarpackim i małopolskim. Transport zwierząt i produktów wrażliwych zostaje skanalizowany do 7 przejść granicznych w ww. województwach (do środy 16 kwietnia 2025r. tereny przygraniczne oznaczone będą tablicami informującymi o ograniczeniach i zmianach w ruchu). Regularne kontrole w systemie 24 godzinnym prowadzone są także w województwie zachodniopomorskim, gdzie kontrolowane są wszystkie transporty zwierząt, produktów wrażliwych, słomy i siana.

Równolegle do podejmowanych ograniczeń potrzebna jest nadzwyczajna mobilizacja mieszkańców, rolników, hodowców i konsumentów – apelujemy o czujność i szybką reakcję wobec każdego zachowania budzącego wątpliwości. Wszystkie przypadki należy bezzwłocznie zgłaszać powiatowym lekarzom weterynarii, policji oraz najbliższym organom samorządowym.

3. Kategoryczne działania w walce z dezinformacją zgodnie deklarują wszystkie służby zaangażowane w aktywności prewencyjne, zabezpieczające Polskę przed pryszczycą. Policyjny Wydział Do Walki z Cyberprzestępczością przeprowadził w ostatnim czasie analizę aż 10 500 ogłoszeń i anonsów dotyczących sprzedaży i obrotu zwierzętami. Analizie i monitoringowi poddane zostały ogłoszenia budzące uzasadnione wątpliwości (np. w kontekście legalności czy wiarygodności metryki pochodzenia zwierząt). Wykluczono również fałszywe ogłoszenia dotyczące sprzedaży szczepionek.

4. Podsumowano kolejny etap działań szkoleniowych i informacyjnych, w którym:

- Małopolska w kolportaż materiałów informacyjnych włączyła parafie i kościoły;

- na Podkarpaciu rozdano 13 tys. ulotek informacyjnych, przeszkolono 5600 rolników i 120 hodowców;

- w województwie opolskim w szkoleniach uczestniczyło 3000 osób;

- na Dolnym Śląsku akcja informacyjna objęła również koła łowieckie, parki narodowe i indywidulanych hodowców (2225 osób);

- MRiRW rozpoczęło kolejną intensywną kampanię informacyjną w Internecie pt. „Pryszczyca – wspólne działanie, wspólne bezpieczeństwo” (informacje o zasadach bioasekuracji dla rolników oraz konsumentów; walka z dezinformacją).

Przypominamy, wszystkie dotychczasowe komunikaty sztabu kryzysowego MRiRW dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pryszczyca.

Aktualne informacje dot. sytuacji epidemiologicznej: Główny Inspektorat Weterynarii: https://www.wetgiw.gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.04.2025, 11:03
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ