Newsletter

Polityka i społeczeństwo

W obronie zwierząt laboratoryjnych

15.04.2025, 11:36aktualizacja: 15.04.2025, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Stowarzyszenie Empatia (1)
Stowarzyszenie Empatia (1)
26 kwietnia 2025 r. odbędzie się w Warszawie polska edycja międzynarodowego protestu przeciwko wiwisekcji. „Wiwisekcja” to słowo - hasło obejmuje nie tylko sekcje żywych zwierząt, ale wszelkie rodzaje eksperymentów naukowych i pseudonaukowych na zwierzętach. Tego dnia, o tej samej godzinie podobne akcje odbędą się w 56 miastach na świecie. Wezmą w nich udział osoby dla których los zwierząt jest ważny, w tym aktywiści, naukowcy, lekarze, etycy, filozofki, przedstawicielki organizacji społecznych.

Warszawski protest rozpocznie się o godz. 14, przy ul. Nowy Świat 72 (obok pomnika Mikołaja Kopernika).

Wydarzenie obejmie nie tylko przemówienia, ale i performance artystyczny oraz występ muzyczny. Wśród prelegentów są m.in.: profesor Andrzej Elżanowski (biolog i prezes Polskiego Towarzystwa Etycznego), profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego - Joanna Hańderek (filozofka), Dariusz Gzyra (aktywista i publicysta) oraz Katarzyna Konopa (ze Stowarzyszenia Kosmetyki Bez Okrucieństwa). Protest wspiera również m.in. dr Marcin Urbaniak (zoopsycholog i neuronaukowiec).

Celem akcji jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na los milionów zwierząt, które każdego dnia cierpią w wyniku eksperymentów naukowych, medycznych i kosmetycznych, oraz uzyskanie poparcia dla działań skierowanych przeciwko wiwisekcji.

Organizatorzy podkreślają, że nie są przeciwko postępowi w nauce. Postulują postęp naukowy, który łączy skuteczność badań z szacunkiem wobec wszystkich istot zdolnych do odczuwania bólu i cierpienia.

Apelują o upowszechnianie i finansowanie metod alternatywnych, takich jak m.in. badania na hodowlach komórkowych, symulacje komputerowe czy badania epidemiologiczne, które pozwalają na zdobycie rzetelnej wiedzy. Wskazują również na konieczność pilnych zmian prawa farmaceutycznego.

„Nauka krzywdzi zwierzęta, ale i nauka (właśnie nauka!) może pomóc przestać je krzywdzić. Ważne tylko, żeby nie spychała etyki na plan dalszy i nie zapominała, że z jej własnych badań wynika, że wiele zwierząt jest zdolnych do odczuwania, nie jest rzeczami” - mówi Dariusz Gzyra, autor książki „Dziękuję za świńskie oczy”, jeden z prelegentów wydarzenia.

Na współczesnym etapie rozwoju nauki nie ma wątpliwości co do tego, że zwierzęta kręgowe, a także część bezkręgowców są zdolne do odczuwania przyjemności, strachu, przerażenia, cierpienia i bólu [1]. Potrafią też budować więzi z innymi zwierzętami, niekoniecznie tylko ze swojego gatunku.

Aktywiści sprzeciwiają się eksperymentom na zwierzętach przede wszystkim ze względu na szacunek dla ich życia. Jednak poza argumentami istnieją również te naukowe. Wielu lekarzy i naukowców podkreśla, że każdy gatunek reaguje inaczej na ten sam związek chemiczny. Pozytywne wyniki badań na zwierzętach często nie przekładają się na skuteczność i bezpieczeństwo u ludzi [2]. Może to powodować wprowadzenie do obrotu potencjalnych leków, wyrobów medycznych i innych produktów bez wiarygodnej wiedzy o ich szkodliwości dla człowieka.

Wydarzenie poświęcone jest wszystkim zwierzętom, które są wykorzystywane podczas eksperymentów i testów w laboratoriach: od tzw. towarzyszących tj. psy i koty, przez gryzonie i ryby, po dzikie, takie jak małpy, które często są przemocą zabierane ze swojego środowiska naturalnego i eksportowane do europejskich laboratoriów.

Organizatorzy zapraszają do udziału w akcji wszystkie osoby, które uważają, że nauka w XXI w. powinna być synonimem progresu w obrębie etyki i empatii w stosunku do wszystkich istot, zdolnych do odczuwania bólu.

[1] źródło: The Cambridge Declaration Of Consciousness, CambridgeDeclarationOnConsciousness.pdf.

[2] źródło: naukowe argumenty przeciwko eksperymentom na zwierzętach - Stowarzyszenie Lekarze Przeciwko Esperymentom na Zwierzętach, Wissenschaftliche Argumente gegen Tierversuche – Ärzte gegen Tierversuche

Źródło informacji: Stowarzyszenie Empatia

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 15.04.2025, 11:36
Źródło informacji Stowarzyszenie Empatia
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ