Newsletter

Polityka i społeczeństwo

35 tys. uczniów w tegorocznej edycji Olimpiady ZUS: laureaci otrzymali indeksy renomowanych uczelni

16.04.2025, 15:44aktualizacja: 16.04.2025, 15:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. PAP - kadr z filmu
fot. PAP - kadr z filmu
Ponad 35 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski przystąpiło do 11. edycji olimpiady wiedzy „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”, zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Do tej pory uczestniczyło w niej już ponad 319 tys. osób. W finale tegorocznej edycji, w którym startowało 13 uczniowskich drużyn, zwyciężyła reprezentacja XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.

Otwierając we wtorek w centrali ZUS w Warszawie finał olimpiady Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, przypomniał, jak ważna jest wiedza ekonomiczna oraz to, że miniony rok Senat RP ogłosił Rokiem Edukacji Ekonomicznej.

„Jest to nie tylko konkurs [olimpiada wiedzy o ubezpieczeniach społecznych - PAP MediaRoom], ale także popularyzacja wiedzy na ich temat. Co dziesiąta złotówka w PKB Polski jest obracana w systemie ubezpieczeń społecznych” - powiedział prezes Derdziuk.

Do rywalizacji zachęcał uczniów także finalista 9. edycji olimpiady, a obecnie student ekonomii na Politechnice Opolskiej, Wojciech Dendewicz.

Ewelina Głowacka, wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady powiedziała do finalistów, że stojąc u progu dorosłości i startując w olimpiadzie ZUS, już podjęli najważniejszą decyzję: inwestycję we własną wiedzę i w przyszłość.

Paweł Jaroszek, członek zarządu ZUS podkreślił w rozmowie z PAP MediaRoom, że ZUS ma obowiązek szerzenia wiedzy na temat sfery zabezpieczenia społecznego.

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji olimpiady zdobył zespół w składzie: Helena Pyc, Zuzanna Smardzewska i Zofia Zarzycka, które są uczennicami XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Oprócz zainteresowania zagadnieniami ubezpieczeń społecznych dziewczęta mają także inne hobby: Helena chciałaby w przyszłości studiować prawo, Zuzanna lubi czytać literaturę piękną i kryminały, a Zofia marzy, aby kiedyś odwiedzić Japonię.

„Zdecydowałyśmy się wziąć udział w tej olimpiadzie, bo dzięki temu zdobyłyśmy wiedzę potrzebną teraz i w przyszłości. Akurat wchodzimy na rynek pracy i należy zapoznać się z tymi najbardziej potrzebnymi sprawami, aby zabezpieczyć siebie i członków rodziny na przyszłość” - powiedziała PAP MediaRoom Zuzanna Smardzewska ze zwycięskiej drużyny.

Opiekunką dziewcząt, która przygotowywała je do olimpiady, jest Agnieszka Sauter, nauczycielka przedmiotu przedsiębiorczość, biznes i zarządzanie w XVIII LO, a koordynatorem z ramienia ZUS - Emil Wratny.

„Wiedza, którą zdobywają uczniowie na >>Lekcjach z ZUS-em<<, jest im potrzebna przez całe życie. Chodzi o to, żeby młodzież wiedziała, że ZUS to nie tylko emerytura” - powiedziała PAP MediaRoom Agnieszka Sauer.

Drugie miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem: Rafał Grabowski, Joanna Mastalerczuk i Mateusz Wilaszek, a trzecie - Krzysztof Baran, Klaudia Rejek i Ignacy Rusiecki z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu.

W finale olimpiady wzięło udział 13 trzyosobowych zespołów uczniów szkół średnich z całej Polski, z których do ścisłego finału - drugiej tury - weszło osiem drużyn. W pierwszej turze startujący musieli odpowiedzieć na 20 pytań, wybierając jedną z czterech przygotowanych przez organizatora, niekiedy podchwytliwych (jak ocenili je uczestnicy) odpowiedzi. Liczył się także czas, w którym została podana odpowiedź (uczniowie musieli zmieścić się w jednej minucie).

Przykładowe pytanie w tej turze brzmiało: „Jeśli matka dziecka pobrała zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w wymiarze 17 tygodni w wysokości 81,5 proc., a następnie przekazała prawo ojcu dziecka w wymiarze 15 tygodni, to które z rodziców ma prawo do dziewięciu tygodni zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i w jakiej wysokości?”.

Do wyboru olimpijczycy mieli cztery odpowiedzi, z których mogli zaznaczyć więcej niż jedną, jeśli uznali ją za prawidłową: „a) każde z rodziców ma prawo do zasiłku w wysokości 70 proc.; b) jedno z rodziców w wysokości 70 proc.; c) matka i ojciec w trzech częściach w wysokości 70 proc; d) matka i ojciec w wysokości 81,5 proc.”.

Do drugiej tury przeszło osiem drużyn. Jedno z dziesięciu pytań, na które musieli odpowiedzieć, brzmiało: „Płatnik składek może otrzymać z ZUS dofinansowanie na poprawę warunków bezpieczeństwa i higieny pracy, jeżeli: a) nie jest w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem; b) nie zalega z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz podatków; c) nie ubiega się o dofinansowanie przed upływem dwóch lat od dnia wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania; d) złożył wniosek w określonym terminie naboru”.

ZUS przed 11 laty zapoczątkował autorski projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych pod nazwą „Lekcje z ZUS” - do dzisiaj uczestniczyło w nich już 843 tys. osób. Uczniowie zdobywają na nich wiedzę na temat świadczeń emerytalno-rentowych, zasiłków, a także składek i obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy. „Lekcje z ZUS” uczą odpowiedzialności wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

W finale olimpiady wiedzy o ubezpieczeniach społecznych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” do zdobycia są nie tylko atrakcyjne nagrody rzeczowe, ale również indeksy na studia na wybranych uczelniach oraz dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół wyższych. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 319 tys. uczniów. Olimpiadzie ZUS patronują Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.


Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.04.2025, 15:44
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ