Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zysk z kapitału własnego z inwestycji w nieruchomości na wynajem na poziomie 15-50%? Czy to wciąż możliwe? Otóż okazuje się, że takie stopy zwrotu można osiągać, inwestując w nieruchomości na wynajem nie w Hiszpanii, Dubaju, lecz w Wielkiej Brytanii - twierdzi Piotr Kubalka, CEO firmy finansowo - doradczej J.Dauman Group (www.jdauman.com), posiadającej wieloletnie doświadczenie w inwestowaniu w nieruchomości w Wielkiej Brytanii.
Już 24 kwietnia o godz. 11:00 odbędzie się bezpłatny webinar online „Inwestowanie w nieruchomości w UK” z udziałem trzech wybitnych ekspertów rynku brytyjskiego I nieruchomości.
Zarejestruj się tutaj: https://crowd.clickmeeting.com/crowdreit-24-04/register
„Brytyjski rynek nieruchomości od lat przyciąga zagranicznych inwestorów, w tym coraz częściej inwestorów z Polski. Oprócz wyższych zysków liczy się też stabilność, wysoki popyt na wynajem oraz korzystne warunki finansowania zewnętrznego często niewystępujące w innych krajach” - podkreśla Piotr Kubalka.
W porównaniu do rynku polskiego, Wielka Brytania oferuje liczne korzyści, które czynią inwestycje bardziej opłacalnymi i przewidywalnymi. Według P. Kubalki do najważniejszych należy zaliczyć:
1. Stabilność i długoterminowy wzrost wartości
Nieruchomości w UK od dekad zyskują na wartości, nawet pomimo globalnych kryzysów. Wielka Brytania odznacza się również stosunkowo niskim ryzykiem wahań rynkowych w porównaniu do innych krajów. Długoterminowy wzrost cen jest efektem ograniczonej podaży gruntów oraz rosnącego zapotrzebowania na mieszkania, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Londyn, Manchester czy Birmingham.
2. Duży popyt na wynajem
W UK znacząca część społeczeństwa wynajmuje mieszkania zamiast kupować, co jest wynikiem wysokich cen nieruchomości i dużej mobilności zawodowej. To oznacza stabilny popyt na wynajem, zwłaszcza w miastach akademickich i biznesowych.
3. Korzystny system finansowania zewnętrznego
Brytyjski rynek nieruchomości oferuje inwestorom szerokie możliwości finansowania, w tym kredyty buy-to-let, które pozwalają na zakup nieruchomości pod wynajem przy stosunkowo niewielkim wkładzie własnym. Istnieje również możliwość spłacania samych odsetek od kredytu w trakcie trwania finansowania (tzw. interest only mortgagie) bez konieczności spłaty kapitału w tym samym okresie. Banki i instytucje finansowe są otwarte na inwestorów, a kredytowanie opiera się na oszacowaniu dochodów z najmu kupowanej nieruchomości, a nie na dochodach własnych inwestora, tak jak dzieje się w Polsce.
4. Przyjazne prawo dla wynajmujących
Brytyjski system prawny chroni właścicieli nieruchomości w większym stopniu niż w Polsce. Eksmisja problematycznych najemców jest prostsza, a umowy najmu są bardziej przejrzyste i chronią interesy właściciela.
5. Możliwości optymalizacji podatkowej
W UK inwestorzy mogą korzystać z różnych rozwiązań podatkowych, takich jak inwestowanie poprzez spółki (Limited Company), które pozwalają na odliczenie licznych kosztów finansowych czy poprzez podmioty typu real estate investment trusts (REIT-y).
Inwestowanie w nieruchomości poprzez UK-REITs
„REIT-y to dywidendowe wehikuły prawno-podatkowe, dzięki którym drobni inwestorzy indywidualni mogą budować swoje dodatkowe quasi-emerytury w oparciu o przychody z wynajmu nieruchomości, nie będąc ich właścicielami. W Wielkiej Brytanii działa już ponad 70 takich podmiotów od ponad 15 lat. UK-REITy zwolnione są z podatku CIT pod warunkiem wypłaty swoim akcjonariuszom min. 90% uzyskiwanych zysków z wynajmu nieruchomości w które inwestują. Wypłata tych dywidend jest obowiązkowa i może odbywać się nawet w trybie miesięcznym. Dodatkowo, inwestor z Polski inwestując z kont IKE/IKZE nie płaci podatku od zysków kapitałowych od otrzymywanych dywidend” - podkreśla dr Grzegorz Mizerski, CEO CrowdREIT PLC (www.crowdreitplc.co.uk) - spółki, która ma się stać brytyjskim REIT-em.
„Więcej o tym, jak REIT-y działają w praktyce i jakie dają korzyści polskim inwestorom, opowiem podczas webinaru 24 kwietnia. Przedstawimy rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii, pokażemy konkretne liczby, strategie pozyskiwania finansowania, sposób generowania zysków istotnie wyższych niż w Polsce” - zapowiada dr Grzegorz Mizerski.
„Przygotowywaliśmy się do tego projektu od ponad 2 lat, a ja osobiście od 2017 roku, kiedy rozpocząłem pracę doktorską, której promotorem był pan profesor Adam Glapiński. Byłem pomysłodawcą i założycielem funduszu w Luksemburgu, inwestującego w amerykańskie REIT- y notowane na NYSE i NASDAQ. Natomiast co do CrowdREIT PLC nasza strategia inwestycyjna zakłada inwestowanie na dwóch rynkach: w Polsce i w Wielkiej Brytanii. W Polsce - będą to m.in mieszkania na wynajem w segment PRS, a konkretnie w unikatowy franczyzowy koncept mieszkaniowy - w RENTON-y. Jest to koncept którego właścicielem są bracia Robert, Michał i Piotr Kiereś, znani w blogosferze jako Rozsądni Bracia. Jest już ich dziewięć, powstają nowe” - wskazuje dr Mizerski. „Bazujemy też na strategii rynkowej firmy doradczej Cushman & Wakefield Polska, która opracowała strategię inwestycyjną dla polskiego REIT-a. Dodatkowo, inwestować będziemy w retail - parki oraz oportunistycznie w różne inne aktywa nieruchomościowe w Polsce” - dodaje.
Rynek Wielkiej Brytanii to druga noga inwestycyjna CrowdREIT PLC.
„Tak, i to co najmniej z czterech powodów” - podkreśla Mizerski: „pierwszy - niskie stopy procentowe na poziomie ok. 4,5% - 5% p.a. Drugi - przyjazne banki, które udzielają finansowania zakupu nieruchomości na warunkach nieosiągalnych w Polsce. Trzeci - wyższe stopy zwrotu z wynajmu apartamentów i domów, szczególnie poza Londynem ze względu na miliony emigrantów. A czwarty, i kto wie, czy nie najważniejszy z perspektywy polskiego inwestora - chcemy zaoferować zyskowny sposób dywersyfikacji inwestycji w nieruchomości jako >>bezpieczną przystań inwestycyjną<<” - podkreśla dr Mizerski.
Londyński AIM i legalna optymalizacja podatkowa dla właścicieli IKE/IKZE
CrowdREIT PLC ma w planach IPO na brytyjskiej giełdzie AIM. „To parkiet alternatywny London Stock Exchange - brytyjski odpowiednik polskiej New Connect - tylko ok. 40 razy większy” - zauważa Piotr Baran - szef wrocławskiego dewelopera PCG SA - współzałożyciel CrowdREIT PLC i jego dyrektor.
„Ustawodawca brytyjski wymusza na UK-REIT-ach listing na uznanej giełdzie europejskiej, ale New Connect nie został zaliczony do tej grupy” - dodaje. Mimo to spółka ma w planach za kilka lat tzw. dual-listing czyli oprócz AIM wejście także na New Connect, aby ułatwić inwestowania polskim inwestorom. "Nie będziemy pierwsi na AIM - notowanych jest tam siedem takich podmiotów. Co ciekawe, jeden z największych REIT-ów brytyjskich notowany na LSE - Segro PLC REIT - z kapitalizacją giełdową ponad 10 mld funtów szterlingów działa już w Polsce od wielu lat w sektorze nieruchomości logistycznych” - dodaje.
Konstrukcja CrowdREIT PLC powinna spodobać się inwestorom w Polsce posiadającym konta IKE/IKZE, których jest już ponad 1 mln.
„REIT brytyjski jest zwolniony z CIT, a inwestorzy polscy inwestujący w jego akcje na giełdzie z IKE/IKZE nie będą musieli płacić podatku od zysków kapitałowych. Liczymy więc na ich zainteresowanie ofertą, bo to też dla nich jest ta konstrukcja” - podkreśla dr Mizerski.
Inwestowanie w nieruchomości w Wielkiej Brytanii to atrakcyjna opcja dla Polaków szukających stabilnych, dochodowych inwestycji. Wysoki popyt na wynajem, łatwiejszy dostęp do finansowania i przyjazne regulacje prawne sprawiają, że UK jest rynkiem wartym uwagi.
Oczywiście istnieją też ryzyka związane z takimi inwestycjami, np. nieznajomość rynków lokalnych, nieznajomość prawa w Wielkiej Brytanii, specyfika społeczności lokalnych, czy potrzeba korzystania z lokalnych dostarczycieli usług związanych z nieruchomościami i jak zawsze przy inwestowaniu w nieruchomości - lokalizacja.
Wszystkich zainteresowanych tematem inwestowania w nieruchomości w UK firma zaprasza na specjalny bezpłatny webinar, który odbędzie się 24 marca o g. 11:00 (czasu polskiego). Dodatkowo, wszyscy jego uczestnicy otrzymają bezpłatny e-book dotyczący inwestowania w nieruchomości za pomocą UK-REITów.
Link do webinaru: https://crowd.clickmeeting.com/crowdreit-24-04/register
Źródło informacji: CrowdREIT PLC
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 17.04.2025, 15:47 |
Źródło informacji | CrowdREIT PLC |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
T-Mobile burzy bariery i zaprasza na dowolną kawę gratis w Żabce
Choć przełamywanie barier międzyludzkich nie jest skomplikowane, to czasem najtrudniej jest zacząć. A przecież nic tak nie sprzyja rozmowom, jak kawa! Dlatego zapraszamy wszystkich klientów, nie tylko tych, będących abonentami T-Mobile, do skorzystania z okazji – codziennie w Żabce dowolna kawa gratis, którą możesz obdarować drugą osobę.- 18.04.2025, 14:28
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: T-Mobile
-
Image
Już za tydzień XVII Europejski Kongres Gospodarczy - w rolach głównych energia, technologie, twórczy dialog biznesu i decydentów
Tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy (EEC - European Economic Congress) podąża agendą za dynamiką sytuacji geopolitycznej, która dostarcza wielu ważnych tematów do dyskusji. Co jest fundamentem bezpieczeństwa w zmieniającym się świecie i jak rozwijać się gospodarczo adekwatnie do nowych wyzwań? Od 23 do 25 kwietnia 2025 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach toczyć się będą dyskusje na szczycie, z mocną reprezentacją biznesu, w międzynarodowym gronie decydentów i praktyków. 1200 panelistów, ponad 200 sesji i rekordowe zainteresowanie uczestników - to wszystko zapowiada wyjątkową edycję największej tego typu imprezy w Europie Centralnej.- 18.04.2025, 12:18
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Biuro Prasowe EKG
-
Image
Prezes PSEW: dzisiaj wiatr wieje dla polskiej gospodarki PAP
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) oraz Fundacja Wind Industry Hub (WIH) zaprezentowały „Polską strategię rozwoju przemysłu morskich farm wiatrowych”. Janusz Gajowiecki, prezes zarządu PSEW, twierdzi, że kampania inwestycyjna w morskie farmy wiatrowe nie jest porównywalna z żadnym innym przedsięwzięciem rozwojowym we współczesnej Polsce. Mówimy o skali 300 mld zł nakładów inwestycyjnych w perspektywie 2040 roku.- 18.04.2025, 09:53
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ