Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
W poniedziałek, 21 kwietnia br., premier Donald Tusk i minister Tomasz Siemoniak udali się na miejsce pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym i wzięli udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w okolicach miejscowości Grzędy (woj. podlaskie). Komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek złożył meldunki o sytuacji w terenie. Pożar został określony jako opanowany na dużym obszarze. W walce z ogniem biorą udział strażacy, policjanci, żołnierze i leśnicy.
W niedzielę 20 kwietnia br., na pograniczu powiatów augustowskiego i monieckiego (woj. podlaskie), wybuchł pożar suchych trzcinowisk w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wojewoda podlaski jeszcze tego samego dnia powołał sztab kryzysowy z udziałem służb.
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne gaszą pożar w parku narodowym
Ogień objął ponad 450 ha terenu w północnej część Biebrzańskiego Parku Narodowego. To największy park narodowy w Polsce, który cechuje się bogactwem flory i fauny – w szczególności ptactwa – na terenach wokół rzeki Biebrza w województwie podlaskim.
"Wiemy jak cenne dobro narodowe chronią teraz służby. Biebrzański Park Narodowy to jeden z największych i najstarszych parków w Polsce. Wszyscy mamy świadomość, o jaką stawkę toczy się Wasza walka" – podkreślił premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w województwie podlaskim.
Do walki z ogniem skierowano strażaków z PSP i OSP wraz ze specjalistycznym sprzętem – pojazdami terenowymi SHERP i wyposażeniem do walki z ogniem w trudnodostępnym terenie. W akcji gaszenia pożaru biorą również udział śmigłowce i samoloty gaśnicze.
"Od niedzieli działa sztab kryzysowy, który kieruje akcją w Biebrzańskim Parku Narodowym. Dostrzegamy wielką ofiarność wszystkich walczących z tym pożarem. W tej sytuacji najbardziej widzimy, że służba strażacka to gotowość do poświęceń o każdej porze dnia i nocy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dziękuję" – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
Wyspecjalizowane zespoły strażaków z różnych miejsc kraju dotarły również na miejsce. Ważnym wsparciem jest 5 zespołów dronowych, które obserwują ewolucję pożaru i na bieżąco przekazują informacje o tym, gdzie jest ogień.
"Dzięki użyciu dronów, dowodzący akcją mogą podejmować właściwe decyzje" – zaznaczył minister Tomasz Siemoniak.
Komendant główny PSP nadbryg. Wojciech Kruczek przekazał, że pożar nie rozprzestrzenia się i jest opanowany na dosyć dużym obszarze.
Policja i wojsko wspierają akcję gaśniczą
W związku z pożarem, mieszkańcy powiatów augustowskiego, grajewskiego i monieckiego zostali ostrzeżeni alertem RCB. Strażaków i druhów wspierają w akcji żołnierze z WOT, a także policjanci ze śmigłowcem Black Hawk zdolnym przenosić duże zbiorniki z wodą. Ze służbami współpracują także Lasy Państwowe i pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego.
"Dziękuję wszystkim zaangażowanym służbom. Wszyscy doceniamy Wasze starania. Zależy nam, aby ten ogień się nie rozprzestrzeniał" – powiedział premier Donald Tusk. "Wasz profesjonalizm jest godny najwyższego uznania. Bądźmy cały czas zmobilizowani i gotowi na każdy scenariusz" – zwrócił się premier do wszystkich biorących udział w akcji gaszenia Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Szef rządu zaznaczył jednocześnie, że susze będą się powtarzać, a wraz z nimi rośnie zagrożenie pożarami.
"Wprowadzimy nowe zasady i większą dyscyplinę. Czasem to właśnie surowsza kara uświadamia powagę sytuacji. Jutro, podczas Rady Ministrów, będziemy o tym rozmawiać" – powiedział premier.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ ktl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.04.2025, 20:42 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |