Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Miejski Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Dąbrowskiego 58/64 znajduje się w trwałym zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie. Został przebudowany blisko 25 lat, więc od pewnego czasu miasto starało się o środki na jego modernizację.
Teraz – dzięki uchwale Sejmiku Województwa Śląskiego - stadion znalazł się na liście zadań rekomendowanych do dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach „Programu rozwoju infrastruktury sportowej w województwach”.
- Cieszę się, że nasz wniosek został uwzględniony przez samorząd województwa. Obiekt MOSiR służy nie tylko „Budowlanym”, a więc trenującym tu częstochowskim lekkoatletkom i lekkoatletom, ale także wielu mieszkankom i mieszkańcom, którzy biegają rekreacyjnie, dbając o swoje zdrowie i kondycję z wykorzystaniem lekkoatletycznej bieżni – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Odbywa się tu również wiele imprez sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży, ale także naszych seniorów.
W ramach inwestycji ma powstać nowa nawierzchnia bieżni lekkoatletycznej z uwzględnieniem niezbędnych korekt geometrii i urządzeń lekkoatletycznych, a także wymianą koryt odwadniających. Ma to umożliwić uzyskanie certyfikatu dla kategorii IVA wg wytycznych Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
W zakresie prac planuje się m.in.:
- montaż syntetycznej nawierzchni sportowej na bieżni, zakolach i rozbiegach,
- uzupełnienie zakola południowego syntetyczną nawierzchnią sportową wraz z podbudową,
- montaż nowego systemowego rowu z wodą w skorygowanej lokalizacji,
- wymianę odwodnienia na szczelinowe odwodnienie liniowe na całym obwodzie bieżni,
- w strefie pomiędzy bieżnią a trybuną oraz w strefie startu na 100 i 110 m oraz mety wykonanie syntetycznej nawierzchni sportowej na istniejącym utwardzeniu z polbruku,
- demontaż i wykonanie projektowanych betonowych kół do rzutu dyskiem oraz młotem,
- demontaż i montaż nowych skrzynek wraz z belkami do skoku w dal i trójskoku, zeskoczni i łapaczy piasku,
- ustawienie 3 nowych stojaków rowerowych.
Planowany okres realizacji inwestycji to lata 2025-2026.
Częstochowa uzyskała zapewnienie dofinansowanie w ramach „Programu rozwoju infrastruktury sportowej w województwach”. Zgodnie z jego założeniami nabór wniosków o w pierwszej kolejności przeprowadzają samorządy województw, które są odpowiedzialne za opracowanie listy rekomendowanych inwestycji i przedstawienie jej Ministerstwu Sportu i Turystyki. Następnie na tej podstawie samorządy składają wnioski o dofinansowanie zadań ze środków ministerialnego Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.
Montaż finansowy modernizacji stadionu zakłada wkład w wysokości po 30% netto z funduszy samorządu województwa oraz ministerstwa, a sfinansowanie reszty oraz podatku VAT – ze środków budżetu miasta. Na razie uchwała Sejmiku Województwa przyznaje miastu na to zadanie 1 mln 278,4 tys. zł ze środków regionalnych. Teraz miasto będzie wnioskować o środki ministerialne. Ostateczny koszt zadania poznamy po przetargu wykonawczym.
Stadion Lekkoatletyczny w Częstochowie został wybudowany w 1965 r., natomiast w 2000 r. staraniem miasta przeszedł gruntowną modernizację i od tego czasu znajduje się w trwałym zarządzie MOSiR. Wcześniej administratorem stadionu był Częstochowski Klub Sportowy „Budowlani”, który obecnie jest głównym użytkownikiem obiektu.
Przez cały rok w soboty i niedziele w godz. 18– 20 bieżnia Stadionu udostępniana jest bezpłatnie, natomiast dodatkowo w okresie wakacyjnym - w takich samych godzinach - również w poniedziałki, wtorki i czwartki.
MOSiR we współpracy z Fundacją Wychowanie przez Sport co roku organizuje bezpłatne zajęcia biegowe z instruktorem w ramach ogólnopolskiej akcji BiegamBoLubię. W 2025 r. od 7 kwietnia do 10 listopada (z przerwą na wakacje) zajęcia te odbywają się w poniedziałki w godz.18–19.
Ze stadionu można też – w innych terminach - korzystać za niewielką odpłatnością, zgodnie z cennikiem MOSiR.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 22.04.2025, 18:33 |
Źródło informacji | UM Częstochowa |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Generative AI accelerates homologation: FEV simplifies country-specific type approval processes
Aachen - Vehicle development doesn’t end with technical readiness: The road to global market launches is only complete once homologation has been successfully achieved. The increasing complexity of national regulations poses growing challenges to OEMs and suppliers. FEV addresses these with an innovative, AI-based approach: The company-wide used ‘FEV GenAI Hub’ significantly simplifies and accelerates the analysis of regulatory requirements across different global markets, offering time and cost savings that can provide customers with a decisive competitive edge.- 10.07.2025, 11:00
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: APA-OTS
-
Image
Wydawnictwo Lekarskie PZWL z nową identyfikacją - PWN kontynuuje strategiczny proces rebrandingu
W maju br. Grupa PWN ogłosiła rebranding marki PWN - jeden z kluczowych kroków w realizacji nowej strategii rozwoju całej Grupy. Obecnie zmiany obejmują kolejną ważną markę w portfolio - Wydawnictwo Lekarskie PZWL, lidera na rynku publikacji medycznych w Polsce.- 09.07.2025, 09:32
- Kategoria: Nauka i technologie
- Źródło: PZWL
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ