Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Polskie sukcesy
Wśród dotychczasowych zwycięzców, którzy zdobyli globalne uznanie, znalazły się zespoły i młodzi naukowcy z Polski. Organizatorzy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona docenili m.in. takie projekty jak terenowa przyczepa do ratowania rannych (Life Chariot), czy inteligentny opatrunek z czujnikiem oceniającym przebieg gojenia się rany na podstawie pomiaru poziomu pH (SmartHeal). W zeszłym roku zwycięzcą krajowym w Polsce został natomiast zespół młodych innowatorów, autorów projektu Kuuler opartego o nowatorską pasywną technologię chłodzenia radiacyjnego.
Projekty, które mogą realnie zmienić świat
James Dyson, założyciel firmy Dyson, powiedział: „Zainicjowałem Nagrodę Jamesa Dysona 20 lat temu z misją inspirowania i wspierania następnego pokolenia inżynierów projektantów. Od tego czasu widzieliśmy genialne pomysły, które dowodzą, że młodzi ludzie z pasją podchodzą do rozwiązywania najbardziej palących problemów na świecie, wykorzystując projektowanie, inżynierię i technologię - w medycynie, ochronie środowiska i wielu innych dziedzinach. Z niecierpliwością czekam na informację o wynalazkach, które zostaną zaprezentowane w tym roku - powodzenia!”.
Zgłoszenia, które zostaną zakwalifikowane w każdym z uczestniczących krajów lub regionów, będą następnie oceniane przez krajowe komisje sędziowskie z doświadczeniem w dziedzinie projektowania oraz inżynierii, w oparciu o funkcjonalność, proces projektowania, zróżnicowanie i opłacalność komercyjną wynalazku.
Polskich laureatów na etapie krajowym wyłoni jury, w skład którego wejdą m.in. prof. dr hab. n. med. Dagmara Mirowska-Guzel, kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Towarzystwa Naukowego Warszawskiego oraz dr Maciej Kawecki, dziennikarz technologiczny i popularyzator nauki.
"Cieszę się bardzo, że po raz kolejny mam szansę zasiadać w kapitule Konkursu Nagroda Jamesa Dysona. To fantastyczna szansa dla młodych wynalazców, a dotychczasowe zwycięskie polskie projekty doskonale uzmysławiają nam, jak zdolnych ludzi mamy w naszym kraju i jaki ogromny potencjał w nich drzemie. Każdego młodego innowatora namawiam serdecznie do udziału. Jeżeli masz projekt, w który wierzysz i który może realnie zmienić świat na lepsze - zgłoś się już teraz. Możesz tylko zyskać" - podkreśla dr Maciej Kawecki.
Szansa dla młodych naukowców
Od momentu ustanowienia Konkursu Nagroda Jamesa Dysona w 2005 roku, ponad 400 studenckich wynalazków z całego świata otrzymało wsparcie w formie nagród pieniężnych. Ich wysokość wyniosła w sumie 1 milion funtów.
Międzynarodowy zwycięzca oraz laureat w kategorii Zrównoważonego Rozwoju otrzymają w tym roku nagrodę w wysokości 153 700 zł na rozwój swoich wynalazków. Z kolei każdy zwycięzca krajowy na 30 rynkach, na których odbywa się konkurs, otrzyma kwotę 25 600 zł. Wygrana w Konkursie Nagroda Jamesa Dysona to nie tylko gwarancja wysokich nagród pieniężnych, ale też szansa dla laureatów na zdobycie międzynarodowego rozgłosu w mediach i doskonała okazja do komercjalizacji ich wynalazków.
Termin składania zgłoszeń upływa o północy 16 lipca 2025 r.
Więcej informacji możliwość zgłoszeń: www.jamesdysonaward.org/pl-pl/home/
Źródło informacji: Dyson
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 24.04.2025, 08:45 |
Źródło informacji | Dyson |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Grupa American Heart of Poland nawiązuje strategiczną współpracę z CVC Credit w celu przyspieszenia modernizacji szpitali publicznych oraz podniesienia jakości opieki zdrowotnej w ramach NFZ
Grupa American Heart of Poland będąca częścią Gruppo San Donato, z przyjemnością ogłasza nawiązanie strategicznej współpracy z CVC Credit. Udzielone wsparcie finansowe AHP przeznaczy na modernizację publicznych szpitali w całym kraju oraz dalsze sfinansowanie przejęcia Scanmed, podnosząc jakość opieki nad pacjentami finansowanymi ze środków publicznych do światowych standardów i poprawiając dostępność wysokiej jakości usług medycznych dla lokalnych społeczności.- 24.04.2025, 10:47
- Kategoria: Zdrowie i styl życia
- Źródło: American Heart of Poland
-
Image
EKG 2025: dostęp do surowców krytycznych stał się esencją współczesnej polityki PAP
Spór o Grenlandię, konflikt w Ukrainie, amerykańsko-chińska wojna celna: wszystkie te wydarzenia stanowią kolejne epizody w trwającym już globalnym wyścigu o dostęp do surowców rzadkich. Zdaniem uczestników panelu eksperckiego zorganizowanego podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Polska stoi u progu tzw. kryzysu surowcowego.- 24.04.2025, 10:24
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
-
Image
ORLEN na EKG 2025: zabiegamy o korektę niektórych dyrektyw UE PAP
„Naszą propozycją deregulacji jest przesunięcie wejścia w życie niektórych unijnych przepisów, na przykład dyrektywy ETS II” - powiedział Witold Literacki, wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych ORLEN podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.- 24.04.2025, 10:07
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PAP MediaRoom
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ