Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) po 2027 r., Wizja dla rolnictwa i żywności, szeroko rozumiane innowacje w rolnictwie, a także utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich, mechanizmy wspierające rolników w unowocześnianiu gospodarstw oraz dalsze zmiany i uproszczenia Zielonego Ładu – to tylko niektóre zagadnienia poruszone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Podczas trzeciego dnia Kongresu minister Siekierski uczestniczył w dwóch panelach dyskusyjnych pn. „Polskie rolnictwo u progu transformacji” oraz „Sprawiedliwa transformacja obszarów wiejskich”.
Polskie rolnictwo u progu transformacji
W kontekście przyszłości WPR po 2027 r. minister Czesław Siekierski przyznał, że najtrudniejsze będą negocjacje Wieloletnich Ram Finansowych (WRF), ze względu na spoczywający na Unii Europejskiej obowiązek spłaty funduszu odbudowy – od 2028 r. Unia będzie musiała spłacać kapitał i odsetki z funduszu.
– Szacunki Komisji Europejskiej mówią o kwocie 25-30 mld euro rocznie tj. ok. 20 proc. obecnego rocznego budżetu UE – przypomniał szef resortu rolnictwa i zaznaczył, że najważniejsze wyzwania kolejnych WRF obejmą także konieczność rozwoju zdolności obronnych UE i pomoc dla Ukrainy.
Wspominając o Europejskim Systemie Handlu Emisjami (system ETS) minister Siekierski przypomniał, że MRiRW jest przeciwne wprowadzeniu tego systemu w rolnictwie, ponieważ jedyną możliwością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze rolnym byłoby znaczne ograniczenia produkcji rolnej, zwłaszcza hodowli zwierzęcej.
Minister podkreślił również rolę badań i innowacji w rolnictwie. – Cały czas podkreślam, że wspieramy innowacje w sektorze rolnym, ponieważ to one zapewniają rozwój i konkurencyjność naszego rolnictwa na zagranicznych rynkach – powiedział minister Siekierski.
Sprawiedliwa transformacja obszarów wiejskich
– Obecnie utrzymanie produkcji rolnej na obszarach wiejskich jest nie lada wyzwaniem. My wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom producentów rolnych i podejmujemy działania oraz opracowujemy systemowe rozwiązania, których celem jest utrzymanie produkcyjnego charakteru wsi – podkreślił minister Siekierski.
Mówiąc o dalszych uproszczeniach w Zielonym Ładzie minister Czesław Siekierski podkreślił, że po interwencjach MRiRW cześć przepisów już została gruntownie uproszczona i złagodzona, m.in. wyłączono z kontroli i sankcji warunkowości gospodarstwa do 10 ha, zniesiono obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych i wprowadzono możliwość dywersyfikacji upraw zamiast zmianowania.
– Podczas polskiej prezydencji kontynuujemy prace związane z przeglądem Zielonego Ładu, jego dalsze upraszczanie i odbiurokratyzowanie – tak bardzo oczekiwane nie tylko przez polskich, lecz także europejskich rolników – zaznaczył minister Czesław Siekierski.
Minister wspomniał również o mechanizmach wsparcia, które pomogą rolnikom w przekształceniu gospodarstw w bardziej ekologiczne i efektywne, m.in. o wsparciu finansowym na inwestycje w nowe technologie w ramach Planu Strategicznego dla WPR, wsparciu z KPO w zakresie rolnictwa 4.0 oraz o ekoschematach finansowanych w ramach płatności bezpośrednich.
O kongresie
Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) to międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się corocznie od 2009 r. w Katowicach. Jest jedną z najważniejszych biznesowych imprez organizowanych w Europie Centralnej. Kongres to trzy dni spotkań, debat i wydarzeń z udziałem polskich i zagranicznych gości. Co roku podczas EEC podejmowane są najważniejsze tematy dotyczące gospodarczego i społecznego rozwoju Europy. Każda edycja wydarzenia przyciąga wielu europejskich przedsiębiorców, przedstawicieli polityki, nauki, ekonomii i mediów.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2025, 18:06 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |