Newsletter

Zdrowie i styl życia

Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie

14.05.2025, 09:11aktualizacja: 14.05.2025, 09:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.

Eksperci w dziedzinie immunologii, epidemiologii, geriatrii i zdrowia publicznego z 20 europejskich i pozaeuropejskich państw wzięli udział w spotkaniu roboczym zorganizowanym przez Adult Immunization Board (AIB - Rada Uodpornienia Dorosłych) pt. „Rozwój strategii szczepień dla osób dorosłych i starszych: wgląd w epidemiologię, odporność i wdrażanie”. Wydarzenie odbyło się w Warszawie w dniach 7-8 maja 2025 r. pod patronatem polskiej prezydencji w UE.

Podczas spotkania eksperci dyskutowali nad stworzeniem planu wdrożenia w krajach członkowskich UE szczepień ochronnych przeciwko: grypie, Covid, błonicy, tężcowi, krztuścowi, półpaścowi, pneumokokom oraz RSV (syncytialny wirus oddechowy) dla osób powyżej 50 r.ż.

„Zwykle myślimy o szczepieniach ochronnych w kontekście niemowląt i dzieci, jednak w ich przypadku mamy wysoki poziom wyszczepienia, a wraz ze starzeniem się populacji choroby zakaźne pojawiają się również u osób dorosłych i starszych. Dlatego powinniśmy uświadomić sobie, że te grupy demograficzne są w dużej mierze niezabezpieczone” - podkreślił prof. Van Damme.

W opinii eksperta, kraje europejskie prowadzą niejednolitą politykę dotyczącą immunizacji, tymczasem potrzebny jest wspólny mianownik w postaci kalendarza szczepień, również dla dorosłych.

„Musimy przekonać polityków, że szczepienia osób dorosłych nie oznaczają jedynie zapobiegania chorobom zakaźnym, ale zapewniają im dłuższe i zdrowsze życie, taką >>zdrową długowieczność<<. Stąd wydatki na szczepionki w populacji osób po pięćdziesiątce to inwestycja, ponieważ w przypadku leczenia choroby zakaźnej i rozwijających się w jej wyniku powikłań, system opieki zdrowotnej ponosi znacznie większe wydatki” - wskazał Pierre Van Damme.

Ekspert podał przykład grypy, która może powodować nie tylko infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie płuc czy konieczność hospitalizacji, ale jej konsekwencje dotyczą również układu sercowo-naczyniowego, z czego ludzie często nie zdają sobie sprawy.

„Te szczepionki powinny być oferowane przed wystąpieniem powikłań, kiedy ludzie są jeszcze zdrowi. Dokładnie po to, aby utrzymać ich w dobrej kondycji, a to zupełnie inny sposób myślenia, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni” - powiedział prof. Van Damme.

Profesor Paolo Bonanni ocenił, że Polska podjęła już wysiłki w celu zaoferowania bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie, Covid-19 i RSV osobom starszym, a także przeciwko pneumokokom i półpaścowi osobom z grup ryzyka. Jednak potrójna szczepionka przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi nie jest obecnie objęta programem, a wskaźniki dostępności wszystkich finansowanych szczepionek nadal wymagają poprawy.

„W Polsce i w niektórych krajach europejskich farmaceuci mają uprawnienia do wykonywania szczepień. To bardzo ważny krok w upowszechnianiu tego typu profilaktyki. Ale ten proces wymaga uproszczenia. W przypadku rekomendowanych przez nas szczepień potrzebujemy opracować harmonogram dla świadczeniodawcy nie tylko na poziomie krajowym, ale także ogólnoeuropejskim, który będzie służył za punkt odniesienia” - zaznaczył prof. Bonnani.

Prof. Van Damme zwrócił uwagę, że chociaż zatwierdzanie szczepionek odbywa się centralnie na poziomie Europejskiej Agencji Leków, po ich wprowadzeniu na rynek istnieją różne zalecenia i harmonogramy w poszczególnych krajach UE, więc istnieje potrzeba współpracy nie tylko z krajowymi organami regulacyjnymi, ale także z Europejskim Centrum Kontroli Chorób, aby spróbować znaleźć sposób na ujednolicenie harmonogramu szczepień dla dorosłych i osób starszych.

„Problem polega na tym, że na poziomie europejskim odpowiedzialność za zdrowie spoczywa na kraju, więc nic nie może być narzucone z poziomu europejskiego. Niemniej jednak, akceptując to rozgraniczenie, musimy zapewnić, że szczepienia te będą powszechnie podawane osobom starszym. Tak więc krok po kroku musimy spróbować ustandaryzować ten proces” - powiedział Pierre Van Damme.

Zdaniem prof. Bonanniego nadal pozostaje wiele do zrobienia, aby opracować zalecenia i wytyczne techniczne dotyczące założeń programowych dla 27 krajów UE. Wskazał na dużą rolę edukacji w tym procesie.

„Pacjenci zwykle ufają swoim lekarzom, więc powinniśmy edukować lekarzy rodzinnych, lekarzy pierwszego kontaktu i farmaceutów, aby byli przekonani o wartości dodanej tych szczepień, a to oznacza, że muszą być bardziej wspierani, szkoleni i informowani. Musimy również wrócić do opartej na zaufaniu, osobistej relacji między lekarzem rodzinnym, farmaceutą i pacjentem” - wskazał prof. Bonanni.

Ekspert mówił także o udowodnionym działaniu przeciwzapalnym szczepionek zalecanych osobom starszym.

„Stan zapalny jest jednym z głównych czynników powodujących pogorszenie stanu organizmu. Ludzie, u których nie stwierdzono stanów zapalnych lub mają je w niewielkim stopniu, mogą mieć 95 lat, ale ich ciało funkcjonuje jak organizm osoby 75- lub 80-letniej. Ale są też pacjenci w wieku 60 lat, u których wiek biologiczny organizmu jest szacowany na 85-90 lat z powodu zaawansowanego procesu zapalnego. Tak więc szczepienia, które chronią przed stanami zapalnymi, opóźniają również proces starzenia” - wyjaśnił ekspert.

Spotkanie robocze AIB miało na celu przegląd i omówienie szczepionek i programów szczepień skierowanych do osób dorosłych i starszych w całej Europie; zajęcie się wyzwaniami i możliwościami związanymi z prowadzeniem badań nad szczepieniami; zbadanie mechanizmów i czynników wpływających na skuteczność, bezpieczeństwo i trwałość odpowiedzi immunologicznej na szczepienia oraz omówienie planu wdrażania szczepień u osób starszych na poziomie decydentów, organizacji i populacji.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem polskiej prezydencji w UE w zakresie polityki zdrowotnej, w szczególności w dziedzinie bezpieczeństwa zdrowotnego i cyfrowej transformacji systemów opieki zdrowotnej.

Więcej informacji o AIB: www.adultimmunizationboard.org 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.05.2025, 09:11
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ