Newsletter

CIS: Senat podjął uchwały ustanawiające patronów roku 2026 (komunikat)

14.05.2025, 13:20aktualizacja: 14.05.2025, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Centrum Informacyjne Senatu informuje:

14 maja br. Senat podjął uchwały ustanawiające patronów roku 2026. Wśród nich znaleźli się:

- Andrzej Wajda – w 100. rocznicę urodzin oraz 10. rocznicę śmierci reżysera,

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13603/druk/295.pdf

- Jerzy Giedroyć – jeden z najwybitniejszych myślicieli politycznych XX w.,

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13557/druk/278.pdf

- bł. Matka Elżbieta Róża Czacka – założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża;

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13478/druk/231.pdf

- Miasto Gdynia – w 100. Rocznicę nadania praw miejskich;

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13570/druk/280.pdf

- Robotnicze Protesty Czerwca 1976 – w 50. Rocznicę zwycięskiego ogólnopolskiego zrywu robotniczego.

https://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/13479/druk/232.pdf

Senatorowie, ustanawiając rok 2026 Rokiem Andrzeja Wajdy, chcą upamiętnić jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórcę polskiej szkoły filmowej oraz kina moralnego niepokoju, które zdefiniowały polską pamięć historyczną i współczesną tożsamość kulturową. W uchwale przypomniano dokonania Andrzeja Wajdy. "Jako senator I kadencji w działaniach społecznych, politycznych i obywatelskich przekuwał w praktykę to, co postulował swoją sztuką – odpowiedzialność za Polskę, za miejsce i czas, w których żył" – podkreślono w uchwale.

W uchwale o ustanowieniu roku 2026 Rokiem Jerzego Giedroycia Senat podkreśla, że jako założyciel i redaktor naczelny paryskiej "Kultury" oraz wieloletni współpracownik wielu polskich i międzynarodowych instytucji Giedroyć przyczynił się do kształtowania polskiej myśli politycznej oraz promowania idei wolnościowych i demokratycznych w kraju i na świecie. W ocenie senatorów Rok Jerzego Giedroycia będzie okazją do przypomnienia tego, że całe swoje życie poświęcił on sprawie niepodległości Polski. Polski tolerancyjnej i nowoczesnej, ale też szanującej własne tradycje narodowe.

Uchwała w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej – prekursorki polskiej tyflologii, przypomina dokonania "niewidomej Matki niewidomych". W 1910 r. z własnych funduszy założyła schronisko dla niewidomych w Warszawie, przekształcone następnie w Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. Jako pierwsza w Polsce rozpoczęła opracowywanie i wprowadzanie zakrojonej na szeroką skalę systemowej opieki nad niewidomymi. Założyła szkołę powszechną, ochronkę, bibliotekę i dom opieki dla starszych ociemniałych kobiet. Prowadziła też warsztaty umożliwiające osobom ociemniałym zdobywanie praktycznych umiejętności, w tym warsztaty zawodowe dla ociemniałych mężczyzn. W podwarszawskich Laskach stworzyła ośrodek pomocy ociemniałym. Jest błogosławioną Kościoła katolickiego, beatyfikowaną 12 września 2021 r.

W uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Miasta Gdyni przypomniano historię miasta od czasu jego budowy i uzyskania praw miejskich w 1926 r. aż po współczesność. "Niech rok 2026 będzie czasem przypomnienia wyjątkowej historii Gdyni, która powstała w wyniku urzeczywistnienia wizjonerskich planów budowniczych II Rzeczypospolitej wybudowania nowego miasta nad morzem, czasem przybliżenia losów Kaszubów, którym przyszło współdzielić ziemie ojców z rodakami napływającymi z różnych zakątków kraju, oraz czasem tworzenia impulsu do dalszego kreatywnego rozwoju, z poszanowaniem dotychczasowych osiągnięć i tradycji" – czytamy w uchwale.

Senat w uchwale w sprawie ustanowienia roku 2026 Rokiem Robotniczych Protestów Czerwca 1976 składa hołd wszystkim ofiarom represji, ich rodzinom oraz każdemu kto z odwagą i wiarą w niepodległą Polskę brał udział w manifestacjach w całym kraju. "Wyrażamy wdzięczność wszystkim, którzy nieśli pomoc ludziom skrzywdzonym. Nauka płynąca z ofiary poniesionej przez polskich robotników protestujących w czerwcu 1976 r. nakazuje nam zachowanie szczególnej troski o sprawiedliwość społeczną, naukę patriotyzmu i umiłowanie wolności" – napisali senatorowie. Jak dodali, naszym obowiązkiem jest przekazanie kolejnym pokoleniom prawdy historycznej o tamtych wydarzeniach, bowiem totalitarna władza przez lata czyniła wszystko, aby umniejszyć ich znaczenie, a bohaterów przedstawić jako bandytów i chuliganów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.05.2025, 13:20
Źródło informacji CIS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Pozostałe z kategorii

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ