Newsletter

Nauka i technologie

MC: Ataki phishingowe na użytkowników Signal w Polsce (komunikat)

14.05.2025, 17:36aktualizacja: 14.05.2025, 17:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Cyfryzacji:

Zespoły Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT) ostrzegają przed próbami oszustwa, które dotyczą użytkowników aplikacji Signal. Za tymi atakami może stać dobrze zorganizowana grupa cyberprzestępców, prawdopodobnie powiązana z państwami wrogimi wobec Polski. Atak polega na wysyłaniu fałszywych wiadomości o rzekomej blokadzie konta. Wiadomości te zawierają link do fałszywej strony, która może wyłudzić dane. Celem ataków są osoby publiczne. Ministerstwo Cyfryzacji oraz CSIRT NASK proszą o zachowanie ostrożności i zgłaszanie takich sytuacji.

Jak działa atak

Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości, w których podszywają się pod zespół obsługi aplikacji Signal. Informują o rzekomym zablokowaniu konta i zamieszczają link, który ma rzekomo pomóc w jego odblokowaniu. W rzeczywistości prowadzi on do fałszywej strony. Jeśli kliknie się taki link, można stracić dostęp do konta. Oszuści mogą przejąć wiadomości i uzyskać stały dostęp do komunikacji.

Oto przykład wiadomości, jaką mogą otrzymać użytkownicy aplikacji Signal: "Twoje konto zostało tymczasowo zawieszone z powodu skargi dotyczącej spamu. Aby jego odblokować, potwierdź, że jesteś człowiekiem, a nie automatycznym botem, poprzez uruchomienie na naszej stronie internetowej certyfikatu blokującego automatyczną wysyłkę [tu podany jest link]. Z poważaniem, zespół Signal".

Wiadomości wykorzystywane przez oszustów mogą mieć różne wersje. Czasem różnią się tylko szczegółami. Jeśli pojawi się taka wiadomość – zwłaszcza gdy zawiera link i budzi wątpliwości – należy:

1.Nie otwierać linku znajdującego się w wiadomości.

2. Nie blokować kontaktu, z którego przyszła wiadomość.

3a. W przypadku urządzeń prywatnych: zgłosić incydent do CSIRT NASK: https://incydent.cert.pl.

3b. W przypadku urządzeń służbowych: zgłosić incydent do komórki odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w ramach organizacji, a ta powinno zgłosić incydent do właściwego CSIRT.

Dlaczego to ważne

Przestrzeganie powyższych zasad pozwala uniknąć przejęcia konta.

Jeśli jednak doszło do kliknięcia w link lub wykonania innych działań wskazanych w fałszywej wiadomości, incydent trzeba jak najszybciej zgłosić:

- w przypadku urządzeń prywatnych – do zespołu CSIRT NASK,

- w przypadku urządzeń służbowych – do osoby lub komórki odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo w organizacji.

Skutki takiego ataku mogą być poważne. Oszuści mogą uzyskać stały dostęp do wiadomości i przejąć poufną komunikację w aplikacji Signal.

Dodatkowe środki ostrożności

Niezależnie od powyższych zaleceń, warto zadbać o ustawienia prywatności w aplikacji Signal. Zaleca się włączenie funkcji, które zwiększają bezpieczeństwo – na przykład sprawdzanie numeru bezpieczeństwa - https://support.signal.org/hc/pl/articles/6712070553754-Prywatność-numery-telefonu-a-nazwa-użytkownika. To pozwala upewnić się, że rozmowa odbywa się z właściwą osobą. W przypadku innych komunikatorów również warto włączyć podobne ustawienia – jeśli są dostępne.

Bezpieczne rozwiązania dla administracji

Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia administracji publicznej bezpieczne narzędzia do komunikacji:

- Komunikator na urządzenia służbowe – zaprojektowany tak, aby ataki phishingowe, takie jak ten opisany wyżej, nie były możliwe ze względu na sposób działania aplikacji.

- Mobilny system łączności niejawnej SKR-Z – zapewnia bezpieczną komunikację i również jest odporny na tego typu ataki.

Szkolenia z cyberbezpieczeństwa

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca instytucje należące do Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa do udziału w bezpłatnych szkoleniach - https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/harmonogramszkolen. Obejmują one m.in. sposoby przeciwdziałania atakom phishingowym.

Dodatkowo, we współpracy z NASK-PIB, Ministerstwo prowadzi w ramach projektu SecureV specjalistyczne szkolenia dla osób na stanowiskach kierowniczych w administracji publicznej. Szkolenia te dotyczą m.in.:

- zasad bezpiecznego korzystania z sieci (tzw. higiena cyfrowa),

- ochrony przed phishingiem.

Do udziału w tych szkoleniach zapraszamy w szczególności parlamentarzystów oraz kierownictwo ministerstw i urzędów centralnych. Osoby zajmujące stanowiska kierownicze – w tym parlamentarzyści oraz kadra kierownicza ministerstw i urzędów centralnych – powinny skontaktować się z Departamentem Cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat możliwości udziału w szkoleniach SecureV.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ jj/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.05.2025, 17:36
Źródło informacji MC
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ