Newsletter

ORLEN na IMPACT’25: bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko część naszej strategii, ale szereg konkretnych postulatów

16.05.2025, 16:49aktualizacja: 16.05.2025, 17:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - Kadr z filmu
PAP - Kadr z filmu
Jesteśmy dumni, że możemy codziennie dostarczać energię i paliwo milionom Polek i Polaków, ale również świadomi, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej - powiedział Rafał Batkowski, dyrektor w ORLEN podczas panelu eksperckiego na IMPACT’25. Ekspert wskazał, że w tym obszarze podjęto szereg działań we współpracy zarówno z instytucjami polskimi, jak i z partnerami z innych krajów regionu.

Dyrektor wykonawczy ds. kontroli i bezpieczeństwa w ORLEN jest gościem kongresu IMPACT’25 w Poznaniu — jednego z najważniejszych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w tej części Europy. Uczestniczył również w panelu dyskusyjnym poświęconym ochronie infrastruktury krytycznej.

„Naszym zadaniem jest zabezpieczenie całego procesu wytwarzania energii: od pozyskiwania surowców, przez ich przetwarzanie, aż po dostarczanie odbiorcom końcowym - obywatelom, firmom, siłom zbrojnym. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego stanowi element długoterminowej strategii ORLEN” - podkreślił Rafał Batkowski.

W obliczu geopolitycznych wstrząsów i rosnącej liczby sabotaży oraz wzrastającej roli Polski i Grupy ORLEN w budowaniu suwerenności energetycznej całego regionu, ochrona infrastruktury krytycznej staje się jedną z kluczowych kwestii dla państw UE.

„Ta świadomość jest, na szczęście, powszechna. Niedawno w Możejkach na Litwie, gdzie znajduje się rafineria ORLEN Lietuva, odbyło się w tej sprawie spotkanie z udziałem tamtejszego ministra spraw wewnętrznych i szefów służb. Oczywiście, ściśle współpracujemy także ze służbami, siłami zbrojnymi i instytucjami w Polsce, chociażby z Ministerstwem Aktywów Państwowych” - zaznaczył przedstawiciel ORLEN.

O tym, jak groźny dla funkcjonowania państwa może okazać się nawet pojedynczy atak na infrastrukturę krytyczną, przypomniał prof. Wacław Gudowski z OSGE.

„Mam na myśli kryzys związany z gigantyczną awarią prądu w Hiszpanii i Portugalii. Dostawy energii to fundament bezpieczeństwa kraju: jego finansów, logistyki, obronności” - ocenił profesor.

Aby postulat ten doczekał się pełnej realizacji, niezbędne jest spełnienie wielu warunków, które przedstawił Rafał Batkowski.

„Niezbędne jest rozszerzenie formatu współpracy cywilno-wojskowej w obszarze obronności o sektor energetyczny i przedsiębiorstwa. Chcemy być obecni w Morskim Centrum Bezpieczeństwa i współpracować ze Strażą Graniczną, służbami i marynarką wojenną w sytuacjach kryzysowych. Mamy ambicję współtworzyć najnowsze rozwiązania i zasady reagowania na zagrożenia - takie, które byłyby najbardziej efektywne dla biznesu, jak i dla państwa oraz jego obywateli; poszukujemy najnowszych rozwiązań technologicznych i stale wyposażamy naszą infrastrukturę w najnowsze, innowacyjne rozwiązania wzmacniające jej odporność” - zadeklarował Rafał Batkowski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 16.05.2025, 16:49
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ