Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Na temat możliwości zwiększenia eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Brazylii oraz o sposobach wspierania polskich firm rolno-spożywczych w ekspansji handlowej na brazylijskim rynku rozmawiał sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas licznych spotkań w czasie wizyty na targach APAS Show w Brazylii.
Wiceminister spotkał się m.in. z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa, Hodowli Zwierząt i Zaopatrzenia Brazylii, tamtejszą Polonią, w tym z konsulem honorowym RP Andrzejem Bukowińskim, oraz z kierownictwem Brazylijskiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Józefa Piłsudskiego.
Wsparcie polskich przedsiębiorców uczestniczących w targach APAS Show
Sekretarz stanu Stefan Krajewski spotkał się i przeprowadził rozmowy ze wszystkimi polskimi wystawcami. Z przedstawicielami Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (ZBH PAIH) w Sao Paolo omówił najlepsze sposoby wspierania polskich firm rolno-spożywczych w ekspansji handlowej na rynku Brazylii, a podczas panelu poświęconemu dyskusji nt. długoterminowej strategii zakupowej największych dystrybutorów żywności w Brazylii, zachęcał importerów do kontaktów z polskimi przedsiębiorcami, jako wiarygodnymi dostawcami wysokiej jakości żywności.
Rozmowy polsko-brazylijskie
Rozmawiając z wiceministrem rolnictwa, hodowli zwierząt i zaopatrzenia Brazylii Marcelem Moreirą sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił konieczność szerszego otwarcia rynku brazylijskiego dla żywności z Polski.
– Takie konkretne działania przyczynią się to do zniwelowania bardzo znaczącej nierównowagi w dwustronnym handlu rolno-spożywczym. Obecnie mamy wysokie ujemne saldo w polskim handlu rolno-spożywczym z Brazylią. Jestem przekonany, że otwarcie rynku brazylijskiego dla nowych kategorii polskich produktów żywnościowych będzie najlepszym sposobem na zmianę tej sytuacji – powiedział wiceminister Krajewski.
Przewodniczący polskiej delegacji przedstawił władzom brazylijskim postulaty dotyczące m.in. przyspieszenia procedury dostępowej dla polskich jabłek, uznania zasady regionalizacji w zakresie chorób zwierząt, zatwierdzenia zakładów wołowych i wieprzowych zainteresowanych eksportem, a także umożliwienia wysyłek produktów rybołówstwa, jaj i piskląt oraz pszenicy.
Wiceminister Moreira zapewnił o swoim wsparciu w szybszym zakończeniu polsko-brazylijskich uzgodnień, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących procedur dla jabłek.
Perspektywy rozwoju polskiego eksportu rolno-spożywczego do Brazylii
Okazją do dyskusji nt. możliwości zwiększenia polskiego eksportu rolno-spożywczego do Brazylii były także spotkania z przedstawicielami brazylijskich stowarzyszeń branżowych, w tym z prezesem Stowarzyszenia Supermarketów Stanu Sao Paulo APAS. Wiceminister Krajewski i prezes Erlon Carlos Godoy Ortega wymienili opinie nt. perspektyw rozwoju polskiego eksportu do Brazylii.
Podczas rozmowy z kierownictwem największego w regionie hurtowego rynku handlu m.in. warzywami, owocami i produktami rybołówstwa CEAGESP wiceminister Krajewski podkreślił ogromny polski potencjał eksportowego w sektorze rolno-spożywczym.
Stan polsko-brazylijskiej wymiany handlowej
Obecne wyniki sprzedaży na rynek brazylijski to 61 mln euro (2024 r.) Eksportujemy głównie słód, pieczywo cukiernicze, czekoladę i słodycze, przetwory spożywcze. Brazylia ma znaczącą przewagę w dwustronnej wymianie handlowej, ze względu na skalę importu produktów do wytwarzania karm dla zwierząt hodowlanych (makuchy sojowe).
Celem Ministerstwa i Rozwoju Wsi jest stałe zwiększanie wyników eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Brazylii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ kpr/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 20.05.2025, 11:28 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |