Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Targi APAS Show 2025: rozwój polsko-brazylijskiej wymiany handlowej (komunikat)

20.05.2025, 11:28aktualizacja: 20.05.2025, 13:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Na temat możliwości zwiększenia eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Brazylii oraz o sposobach wspierania polskich firm rolno-spożywczych w ekspansji handlowej na brazylijskim rynku rozmawiał sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas licznych spotkań w czasie wizyty na targach APAS Show w Brazylii.

Wiceminister spotkał się m.in. z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa, Hodowli Zwierząt i Zaopatrzenia Brazylii, tamtejszą Polonią, w tym z konsulem honorowym RP Andrzejem Bukowińskim, oraz z kierownictwem Brazylijskiego Towarzystwa Kultury Polskiej im. Józefa Piłsudskiego.

Wsparcie polskich przedsiębiorców uczestniczących w targach APAS Show

Sekretarz stanu Stefan Krajewski spotkał się i przeprowadził rozmowy ze wszystkimi polskimi wystawcami. Z przedstawicielami Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (ZBH PAIH) w Sao Paolo omówił najlepsze sposoby wspierania polskich firm rolno-spożywczych w ekspansji handlowej na rynku Brazylii, a podczas panelu poświęconemu dyskusji nt. długoterminowej strategii zakupowej największych dystrybutorów żywności w Brazylii, zachęcał importerów do kontaktów z polskimi przedsiębiorcami, jako wiarygodnymi dostawcami wysokiej jakości żywności.

Rozmowy polsko-brazylijskie

Rozmawiając z wiceministrem rolnictwa, hodowli zwierząt i zaopatrzenia Brazylii Marcelem Moreirą sekretarz stanu Stefan Krajewski podkreślił konieczność szerszego otwarcia rynku brazylijskiego dla żywności z Polski.

– Takie konkretne działania przyczynią się to do zniwelowania bardzo znaczącej nierównowagi w dwustronnym handlu rolno-spożywczym. Obecnie mamy wysokie ujemne saldo w polskim handlu rolno-spożywczym z Brazylią. Jestem przekonany, że otwarcie rynku brazylijskiego dla nowych kategorii polskich produktów żywnościowych będzie najlepszym sposobem na zmianę tej sytuacji – powiedział wiceminister Krajewski.

Przewodniczący polskiej delegacji przedstawił władzom brazylijskim postulaty dotyczące m.in. przyspieszenia procedury dostępowej dla polskich jabłek, uznania zasady regionalizacji w zakresie chorób zwierząt, zatwierdzenia zakładów wołowych i wieprzowych zainteresowanych eksportem, a także umożliwienia wysyłek produktów rybołówstwa, jaj i piskląt oraz pszenicy.

Wiceminister Moreira zapewnił o swoim wsparciu w szybszym zakończeniu polsko-brazylijskich uzgodnień, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących procedur dla jabłek.

Perspektywy rozwoju polskiego eksportu rolno-spożywczego do Brazylii

Okazją do dyskusji nt. możliwości zwiększenia polskiego eksportu rolno-spożywczego do Brazylii były także spotkania z przedstawicielami brazylijskich stowarzyszeń branżowych, w tym z prezesem Stowarzyszenia Supermarketów Stanu Sao Paulo APAS. Wiceminister Krajewski i prezes Erlon Carlos Godoy Ortega wymienili opinie nt. perspektyw rozwoju polskiego eksportu do Brazylii.

Podczas rozmowy z kierownictwem największego w regionie hurtowego rynku handlu m.in. warzywami, owocami i produktami rybołówstwa CEAGESP wiceminister Krajewski podkreślił ogromny polski potencjał eksportowego w sektorze rolno-spożywczym.

Stan polsko-brazylijskiej wymiany handlowej

Obecne wyniki sprzedaży na rynek brazylijski to 61 mln euro (2024 r.) Eksportujemy głównie słód, pieczywo cukiernicze, czekoladę i słodycze, przetwory spożywcze. Brazylia ma znaczącą przewagę w dwustronnej wymianie handlowej, ze względu na skalę importu produktów do wytwarzania karm dla zwierząt hodowlanych (makuchy sojowe).

Celem Ministerstwa i Rozwoju Wsi jest stałe zwiększanie wyników eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Brazylii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kpr/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.05.2025, 11:28
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ