Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji pn. "Stan i potrzeby lokalnych partnerstw ds. wody po 5. latach funkcjonowania" podkreślił, że racjonalne gospodarowanie wodą jest jednym z kluczowych wyzwań dla zrównoważonego rozwoju rolnictwa i ochrony środowiska. To także element budowania odporności na zmiany klimatyczne i odpowiedzialności za kolejne pokolenia.
Konferencja odbyła się 21 maja 2025 r. w Warszawie. Jej organizatorem było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele doradztwa rolniczego, świata nauki – instytutów badawczych i uczelni – a także członkowie Lokalnych Partnerstw ds. Wody.
Kluczowe znaczenie gospodarowania wodą na obszarach wiejskich
W swoim wystąpieniu minister Czesław Siekierski zaakcentował potrzebę wdrożenia działań zarówno technicznych, jak i organizacyjnych w zakresie racjonalnego gospodarowania wodą.
– Szczególnie ważne są te działania w kontekście obszarów wiejskich, gdzie dostęp do wody oraz jej jakość i retencja mają kluczowe znaczenie, zarówno dla rolnictwa, jak i dla całych lokalnych społeczności. Tym bardziej cenne są inicjatywy, które łączą wiedzę praktyczną z naukową i tworzą przestrzeń dla dialogu oraz wspólnego planowania – powiedział szef resortu rolnictwa.
Prace dotyczące Lokalnych Partnerstw ds. Wody – podsumowanie
Lokalne Partnerstwo ds. Wody to partnerstwo i sieć kontaktów na poziomie powiatu pomiędzy lokalnym społeczeństwem a instytucjami i urzędami w zakresie gospodarki wodnej na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa.
Prace nad Lokalnymi Partnerstwami ds. Wody (LPW) w 2020 r. podjęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Doradztwa Rolniczego.
Podczas konferencji prelegenci podsumowali prace, które zostały wykonane w kierunku utworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody (LPW). Wskazali także napotkane podczas realizacji prac trudności i dyskutowali o przyszłości LPW.
Podczas konferencji omówiono również wyzwania stojące przed społeczeństwem w obliczu postępujących zmian klimatycznych i wiążących się z tym zmian w gospodarce wodnej.
Wyciągnięte wnioski pozwolą wskazać aktualne potrzeby LPW oraz uniknąć trudności podczas przyszłych działań.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ zs/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.05.2025, 17:46 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |