Pobierz materiał i Publikuj za darmo

O specjalnych programach PFR dedykowanych spółkom technologicznym opracowującym projekty dual-use mówił podczas 15. Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie Mikołaj Raczyński, wiceprezes zarządu Funduszu ds. inwestycji.
Program PFR Deep Tech umożliwia finansowanie zaawansowanych technologicznie projektów, w tym technologii z potencjałem podwójnego zastosowania (dual-use) przez fundusze venture capital (VC).
„Polska ma mocne zaplecze inżynierskie, ambitnych przedsiębiorców i coraz lepsze warunki do rozwijania technologii. Bliskość Ukrainy to nie tylko geopolityczny kontekst, ale też możliwość lepszego wyczucia rynku technologii podwójnego zastosowania. To jeden z obszarów, w których Polska może zbudować przewagi i wygenerować nowy impuls rozwojowy - zarówno dla krajowych firm technologicznych, jak i dla całej gospodarki” - mówił Mikołaj Raczyński.
Wspomniany przez wiceprezesa PFR program Deep Tech to 600 milionów złotych, które za pośrednictwem funduszy venture capital trafią do polskich startupów. Połowa tej olbrzymiej sumy pochodzi z Ministerstwa Finansów, a reszta od inwestorów prywatnych i instytucjonalnych.
„PFR Deep Tech odpowiada na specyfikę inwestycji w technologie podwójnego zastosowania, w których ryzyko jest silnie skoncentrowane na wczesnym etapie rozwoju. Im większy potencjał przełomowości, tym większa niepewność co do osiągnięcia założonych rezultatów. Jednocześnie, w przypadku powodzenia, możliwa stopa zwrotu z takich projektów jest znacząco wyższa niż w tradycyjnych klasach aktywów. To obszar wymagający długiego horyzontu inwestycyjnego, specjalistycznej wiedzy i zdolności do łączenia innowacji z potrzebami instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa - a więc naturalna przestrzeń działania dla PFR” - zaznaczył wiceprezes PFR.
Równolegle PFR prowadzi projekty akceleracyjne - organizuje hackatony, bootcampy, łączy środowiska funduszy, uczelni i inżynierów. Przykładem jest program IDA - pierwszy w Polsce program rozwoju technologii podwójnego zastosowania, w ramach którego wspieramy budowanie partnerstw pomiędzy innowatorami, a sektorem obronnym i cywilnym oraz tworzymy mechanizmy zapewniające kapitał dla firm technologicznych".
„IDA Bootcamp to realna platforma współpracy pomiędzy innowatorami a instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo państwa. Dzięki niemu polskie firmy mogą przyspieszyć rozwój swoich rozwiązań i sprawdzić je w praktyce” – przekonywał Mikołaj Raczyński, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Technologie typu dual-use mają zastosowanie zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym. Doskonałym przykładem są drony: służące zarówno do wykonywania unikalnych zdjęć, jak i masowo wykorzystywane przez każdą nowoczesną armię.
W panelu dyskusyjnym poświęconym możliwości wykorzystania tych technologii w samorządach, obok Mikołaja Raczyńskiego, udział wzięli również: Magdalena Czarzyńska-Jachim (prezydentka Miasta Sopotu), Małgorzata Szafoni (zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW) oraz Mateusz Szczurek (członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego). Eksperci zgodnie przyznali, że Polska i składające się na nią „małe ojczyzny” stanowią doskonałe miejsce dla rozwoju tego typu innowacji.
„W ofercie PFR-u cały czas funkcjonuje Fundusz Inwestycji Samorządowych, który powstał z myślą o współfinansowaniu projektów tworzonych przez m.in. Jednostki Samorządu Terytorialnego, a także partnerów w projektach PPP” - powiedział Mikołaj Raczyński.
Środki pozyskane z funduszu pozwalają samorządom realizować projekty dopasowane do potrzeb lokalnej społeczności, w tym również związanych szeroko pojętym z bezpieczeństwem i odpornością.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 03.06.2025, 16:48 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Uniwersytet w Melbourne wybiera Rimini Street w celu ograniczenia ryzyka i przyspieszenia innowacji w zakresie posiadanych systemów Oracle
Jedna z czołowych australijskich uczelni wybiera rozwiązania Rimini Support™, Rimini Protect™ i Rimini Connect™ do obsługi posiadanych systemów Oracle, aby umożliwić swoim informatykom koncentrację na strategicznych inicjatywach zapewniających studentom unikalne doświadczenia edukacyjnej.- 24.07.2025, 09:13
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: Business Wire
-
Image
Humane World for Animals Europe szkoli polską policję i prokuraturę jak postępować z dzikimi zwierzętami
Międzynarodowa organizacja ochrony zwierząt Humane World for Animals Europe (dawniej znana jako Humane Society International) wspólnie ze Stowarzyszeniem Prawnicy na Rzecz Zwierząt prowadzi kolejny cykl szkoleń adresowanych do polskiej policji i prokuratury, które mają pomóc organom ścigania w sprawach dotyczących dzikich zwierząt. Dodatkowym wsparciem jest dedykowany poradnik dla policji, który ma pomóc funkcjonariuszkom i funkcjonariuszom w ich codziennej pracy.- 23.07.2025, 10:05
- Kategoria: Polityka i społeczeństwo
- Źródło: Humane World for Animals Europe
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ