Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Wyjątkowa postać dla Świdnicy
Biskup Waldemar Pytel od blisko czterech dekad jest związany ze Świdnicą, a jego działalność wywarła trwały wpływ nie tylko na lokalną społeczność, ale także na międzynarodowy wizerunek miasta. To dzięki jego zaangażowaniu Kościół Pokoju w Świdnicy stał się nie tylko zabytkiem światowej klasy, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale także ważnym centrum dialogu, kultury i ekumenizmu.
– Biskup Waldemar Pytel od lat buduje mosty pomiędzy religiami, narodami i pokoleniami. Dzięki jego pracy Świdnica zyskała nie tylko na znaczeniu kulturalnym i duchowym, ale także stała się miejscem ważnych wydarzeń na skalę światową – podkreśla Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy. – Tytuł Honorowego Obywatela to wyraz wdzięczności całego miasta.
Człowiek Kościoła i społecznik
Biskup Waldemar Pytel od 1992 roku pełni funkcję proboszcza parafii ewangelickiej w Świdnicy, a od 2015 roku jest Biskupem Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W swojej pracy duszpasterskiej i społecznej konsekwentnie realizuje ideę otwartego Kościoła, stawiając na dialog, współpracę międzyreligijną i działalność kulturalną.
Dzięki jego inicjatywom Kościół Pokoju stał się miejscem ważnych wydarzeń: to tutaj w 1989 roku wspólnie modlili się kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki w drodze na Mszę Pojednania w Krzyżowej. W kolejnych latach Kościół Pokoju odwiedzili m.in. król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia, kanclerz Angela Merkel oraz Jego Świątobliwość Dalajlama XIV, który w 2016 roku wraz z przedstawicielami różnych religii podpisał w Świdnicy Apel o Pokój.
Strażnik dziedzictwa kulturowego
Dzięki wieloletnim staraniom biskupa Pytla Świątynia Pokoju przeszła gruntowną renowację – od odnowienia cennych elementów wystroju, takich jak ołtarz czy monumentalne organy, po zabezpieczenie konstrukcji i odrestaurowanie otoczenia. Biskup zainicjował również konserwację bezcennych Biblii i starodruków, a jego działania przyczyniły się do powstania Dolnośląskiego Instytutu Ewangelickiego, posiadającego jedno z największych archiwów luterańskich w Polsce.
Kościół Pokoju, dzięki zaangażowaniu biskupa i jego rodziny, stał się wizytówką miasta oraz ważnym miejscem kulturalnym, w którym odbywają się liczne koncerty i festiwale – w tym Świdnickie Dni Muzyki Kameralnej, Festiwal Bachowski czy „Wratislavia Cantans”.
Wkład w życie społeczne
Oprócz pracy duszpasterskiej biskup Pytel aktywnie uczestniczy w działaniach społecznych. Był prezesem Świdnickiego Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum” oraz wieloletnim członkiem Rady Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W swoich działaniach szczególny nacisk kładzie na pojednanie, dialog i budowanie mostów między narodami i religiami.
Wyróżnienia i nagrody
Za swoją wszechstronną działalność biskup Waldemar Pytel otrzymał m.in.:
• Nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania i ochrony kultury
• Nagrodę im. ks. prof. Janusza Pasierba „CONSERVATOR ECCLESIAE” Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w RP
• Złotą odznakę Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
• Medal Komisji Edukacji Narodowej
• Nagrodę im. św. Brata Alberta za aktywność ekumeniczną i ochronę dóbr kultury
• Królewski Order Gwiazdy Polarnej przyznany przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa
• Statuetkę Orła Powiatu Świdnickiego
• Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora fundacji Kronenberga przy City Handlowy za ochronę dóbr kultury
• Nagrodę „Świdnickie Gryfy” w kategorii „Wybitna osobowość”.
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 30.06.2025, 16:44 |
Źródło informacji | Miasto Świdnica |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
Mapa aspiracji pokolenia Zet: nowe światło na motywacje i potencjał młodych
- 30.06.2025, 11:56
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!
-
Image
Finał prezydencji: Europejskie Święto Muzyki
Już 27 czerwca w pięciu miastach w Polsce odbędą się koncerty plenerowe pod wspólnym szyldem Europejskiego Święta Muzyki. W Poznaniu, Rzeszowie, Krakowie, Bydgoszczy i Gdańsku ponad stu artystów zagra wyjątkowy multikoncert, który zwieńczy program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wydarzenie, odbywające się w różnych częściach kraju, będzie nie tylko ukoronowaniem działań prowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury od stycznia tego roku, lecz także symbolicznym momentem wspólnego świętowania europejskich wartości.- 26.06.2025, 16:10
- Kategoria: Ludzie i kultura
- Źródło: Narodowe Centrum Kultury
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ