Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MS: Nowa inicjatywa na rzecz wymiaru sprawiedliwości – MS i Lewiatan wspólnie na rzecz funkcji ławnika (komunikat)

01.07.2025, 12:09aktualizacja: 01.07.2025, 12:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

30 czerwca Ministerstwo Sprawiedliwości i Konfederacja Lewiatan podpisały porozumienie o współpracy, której celem jest promowanie funkcji i roli ławnika sądowego wśród przedsiębiorców. Inicjatywa wpisuje się w działania na rzecz umacniania zaufania do sądów oraz demokratycznych mechanizmów państwa prawa.

Dlaczego to porozumienie jest ważne?

"Obecność osób z różnych środowisk - także biznesu - w sądach pierwszej instancji to realna szansa na bardziej zrozumiałe i wyważone orzeczenia, a w szerszym ujęciu - na budowanie większego zaufania do wymiaru sprawiedliwości" - podkreśla Adam Bodnar, Minister Sprawiedliwości.

"Cieszymy się z podpisania porozumienia z Ministerstwem Sprawiedliwości w sprawie współdziałania na rzecz promowania wśród przedsiębiorców funkcji i roli ławnika sądowego. Od lat podkreślamy, że społeczeństwo obywatelskie oraz aktywne uczestnictwo obywateli w instytucjach państwa to fundamenty zdrowej demokracji i silnej gospodarki. Instytucja ławnika sądowego doskonale wpisuje się w ten model" - powiedział Marek Górski, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Porozumienie nawiązuje do zapisanej w Konstytucji RP zasady udziału obywateli w wymiarze sprawiedliwości. Ławnicy - jako przedstawiciele różnych grup społecznych -wnoszą do sądów cenne doświadczenie życiowe i zawodowe, co sprzyja sprawiedliwym i społecznie akceptowalnym wyrokom. Strony zgodnie wskazują, że budowanie zaufania do sądów wymaga zaangażowania obywateli, a współpraca administracji z pracodawcami może znacząco wspierać popularyzację tej roli.

Znaczenie dla środowiska biznesu

Konfederacja Lewiatan to pierwsza reprezentacja środowiska pracodawców, która zdecydowała się dołączyć do wspólnej inicjatywy.

"To ważny krok i otwarcie drogi do kolejnych współprac. Liczymy na to, że w najbliższym czasie dołączą do nas inne organizacje, związki pracodawców, przedstawiciele samorządów oraz instytucje społeczne" – podkreśla Adam Bodnar.

Organizacja reprezentująca przedsiębiorców w Polsce i UE, dostrzega wartość w aktywności obywatelskiej swoich członków, także na forum sądowym.

"Przedsiębiorcy jako ławnicy wnoszą do wymiaru sprawiedliwości nie tylko swoje doświadczenie życiowe, ale również wiedzę branżową i praktyczne spojrzenie na wiele kwestii gospodarczych. To wartość dodana także dla pracodawców – pracownik-ławnik zdobywa nowe, cenne kompetencje: analityczne, z zakresu prawa czy funkcjonowania administracji. To korzyść zarówno społeczna, jak i biznesowa" – dodaje Marek Górski.

Współpraca przewiduje m.in.:

- przygotowanie i udostępnienie przez MS: materiałów promocyjnych i informacyjnych oraz zestawu pytań i odpowiedzi (tzw. FAQ) dotyczących pracy ławników, formularzy zgłoszeniowych dla kandydatów na ławników,

- promowanie przez Konfederację Lewiatan informacji o funkcji ławnika wśród zrzeszonych firm,

- wyznaczenie przedstawiciela Konfederacji Lewiatan do Rady ds. Ławników,

- udział przedstawicieli Ministerstwa i Lewiatana w wydarzeniach i inicjatywach organizowanych przez drugą stronę.

Porozumienie pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym w zakresie wzmacniania praworządności i demokracji to nie tylko symboliczna deklaracja, ale przede wszystkim praktyczny mechanizm budowania silniejszego i bardziej odpornego państwa, gdzie prawa obywateli są skutecznie chronione, a instytucje działają transparentnie i zgodnie z zasadami demokratycznymi.

Ławnicy – symbol obywatelskiego udziału w wymiarze sprawiedliwości

Artykuł 182 Konstytucji RP gwarantuje, że w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości uczestniczyć będą polscy obywatele. Realizacją tego przepisu jest udział w składach sędziowskich ławników – osób, które nie są sędziami, są za to przedstawicielami społeczeństwa i na równi z sędziami uczestniczą w rozstrzyganiu spraw.

Obecność ławników na salach sądowych to wyraz społecznego czynnika w sądownictwie - wnosi obywatelską perspektywę i życiowe doświadczenie, zgodnie z powiedzeniem: „sędzia zna prawo, ławnik zna życie”.

Kadencja ławnika trwa cztery lata, a kandydat musi, m.in. posiadać polskie obywatelstwo, być w wieku od 30 do 70 lat, mieć nieskazitelny charakter, posiadać zatrudnienie albo prowadzić działalność gospodarczą, mieszkać w miejscu kandydowania przez co najmniej rok. Taka osoba musi również posiadać odpowiedni stan zdrowia, pozwalający na pełnienie obowiązków ławnika oraz przynajmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe.

Wyboru ławników dokonują rady gmin, co stanowi przykład współpracy samorządu lokalnego z sądownictwem. Kandydatów na ławników do sądów okręgowych i rejonowych mogą zgłaszać radom gmin: prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia oraz inne organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych). Takie prawo przysługuje także co najmniej 50 obywatelom posiadającym czynne prawo wyborcze i stale zamieszkującym na terenie danej gminy.

Fot. Paweł Mazurek/MS

Baza zdjęć dla mediów: https://www.flickr.com/photos/msgovpl/albums/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

 

kom/ kk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.07.2025, 12:09
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ