Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:
Rada Ministrów przyjęła kolejne trzy projekty nowelizacji ustaw, przedłożone przez Ministra Sprawiedliwości, które stanowią część pakietu deregulacyjnego wdrażanego przez polski rząd.
W trakcie posiedzenia Rady Ministrów projekty przedstawiał Arkadiusz Myrcha.
"Wprowadzone ustawy deregulacyjne stanowią istotne usprawnienie polskiego systemu prawnego. Dzięki nim obywatele zyskają na uproszczeniu procedur dziedziczenia nieruchomości, a przedsiębiorcy odczują redukcję obciążeń biurokratycznych i sankcyjnych, co przełoży się na bardziej efektywne funkcjonowanie gospodarki" – zapewniał wiceminister sprawiedliwości.
Dziedziczenie nieruchomości może być prostsze
Wśród przyjętych przepisów znalazł się projekt ustawy - Prawo o notariacie oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zapisy nowego prawa znacznie ułatwią, a co najważniejsze, przyspieszą proces ujawniania prawa własności nieruchomości w księgach wieczystych po dziedziczeniu. Sąd nie będzie musiał wydawać już 3 różnych postanowień, tylko jedno. Spadkobiercy zaś nie będą już musieli osobiście składać wniosków do sądów – zrobią to elektronicznie, za pośrednictwem notariusza.
Obecnie, po sporządzeniu aktu notariusz zawiadamia sąd o dokonanej czynności, w efekcie czego sąd wydaje postanowienie o zamieszczeniu odpowiedniej wzmianki w KW o sporządzonym akcie. Ma to znaczenie w okresie przejściowym, między sporządzeniem aktu a złożeniem wniosku do sądu. Po złożeniu wniosku przez spadkobiercę sąd wydaje 2 postanowienie: o ujawnieniu nowego właściciela i wykreśleniu zbędnej już wzmianki o sporządzeniu aktu.
Dzięki tej zmianie, wprowadzonej dla przypadków stwierdzonego dziedziczenia (na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia), sądy będą mogły znacznie szybciej rozpatrywać te sprawy, co skróci czas oczekiwania na uregulowanie stanu prawnego nieruchomości.
Najważniejsze rozwiązania ułatwiające dziedziczenie
Nowe przepisy wprowadzają dwie główne zmiany, które usprawnią proces dziedziczenia nieruchomości i związanych z nimi praw:
- Elektroniczne wnioski do ksiąg wieczystych: na prośbę spadkobiercy lub zapisobiercy windykacyjnego, notariusz będzie mógł elektronicznie złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej. To znacząco przyspieszy i ułatwi ujawnienie nowych właścicieli nieruchomości;
- Oświadczenie o składzie spadku w protokole dziedziczenia: podczas spisywania protokołu dziedziczenia, notariusz będzie zobowiązany do zebrania oświadczenia od spadkobiercy/zapisobiercy windykacyjnego, czy w skład spadku wchodzą: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, własność nieruchomości lub wieczyste użytkowanie nieruchomości położonych w Polsce. To oświadczenie będzie integralną częścią protokołu dziedziczenia.
Te zmiany mają na celu zwiększenie przejrzystości i pewności co do aktualności wpisów w księgach wieczystych, co przełoży się na większe bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Przyjęte przepisy mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Kolejną przyjętą przez RM ustawą jest zmiana Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca licytacji.
Co się zmieni w licytacjach nieruchomości?
Nowe regulacje znacząco zmieniają podejście do licytacji komorniczych, stawiając na domyślne prowadzenie ich w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy e-licytacje. Dotychczas licytacje elektroniczne odbywały się tylko na wniosek wierzyciela, podczas gdy publiczne licytacje były standardem. Teraz ta zasada zostaje odwrócona.
Od teraz, licytacja publiczna będzie organizowana tylko na wyraźne żądanie wierzyciela. Jeśli nieruchomość jest licytowana w celu zaspokojenia kilku wierzytelności należnych różnym wierzycielom, wystarczy, że o licytację publiczną poprosi przynajmniej jeden z nich.
Dzięki tej zmianie licytacje staną się bardziej przejrzyste i łatwiej dostępne dla szerszego grona potencjalnych nabywców, niezależnie od ich lokalizacji. To z kolei może przełożyć się na wyższe ceny sprzedaży licytowanych przedmiotów, co w konsekwencji lepiej zabezpieczy interesy dłużnika.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Przyjęta została również ustawa o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych, ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu
Nowe przepisy upraszczają i dekryminalizują prawo gospodarcze, Zmiany dotyczą między innymi prawa spółek, odpowiedzialności firm za przestępstwa gospodarcze oraz zasad walki z praniem pieniędzy.
Kluczowe zmiany
Kodeks spółek handlowych przewiduje czasowy zakaz pełnienia funkcji w organach spółek osobom skazanym za jedno ze wskazanego katalogu przestępstw. Sąd może ten okres skrócić, jednak tylko dla czynów popełnionych nieumyślnie. Wprowadzamy możliwość, aby możliwość ta dotyczyła czynów popełnionych umyślnie. Wszak to sąd będzie badał okoliczności czynu i postawę sprawcy.
Mała rewolucja w odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Wprowadzony zostaje nowy tryb konsensualnego (ugodowa procedura) postępowania wobec firm.
Czym w ogóle są podmioty zbiorowe? To osoby prawne lub ułomne osoby prawne z wyłączeniem SP i JST. Dlaczego wprowadzenie nowego trybu jest takie ważne? A mianowicie, do stwierdzenia przez sąd odpowiedzialności karnej podmiotu zbiorowego potrzebny jest uprzedni wyrok karny skazujący konkretnej osoby pracującej w tym podmiocie. To może dotyczyć zarówno faktycznego działania przestępczego danej osoby, ale także brak nadzoru członka Zarządu. Zatem do przyjęcia odpowiedzialności przez podmiot koniecznym jest uprzednie prawomocne skazanie pracownika. To sprawia, że odpowiedzialność podmiotu staje się iluzoryczna.
Nowy tryb sprawia, że podmiot może dobrowolnie przyjąć odpowiedzialność za szkodę na siebie, bez konieczności obarczania pracowników długoletnimi procesami.
Firma będzie mogła uregulować karę lub odszkodowanie bez konieczności oczekiwania na prawomocny wyrok skazujący jej przedstawiciela. Celem tej zmiany jest przyspieszenie rozwiązywania spraw poprzez:
- Naprawienie szkody: Umożliwienie firmom szybkiego zakończenia sprawy poprzez naprawienie wyrządzonej szkody.
- Zawarcie ugody: Zachęcanie do zawierania ugód z poszkodowanymi.
- Wypłacenie zadośćuczynienia: Możliwość wypłacenia zadośćuczynienia poszkodowanym.
Ważne w tej zmianie jest to, że pełna kontrola sądu nad tym procesem zostanie zachowana. Sąd będzie miał prawo zatwierdzić, zmienić lub odrzucić porozumienie zawarte między prokuratorem a firmą. Poszkodowani będą mieli zagwarantowane naprawienie szkody, nawet w ramach tej uproszczonej procedury. Dodatkowo podmiot, który naprawi szkodę, może liczyć na łagodniejsze potraktowanie jej reprezentanta – wyjaśnia wiceminister Arkadiusz Myrcha.
Sąd będzie mógł warunkowo zawiesić wykonanie kary, nawet w przypadku wyroków do 5 lat pozbawienia wolności.
Zmienią się także przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Zniesiona zostanie odpowiedzialność karna za błędne zgłoszenie, na przykład w sytuacji, gdy pracownik zapomni zgłosić podejrzaną transakcję lub poda niepełne dane. Zamiast tego, w takich przypadkach zastosowanie znajdzie kara o charakterze administracyjnym, której wysokość może sięgnąć nawet 1 miliona złotych. Kary te, choć dotkliwe, będą proporcjonalne i zgodne z przepisami unijnymi, które nie wymagają odpowiedzialności karnej za tego typu uchybienia.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mbed/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.07.2025, 12:45 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |