Newsletter

Członkini zarządu Deutsche Telekom: sektor telekomunikacyjny w UE potrzebuje jednolitego rynku i prostych regulacji

02.07.2025, 13:21aktualizacja: 02.07.2025, 13:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP - kadr z filmu
PAP - kadr z filmu
W ocenie członkini zarządu DT Dominique Leroy europejski sektor telekomunikacyjny, by móc konkurować z USA i Chinami, potrzebuje skali, jaką daje wspólny rynek, uproszczeń regulacyjnych i redukcji barier administracyjnych. „Zamiast unijnych dyrektyw wolelibyśmy klarowne i jednolite przepisy, które mają większą wartość” – mówiła Dominique Leroy.

Przedstawicielka Deutsche Telekom, do którego należy m.in. polska sieć T-Mobile, wzięła udział w debacie „Innowacyjność i konkurencyjność w rozwoju wspólnego rynku cyfrowego” podczas Digital Summit w Gdańsku - najważniejszego wydarzenia polskiej prezydencji w Radzie UE poświęconego cyfrowej transformacji.

W debacie, oprócz członkini zarządu Deutsche Telekom wzięli udział: Margrethe Vestager, była wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej; Cecilia Bonefeld-Dahl, dyrektor generalna Digital Europe; Jevgeni Kabanov, prezes Bolta; Renate Nikolay, zastępca dyrektora generalnego DG CNECT, Komisja Europejska oraz Astrid Arndt, członkini zarządu Zalando SE.

„Komisja Europejska wprowadziła wiele dobrych regulacji. Ale te przepisy stały się bardzo skomplikowane, ponieważ nakładają się jeden na drugi, a także zostały wdrożone w poszczególnych państwach członkowskich na różne sposoby. Te przepisy bardzo komplikują działalność operatorom telekomunikacyjnym, którzy chcą, tak jak my, świadczyć usługi w wielu krajach” - powiedziała Dominique Leroy.

Członkini zarządu DT wskazała, że Komisja Europejska poprzez inicjatywę Omnibus, jak i Digital Networks Act w sektorze telekomunikacyjnym, jest na dobrej drodze do uproszczenia przepisów. Szczególnie, że deregulacja jest konieczna, jeżeli UE chce być konkurencyjna na poziomie globalnym.

„Mamy nadzieję, że państwa członkowskie UE będą skłonne przyjąć te propozycje w obecnej formie, ponieważ zamiast dyrektyw wolelibyśmy jasne przepisy, które ujednolicają stan prawny między krajami UE, a dyrektywy każdy może wprowadzić na inny sposób. Dlatego przepisy mają większą wartość” - zaznaczyła Dominique Leroy.

Europa musi dzisiaj konkurować z USA i Chinami - potentatami w zakresie zaawansowanych technologii.

„Jeśli spojrzeć na Europę, jesteśmy również dużym rynkiem z milionami klientów, ale niejednolitym, mamy do czynienia w rożnymi państwami. Pytanie brzmi: jak budować skalę i w jaki sposób wspierać wzrost europejskich firm? I choć jest to czasem kontrowersyjne, pozwalanie firmom na fuzje, łączenie się ze sobą, tworzenie europejskich czempionów, jest w dzisiejszym świecie bardzo potrzebne” - podkreśliła.

Dominique Leroy wskazała na pilną potrzebę dostosowania regulacji, w wielu przypadkach pochodzących sprzed 20 lat, a także metod działania do wyzwań dnia dzisiejszego i coraz bardziej globalnej rzeczywistości.

Przykładem takich regulacji są zapisy RODO, które w jej ocenie są często kontrowersyjne, ale jeśli będą wdrażane w prostszy sposób i na jasnych zasadach, mają wiele zalet.

„Musimy szanować prywatność klientów. Jednak nie tylko: musimy również mieć pewność, że nasze informacje są bezpieczne, także pod kątem cyberbezpieczeństwa, abyśmy mogli rozwijać się, wspierać talenty, tworzyć nowe miejsca pracy i kreować dużych europejskich graczy, którzy będą w stanie konkurować z USA i Chinami” - podkreśliła.

Dla Deutsche Telekom polski rynek, na którym występuje pod marką T-Mobile, jest kluczowy.

„Polska jest krajem o dużym potencjale, a jeżeli chodzi o nowe technologie, polski rząd rzeczywiście wspiera inwestycje w technologie, w tym w fintech. Jest wiele bardzo dobrych uniwersytetów, wiele talentów, wiele startupów i biznesów online. Możemy uwolnić tę moc innowacji, co pozwoli zaoferować polskiemu konsumentowi usługi rozwijane w Europie, a nie importowane z zewnątrz” - zaznaczyła Dominique Leroy.

Digital Summit odbył się w dniach 17-18 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Zgromadził ponad 500 uczestników z całej Europy: przedstawicieli rządów, Komisji Europejskiej, biznesu, świata nauki oraz organizacji pozarządowych i technologicznych startupów.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 02.07.2025, 13:21
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ