Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:
"Spotykamy się dzisiaj w szerokim gronie wicewojewodów, przedstawicieli inspekcji, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawicieli kierownictwa resortu rolnictwa, aby przekazać sobie istotne informacje na bieżące tematy ważne dla polskich rolników, dotyczące m.in. szacowania szkód w rolnictwie w wyniku występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy chorób zakaźnych zwierząt" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju Wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszego, roboczego spotkania.
W spotkaniu uczestniczyli również sekretarze stanu Stefan Krajewski i Jacek Czerniak, podsekretarz stanu Adam Nowak oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz departamentów merytorycznych resortu rolnictwa.
Niekorzystne zjawiska atmosferyczne – szacowanie strat
Głównym tematem omawianym podczas posiedzenia były szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – przymrozków, ulewnego deszczu i gradu, które wystąpiły w ubiegłym roku i wiosną 2025 r., oraz szacowania strat poniesionych przez rolników.
W tym kontekście zwrócono uwagę na potrzebę promowania wśród producentów rolnych i sadowników ubezpieczania upraw oraz pomocy państwa w tym zakresie, szczególnie że w ostatnich latach wzrasta częstotliwość i intensywność ich występowania.
Ponadto przedstawiciele resortu rolnictwa zapowiedzieli, że trwają prace nad powstaniem elektronicznego systemu szacowania strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, co przyspieszyłoby proces szacowania strat i wypłatę środków pomocowych.
Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt – lex specialis
Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski podsumował prace Zespołu Zarządzania Kryzysowego w kontekście zagrożenia pryszczycą oraz omówił bieżącą sytuację związaną z występowaniem chorób zakaźnych u zwierząt występujących na terenie Polski.
Minister Czesław Siekierski zaznaczył, że sytuacja związana z zagrożeniem pryszczycą, dzięki odpowiednim i szybkim decyzjom, została opanowana, jednak konieczne jest wypracowanie dalszych kroków na przyszłość.
"W naszym wspólnym interesie leży podjęcie prac nad szczegółowymi przepisami, m.in. wyznaczającymi miejsca grzebowisk, będącymi instrukcją – jak krok po kroku działać w podobnej sytuacji kryzysowej" – podkreślił minister Siekierski.
Pozostałe tematy
Uczestnicy spotkania dyskutowali także na temat wdrażania innowacji na przykładzie Bezzałogowych Statków Powietrznych stosowanych w pracy inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Omawiano ponadto kwestię zaangażowania wojewodów w sprawne uruchamianie dotacji na wyprzedzające finansowanie operacji z zakresu scalania gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.
Przedstawiciele kierownictwa resortu zwrócili też uwagę na konieczność odpowiedniego wykorzystania przez ARiMR środków pozostałych z PROW 2014-2020 na działania wodno-kanalizacyjne w rolnictwie.
Na zakończenie spotkania minister Siekierski zapowiedział kontynuację tych rozmów, które dają możliwość podsumowania działań, wymiany poglądów i zarysowania działań koniecznych do podjęcia w najbliższej przyszłości.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ sza/ lm/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.07.2025, 19:57 |
Źródło informacji | MRiRW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |