Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Musimy mówić wspólnym głosem – spotkanie z wicewojewodami (komunikat)

02.07.2025, 19:57aktualizacja: 02.07.2025, 19:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

"Spotykamy się dzisiaj w szerokim gronie wicewojewodów, przedstawicieli inspekcji, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz przedstawicieli kierownictwa resortu rolnictwa, aby przekazać sobie istotne informacje na bieżące tematy ważne dla polskich rolników, dotyczące m.in. szacowania szkód w rolnictwie w wyniku występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy chorób zakaźnych zwierząt" – powiedział minister rolnictwa i rozwoju Wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszego, roboczego spotkania.

W spotkaniu uczestniczyli również sekretarze stanu Stefan Krajewski i Jacek Czerniak, podsekretarz stanu Adam Nowak oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu ochrony Roślin i Nasiennictwa, Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz departamentów merytorycznych resortu rolnictwa.

Niekorzystne zjawiska atmosferyczne – szacowanie strat

Głównym tematem omawianym podczas posiedzenia były szkody powstałe w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych – przymrozków, ulewnego deszczu i gradu, które wystąpiły w ubiegłym roku i wiosną 2025 r., oraz szacowania strat poniesionych przez rolników.

W tym kontekście zwrócono uwagę na potrzebę promowania wśród producentów rolnych i sadowników ubezpieczania upraw oraz pomocy państwa w tym zakresie, szczególnie że w ostatnich latach wzrasta częstotliwość i intensywność ich występowania.

Ponadto przedstawiciele resortu rolnictwa zapowiedzieli, że trwają prace nad powstaniem elektronicznego systemu szacowania strat spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, co przyspieszyłoby proces szacowania strat i wypłatę środków pomocowych.

Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt – lex specialis

Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski podsumował prace Zespołu Zarządzania Kryzysowego w kontekście zagrożenia pryszczycą oraz omówił bieżącą sytuację związaną z występowaniem chorób zakaźnych u zwierząt występujących na terenie Polski.

Minister Czesław Siekierski zaznaczył, że sytuacja związana z zagrożeniem pryszczycą, dzięki odpowiednim i szybkim decyzjom, została opanowana, jednak konieczne jest wypracowanie dalszych kroków na przyszłość.

"W naszym wspólnym interesie leży podjęcie prac nad szczegółowymi przepisami, m.in. wyznaczającymi miejsca grzebowisk, będącymi instrukcją – jak krok po kroku działać w podobnej sytuacji kryzysowej" – podkreślił minister Siekierski.

Pozostałe tematy

Uczestnicy spotkania dyskutowali także na temat wdrażania innowacji na przykładzie Bezzałogowych Statków Powietrznych stosowanych w pracy inspektorów Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Omawiano ponadto kwestię zaangażowania wojewodów w sprawne uruchamianie dotacji na wyprzedzające finansowanie operacji z zakresu scalania gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020.

Przedstawiciele kierownictwa resortu zwrócili też uwagę na konieczność odpowiedniego wykorzystania przez ARiMR środków pozostałych z PROW 2014-2020 na działania wodno-kanalizacyjne w rolnictwie.

Na zakończenie spotkania minister Siekierski zapowiedział kontynuację tych rozmów, które dają możliwość podsumowania działań, wymiany poglądów i zarysowania działań koniecznych do podjęcia w najbliższej przyszłości.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ sza/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.07.2025, 19:57
Źródło informacji MRiRW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ