Newsletter

Polityka i społeczeństwo

KPRP: Przesłanie z okazji 80. rocznicy objęcia zarządu nad Szczecinem przez administrację polską (komunikat)

05.07.2025, 16:49aktualizacja: 05.07.2025, 16:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezydenta RP informuje:

Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo!

Niedawno minęła 80. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Z tej okazji czciliśmy odwagę i determinację rodaków, którzy wśród dziejowego kataklizmu toczyli heroiczną walkę o wolność, zachowanie tożsamości i pomyślną przyszłość Ojczyzny. Była to walka zbrojna, ale też zmagania w sferze polityki, kultury, społecznej samoorganizacji, życia religijnego. Gdy działania wojenne wygasły, szczególnie ważnym zadaniem stało się ustalenie przebiegu nowych granic państwa polskiego i zagospodarowanie ziem, które wcześniej były we władaniu Niemiec. Jedna z ostatnich decyzji, jaką podjęły wspólnie zwycięskie mocarstwa, dotyczyła przyznania Polsce Szczecina – miasta, którego oblicze i rozwój już od czasów księcia Mieszka I kształtowali również Polacy i nasi piastowscy władcy.

Na rozstrzygnięcie to wpłynęła postawa miejscowej ludności polskiej. Miasto – wyniszczone przez alianckie bombardowania i wycofujące się wojska III Rzeszy, opuszczone przez władze i większość niemieckich mieszkańców – zajęła Armia Czerwona. Ale już cztery dni później, 30 kwietnia 1945 roku, nad Szczecinem załopotała biało–czerwona flaga, a na czele Tymczasowego Zarządu Miasta stanął Polak, inżynier Piotr Zaremba. Jednak był to dopiero początek przeszło dwumiesięcznej batalii o przynależność miasta do naszego państwa. Niejasności wynikały z ogólnego ustalenia, że granica zachodnia Polski ma przebiegać na Odrze. Przeszkody stawiała sowiecka komendantura wojskowa miasta. Te czynniki oraz uległość komunistycznego rządu lubelskiego i presja Niemców sprawiły, że prezydent Zaremba musiał dwukrotnie opuścić Szczecin. Istniały nawet równolegle dwa zarządy miasta – polski i niemiecki – a obok osadników polskich pojawili się reemigranci niemieccy.

Nasi rodacy nie ustawali w wysiłkach, aby w sporze o Szczecin zachować równe szanse. Prężnie działał Komitet Opieki nad Polakami utworzony przez prezydenta Zarembę. Ważną rolę odegrali duchowni katoliccy. Odprawiona 6 maja przez ks. Floriana Berlika TChr uroczysta, dziękczynna msza zgromadziła tłumy i jest dziś uznawana za akt odrodzenia szczecińskiego katolickiego duszpasterstwa w języku polskim – dzieła, nad którym stałą opiekę objął w czerwcu 1945 roku ks. Kazimierz Świetliński TChr. Wielką manifestacją narodową stał się też pogrzeb Teofila Firlika – wezwanego do pożaru polskiego strażaka, który zginął w wyniku zderzenia jego wozu z ciężarówką prowadzoną przez pijanego żołnierza sowieckiego.

Ostatecznie, zanim konferencja poczdamska zatwierdziła przynależność Szczecina do Polski, administracja polska przejęła władzę w mieście 5 lipca 1945 roku. W 80. rocznicę tego wydarzenia składam hołd rodakom, którzy w tak trudnych okolicznościach zorganizowali się i wystąpili jako zwarta, silna wspólnota, świadoma swoich praw i dążeń, twardo zabiegająca o warunki do godnego życia w wolności i pokoju. Stając dzisiaj przed grobami i pomnikami tych, którzy przed 80 laty urządzali nowy polski dom na ziemiach zachodnich, możemy ich zapewnić: gospodarzami Szczecina są i pozostaną Polacy, a wolna Rzeczpospolita będzie suwerennie kształtować swoją politykę społeczną, ludnościową, ekonomiczną i kulturalną.

Ufam, że dzieje zmagań o polski Szczecin – oraz późniejszego lokalnego oporu przeciwko reżimowi komunistycznemu od lat 40. aż po wydarzenia Grudnia ’70 i Sierpnia ’80 – będą trwać w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego i całej Polski jako źródło dumy i inspiracji.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bch/ jpn/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 05.07.2025, 16:49
Źródło informacji KPRP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ