Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Zapis transmisji: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/konferencja-prasowa-pt-polska-prezydencja-transformacja-energetyczna-przelom-czy
Druga już prezydencja Polski w Radzie UE, zakończona 30 czerwca, przypadła na wyjątkowy okres dla naszego kraju i całej Wspólnoty. Rosnące zagrożenie rosyjską agresją, niepewność geopolityczna, konieczność ułożenia relacji z nową administracją amerykańską: to wszystko skłoniło Unię do podjęcia bezprecedensowych kroków wzmacniających jej odporność i bezpieczeństwo.
Osiągniętym sukcesom i zainicjowanym projektom, które będą kontynuować kolejne prezydencje (wpierw duńska, następnie cypryjska), poświęcona była konferencja prasowa pt. „Polska prezydencja a transformacja energetyczna: przełom czy kontynuacja?”, zorganizowana przez Grupę ORLEN w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.
„Szeroko pojęte bezpieczeństwo stało się priorytetem dla UE, a to właśnie Polska odegrała kluczową rolę w mobilizowaniu naszych partnerów do działania. Obecnie Unia Europejska realizuje plan całkowitego uniezależnienia się od importu energii z Rosji do 2027 roku, co zostało uzgodnione właśnie podczas naszej prezydencji. Co więcej: żaden z krajów Wspólnoty już dziś nie podpisuje żadnych długoterminowych umów z Rosją” - zauważył Dariusz Joński, poseł do Parlamentu Europejskiego, łączący się z pozostałymi uczestnikami konferencji online z siedziby PE w Strasbourgu.
Europoseł przypomniał, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy udało się również m.in. ostatecznie przyłączyć wszystkie kraje bałtyckie do systemu elektroenergetycznego UE, nałożyć dodatkowe cła na nawozy importowane ze Wschodu, a także otworzyć dyskusję nad obniżeniem podatków od energii i deregulacją przepisów, które tylko w tym roku pozwolą oszczędzić Europejczykom ok. 45 milionów euro.
„Priorytety polskiej prezydencji w obszarze bezpieczeństwa i energii, które doczekały się szczęśliwie realizacji, były zbieżne z celami i rekomendacjami opracowanymi przez Grupę ORLEN oraz zawartymi w naszej nowej, długoterminowej strategii. Po pierwsze, wzmocnieniu uległ system bezpieczeństwa dostaw paliw, energii oraz nawozów. Po drugie, udało się włączyć ochronę europejskiego przemysłu oraz finansowanie w ramy dyskusji dotyczącej dekarbonizacji. Po trzecie, uruchomiono cykl pakietów uproszczeniowych, tzw. Omnibusów Regulacyjnych - pierwszy dotyczący ESG jest finalizowany, w kolejce czekają następne dedykowane dla konkretnych obszarów, jak chemia, środowisko, energia” - mówił Damian Fogel, dyrektor Biura Regulacji Międzynarodowych, Obszar Regulacji i Zgodności, Grupa ORLEN.
Ekspert dodał, że chodzi przede wszystkim o pogodzenie celów klimatycznych z utrzymaniem przez nią konkurencyjności oraz zapewnienie gospodarstwom domowym, firmom i przemysłowi stabilnych dostaw czystej energii po przystępnej cenie.
Damian Fogel przypomniał o stanowisku przygotowanym przez Grupę ORLEN jeszcze przed rozpoczęciem prezydencji Polski w Radzie UE. Manifest oparty był na czterech podstawowych filarach: bezpieczeństwie dostaw, konkurencyjności unijnego rynku, wsparciu finansowania dekarbonizacji, a także uproszczeniu regulacji. Zauważano w nim m.in., że osiągnięcie celów zrównoważonej transformacji wymaga uwzględniania specyfiki ekonomicznej poszczególnych krajów UE, kontekstu geopolitycznego i kosztów społecznych.
„Strategia Grupy ORLEN do 2035 roku przewiduje realizację gigantycznych, gdyż sięgających od 350 do 380 mld zł, inwestycji m.in. w budowę czterech morskich farm wiatrowych, wielkoskalowych magazynów energii i co najmniej dwóch małych elektrowni jądrowych, czyli SMR-ów. Nie zapominamy jednak o konieczności ewolucyjnego przeprowadzenia transformacji energetycznej, stąd równolegle stawiamy na zapewnianie ciągłych dostaw gazu ziemnego dla przemysłu oraz traktowanego w kontekście energetyki jako paliwo przejściowe: pozyskiwanego czy to ze złóż krajowych, czy też np. z Norwegii” - dodał Damian Fogel.
Dekarbonizacja i transformacja energetyczna - to europejskie cele, które jednak muszą korespondować z innymi, równie ważnymi politykami wspólnotowymi: reindustrializacją kontynentu, wzmacnianiem konkurencyjności unijnej gospodarki, inwestycjami w obronność.
„Niezależnie od tego, jaki kraj sprawuje aktualnie prezydencję w Radzie UE, przed Wspólnotą stoją naprawdę olbrzymie wyzwania. Nie chodzi tylko o wojnę w Ukrainie, ale również rosnącą konkurencję i presję ekonomiczną ze strony tak Chin, jak i Stanów Zjednoczonych, postępującą fragmentaryzację gospodarczą świata. Europa potrzebuje naprawdę śmiałych, ambitnych projektów i celów, aby utrzymać się w gronie globalnych liderów” - zauważył Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.
Prelegenci podkreślali, że zaledwie 6-miesięczna prezydencja to zbyt krótki okres, aby dokonały się w jego trakcie przełomowe, historyczne zmiany. Traktat z Lizbony zresztą poważnie ograniczył kompetencje kraju kierującego pracami Rady UE: jego główną rolą jest raczej inicjowanie rozmów, negocjowanie kompromisów, wyznaczanie generalnych kierunków dla unijnych polityk.
„Tym bardziej cieszy fakt, że tematy i inicjatywy wprowadzone przez Polskę do unijnej agendy zostały uwzględnione w planach Danii, która przejęła właśnie prezydencję w Radzie UE. Konkurencyjność unijnej gospodarki, wsparcie dla czystych technologii, deregulacja: wszystkie nasze postulaty doczekają się więc kontynuacji” - powiedział Witold Strzelecki, dyrektor zarządzający Business&Science Poland w Brukseli, największej organizacji reprezentującej polskie firmy w dyskusjach z instytucjami unijnymi.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji | 09.07.2025, 12:49 |
Źródło informacji | PAP MediaRoom |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |
Pozostałe z kategorii
-
Image
PLL LOT zostały wybrane do realizacji przewozów lotniczych i operacji MEDEVAC w ramach unijnego programu rescEU
• PLL LOT podpisały umowę na realizację usług przewozów lotniczych i operacji MEDEVAC.
• W ramach unijnego instrumentu rescEU w Unijnym Mechanizmie Ochrony Ludności narodowy przewoźnik będzie realizował loty o charakterze ratunkowym.
• Projekt potwierdza kompetencje operacyjne i zaangażowanie PLL LOT w działania o strategicznym znaczeniu.- 09.07.2025, 15:21
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PLL LOT
-
Image
Hisense wprowadza nowy 116-calowy telewizor UX TV z technologią RGB-MiniLED z oszałamiającą precyzją kolorów
- 09.07.2025, 11:42
- Kategoria: Biznes i finanse
- Źródło: PR Newswire
Newsletter
Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.
ZAPISZ SIĘ