Newsletter

Reju i Circle-8 Textile Ecosystems łączą siły, aby rozwijać recykling tekstyliów na szeroką skalę w Wielkiej Brytanii

18.07.2025, 08:48aktualizacja: 18.07.2025, 08:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PR Newswire/Reju
PR Newswire/Reju

PARYŻ, 17 lipca 2025 r. /PRNewswire/ -- Spółka Reju™, pionier w dziedzinie regeneracji tekstyliów, oraz Circle-8 Textile Ecosystems, jeden z głównych twórców ekosystemów i infrastruktury umożliwiającej recykling tkanin, poinformowały dzisiaj o nawiązaniu współpracy mającej na celu dalsze usprawnienie ekosystemu tekstyliów w obiegu zamkniętym w Wielkiej Brytanii.

W ramach przyszłych europejskich centrów regeneracji firma Circle-8 rozpocznie dostarczanie do zakładów Reju surowców pochodzących z odpadów tekstylnych przetworzonych w pierwszym na świecie zautomatyzowanym zakładzie sortowania i wstępnego przetwarzania tekstyliów (ATSP), co stanowi kolejny etap tworzenia sieci tego typu placówek na skalę przemysłową. Spółka Reju wykorzysta następnie surowiec do produkcji regenerowanego poliestru Reju Polyester™, charakteryzującego się o 50% niższym śladem węglowym w porównaniu z poliestrem pierwotnym i możliwością nieograniczonej regeneracji.

„Współpraca z rozwijającym się ekosystemem Circle-8 i ATSP pozwala nam zwiększyć wydajność procesu recyklingu tekstyliów, upraszczając go i zwiększając jego precyzję, co skutkuje uzyskaniem produktu najwyższej jakości, spełniającego rygorystyczne normy Reju dotyczące poliestru - powiedział Patrik Frisk, dyrektor generalny firmy. - Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów i producentów odzieży na temat znaczenia zapobiegania utylizacji tkanin na wysypiskach śmieci niezwykle ważne jest posiadanie zautomatyzowanych, usprawnionych procesów i obiektów w miejscach, gdzie powstają takie odpady”.

Współpraca między przedsiębiorstwami Reju i Circle-8 przyczyni się do budowy infrastruktury przetwórstwa materiałów w Wielkiej Brytanii oraz nawiązania współpracy partnerskiej na rzecz stworzenia w pełni przejrzystego i rentownego ekosystemu „od włókna do włókna”. Porozumienie ma doprowadzić brytyjskie marki i detalistów do transformacji w kierunku przemysłu tekstylnego opartego na obiegu zamkniętym. Dzięki zapewnieniu przez Circle-8 wstępnie posortowanego i przetworzonego surowca na skalę przemysłową dla zastrzeżonej technologii regeneracji firmy Reju współpraca ta daje gwarancję wydajności, dokładności i skalowalności w zakresie przetwarzania ponad 700 tys. ton odpadów tekstylnych niekwalifikujących się do ponownego wykorzystania, które powstają każdego roku w Wielkiej Brytanii.

„Spółki Reju i Circle-8 podzielają niezachwiane zaangażowanie w upowszechnianie prawdziwego recyklingu tkanin w Wielkiej Brytanii i na całym świecie - powiedziała Cyndi Rhoades, współzałożycielka i dyrektorka generalna Circle-8. - Partnerstwo to podkreśla znaczenie współpracy i innowacji w przekształcaniu odpadów tekstylnych w surowiec. W związku z podjęciem skoordynowanych działań przez międzynarodowe organy regulacyjne firmy Reju i Circle-8 konsekwentnie dążą do opracowania skalowalnych rozwiązań spełniających wymogi prawne i zapewniających bardziej zrównoważoną przyszłość”.

Circle-8 Textile Ecosystems

Przyszłość materiałów nie leży w pozyskiwaniu surowców, ale w obiegu zamkniętym. Spółka Circle-8 wprowadza nową technologię w przemyśle tekstylnym, budując ekosystem i infrastrukturę umożliwiającą recykling tkanin. Spółka jest odpowiedzialna za projektowanie, budowę i uruchomienie sieci zautomatyzowanych zakładów sortowania i wstępnej obróbki tekstyliów, które przekształcają tkaniny niemożliwe do ponownego wykorzystania w surowiec do recyklingu włókien. Ostatecznym celem projektu jest uruchomienie w Wielkiej Brytanii zakładów recyklingu odpadów polimerowych z tekstyliów na skalę przemysłową. Firma rozbudowuje sieć kontaktów partnerskich niezbędnych w całym łańcuchu wartości, pracując nad tym, aby około 700 tys. ton tekstyliów niezdatnych do ponownego wykorzystania, które co roku trafiają do Wielkiej Brytanii, nie było eksportowanych, składowanych na wysypiskach ani spalanych, tym samym przyczyniając się do urzeczywistnienia idei gospodarki o obiegu zamkniętym.

Reju

Reju to firma zajmująca się regeneracją materiałów tekstylnych. Trzon jej działalności stanowi tworzenie innowacyjnych rozwiązań regeneracji tekstyliów poliestrowych i odpadów z tworzyw sztucznych PET. Jako spółka należąca do Technip Energies i wykorzystująca technologię wywodzącą się z badań prowadzonych przez IBM Reju stawia sobie za cel budowę globalnego ekosystemu obiegowego recyklingu tekstyliów, aby zaradzić problemowi odpadów z tworzyw sztucznych PET zawartych w tekstyliach. Więcej informacji na stronie https://www.reju.com/.

Logo - https://mma.prnewswire.com/media/2666366/Reju_Logo.jpg 

Źródło: Reju

Źródło informacji: PR Newswire

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.07.2025, 08:48
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ