Newsletter

Opublikowano listę KE obejmującą projekty dot. sieci energetycznych

31.10.2019, 17:22aktualizacja: 31.10.2019, 17:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

KE opublikowała w czwartek zaktualizowaną listę projektów wspólnego zainteresowania, których realizacja ma pomóc połączyć europejskie sieci energetyczne. Wśród nich są również polskie inicjatywy.

Projekty wspólnego zainteresowania (PCI) to ponadgraniczna infrastruktura, która łączy systemy energetyczne państw członkowskich. Komisja Europejska podkreśla, że mają one pomóc Unii Europejskiej w osiągnięciu celów polityki energetycznej i klimatycznej - zapewnić przystępną cenowo, bezpieczną i zrównoważoną energię dla wszystkich obywateli.

Przedsięwzięcia z listy muszą mieć znaczący wpływ na rynki energii i integrację rynku w co najmniej dwóch krajach UE. Projekty takie mogą korzystać z uproszczonego systemu zezwoleń i prawa do ubiegania się o fundusze UE z instrumentu "Łącząc Europę".

Z opublikowanych przez KE dokumentów wynika, że na liście znalazły się m.in. połączenia międzysystemowe między Polską, Słowacją i Węgrami, w tym interkonektor polsko-słowacki i korytarz gazowy północ-południe we wschodniej Polsce. Za priorytetowe uznane zostało też połączenie gazowe między Polską a Danią (Baltic Pipe) oraz interkonektor gazowy Polska-Litwa (GIPL).

Projektem wspólnego zainteresowania został również rurociąg z Adamowa w Polsce do miasta Brody na Ukrainie, a także przedłużenie Ropociągu Pomorskiego.

Lista została skrytykowana przez organizację ekologiczną Friends of the Earth Europe. "W ramach jednym ze swoich ostatnich działań obecna Komisja Europejska zdecydowała o wsparciu jeszcze większej liczby projektów związanych z gazem ziemnym, co przybliża nas o krok do załamania klimatu. Ta nowa lista jest kpiną ze zobowiązań UE, by uczynić Europę neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla" - oświadczył Colin Roche z Friends of the Earth Europe.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.10.2019, 17:22
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ