Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Testy produkcyjne systemu PansaUTM to ostatnia faza przed wdrożeniem operacyjnym systemu wspomagającego cyfrową koordynację lotów dronami w Polsce - podkreśliła Agencja. W testach uczestniczą m.in. kontrolerzy ruchu lotniczego TWR Poznań oraz informatorzy służby informacji powietrznej FIS Gdańsk. Według PAŻP system PansaUTM to odpowiedź na potrzeby operatorów dronów i służb PAŻP w zakresie koordynacji lotów oraz zarządzania wnioskami i zgodami.
Wdrożenie operacyjne systemu przyspieszy proces wydawania zgód i warunków lotu BSP (Bezzałogowe Statki Powietrzne), usprawni komunikację pomiędzy operatorami dronów a służbami PAŻP oraz pozwoli na wykorzystanie narzędzi analitycznych do weryfikacji miejsca planowanych misji BSP - oceniła Agencja.
Jak zaznaczono, celem testów jest znalezienie ewentualnych nieprawidłowości i błędów podczas nieprzerwanego użytkowania systemu w dłuższym okresie i przy wykorzystaniu wszystkich modułów PansaUTM. Testy polegają na równoległym wykonywaniu czynności dotychczas realizowanych przez operatorów dronów i służby PAŻP w sposób analogowy oraz cyfrowy, przy wykorzystaniu modułów systemu. PAŻP liczy także na aktywny udział operatorów dronów.
Agencja wyjaśniła, że PansaUTM to koncepcja cyfrowej koordynacji lotów bezzałogowych statków powietrznych i zarządzania wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej. Składają się na nią autorskie rozwiązania operacyjne PAŻP. (PAP)
wkr/ pad/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.01.2020, 12:52 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |