Newsletter

PIE: nieterminowe płatności zagrożeniem dla ponad połowy polskich firm

06.03.2020, 18:44aktualizacja: 06.03.2020, 18:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ponad połowa polskich uważa, że nieterminowe regulowanie należności przez partnerów jest dużym zagrożeniem dla ich działalności - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zamieszczonej w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Według badań PIE ponad połowa polskich firm uznała nieterminowe regulowanie należności przez partnerów za duże zagrożenie dla ich działalności. Zaznaczono, że badanie zostało przeprowadzone w IV kwartale 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1050 przedsiębiorstw. Różnice między firmami o różnej wielkości były niewielkie, choć zatory najdotkliwiej odczuwają mikro i małe firmy.

"Najbardziej krytyczne w ocenie nieterminowego regulowania należności były przedsiębiorstwa przetwórstwa przemysłowego (54 proc. ocen dużego i bardzo dużego znaczenia zagrożenia dla rozwoju firmy), szczególnie mikro- i małe podmioty oraz przedsiębiorstwa handlowe (53 proc.), zwłaszcza hurtowe" - czytamy w analizie. Jak wyjaśniono, w warunkach silnej konkurencji na rynku hurtowym, brak terminowych wpłat od partnerów pogarsza sytuację ekonomiczną, prowadzi do braku środków na rozwój, co często jest przyczyną bankructwa przedsiębiorstwa.

Zgodnie z raportem ponad 50 proc. firm uznało, iż w 2019 r. sytuacja w zakresie zatorów płatniczych pozostała w zasadzie bez zmian - najczęściej oceniały tak firmy handlowe (57 proc.) oraz transportowe (55 proc.) i przedsiębiorstwa z sektora pozostałych usług (55 proc). Poprawy sytuacji nie odczuły przede wszystkim mikrofirmy; tylko 9 proc. z nich oceniło, że zatory płatnicze zmniejszyły się.

"Na największy wzrost zatorów płatniczych narzekały natomiast małe firmy – 1/4 z nich spotkała się z taką sytuacją" - dodano. (PAP)

mmu/ pad/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.03.2020, 18:44
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ