Pobierz materiał i Publikuj za darmo
"Polska leży w sercu Europy. Od ponad tysiąca lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na religijnych i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych" - mówił Gliński, który przedstawił Łódź na 160. sesji Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu. Tematem polskiej wystawy - zgłoszonym oficjalnie w czerwcu br. - jest kompleksowa rewitalizacja terenów miejskich; ideę odzwierciedla hasło "City Re: Invented".
Wicepremier przypomniał, że Polska, która leży między Wschodem a Zachodem, poznała w XX w. tragedię okupacji, dwóch wielkich wojen, a także boleśnie doświadczyła totalitaryzmu. "To właśnie w Polsce narodziła się Solidarność, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie" - mówił Gliński, dodając, że przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem.
"Przemiany, które trwają od 27 lat, są jednak wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata" - zaznaczył minister. Wymienił też zalety Polski. "Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm" - przekonywał Gliński. (PAP)
nno/ agm/ ala/ gma/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.11.2016, 16:37 |
Źródło informacji | PAP |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |