Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Biuro Analiz PE: Co najmniej 1,7 tys. gatunków europejskich jest zagrożonych wyginięciem

08.06.2022, 15:57aktualizacja: 08.06.2022, 16:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Communities, 1992
European Communities, 1992
Co najmniej 1 677 z 15 060 ocenionych gatunków europejskich jest zagrożonych wyginięciem – alarmuje Biuro Analiz PE, powołując się na dane Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Na firmowanej przez Parlament Europejski i Biuro Analiz PE stronie internetowej www.what-europe-does-for-me.eu/pl, dotyczącej wpływu UE na codzienne życie Europejczyków, opublikowano krótką analizę odnośnie dzikiej fauny i flory.

Jak zauważono, degradacja siedlisk, zmiana klimatu i nielegalny handel dziką fauną i florą grożą dzikiej przyrodzie wyginięciem.

„Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody utworzyła europejską czerwoną listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Podkreśliła, że co najmniej 1 677 z 15 060 ocenionych gatunków europejskich jest zagrożonych wyginięciem” – podkreślono.

Eksperci zauważyli, że Unia Europejska ujęła środki mające na celu ochronę zagrożonych gatunków w strategii ochrony różnorodności biologicznej na 2020 rok. Obejmują one przepisy dotyczące ochrony gatunków dzikiego ptactwa, wielu różnych gatunków zwierząt i roślin oraz rzadkich typów siedlisk.

„Ponadto w 2016 roku wprowadzono nowe środki, które mają zapobiegać nielegalnemu handlowi dziką fauną i florą oraz zaostrzyć walkę z działalnością przestępczą związaną z handlem. Aby przeciwdziałać spadkowi liczby dzikich owadów zapylających, zwłaszcza pszczół, w 2018 roku Unia uruchomiła inicjatywę dotyczącą owadów zapylających”  - wyliczono w analizie.

Zauważono przy tym, że Europejski Zielony Ład to wiele inicjatyw, dzięki którym Europa ma stać się neutralna dla klimatu w 2050 roku. Natomiast nowa strategia UE na rzecz różnorodności biologicznej na rok 2030 jest zasadniczą częścią tego programu.

„Określa ona cele Unii w zakresie wprowadzenia różnorodności biologicznej w Europie na ścieżkę odnowy do 2030 roku, a także cele dotyczące zmniejszenia ryzyka wyginięcia zapylaczy i ograniczenia wpływu rolnictwa na różnorodność biologiczną” – wyjaśniono.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 08.06.2022, 15:57
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ