Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Biuro Analiz PE: współpraca międzynarodowa kluczowa dla działalności naukowej

22.06.2022, 15:39aktualizacja: 22.06.2022, 15:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2022 Copyright
European Union, 2022 Copyright
Współpraca międzynarodowa jest kluczową cechą współczesnej działalności naukowej i technologicznej – podkreśla Biuro Analiz Parlamentu Europejskiego w analizie nt. globalnego podejścia UE do badań naukowych i innowacji.

Ośrodek analityczny PE zwrócił uwagę, że skala globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny i pandemia koronawirusa, pokazała znaczenie łączenia sił i łączenia zasobów w celu ułatwienia zdobywania wiedzy i tworzenia oraz rozpowszechniania innowacyjnych rozwiązań.

Przypomniał, że w 2021 r. Komisja Europejska przyjęła komunikat w sprawie globalnego podejścia do badań i innowacji – nową europejską strategię współpracy międzynarodowej. Z kolei w 2022 r. Parlament Europejski i państwa członkowskie UE odpowiedziały na komunikat odpowiednio rezolucją i deklaracją przedłożoną przez francuską prezydencję w Radzie UE.

„W obu dokumentach uwzględniono rosnące napięcia geopolityczne, spowodowane m.in. rosyjską agresją na Ukrainie, oraz zidentyfikowano inicjatywy inwestycyjne i polityczne niezbędne do zapewnienia, by otwartość Europy na świat zabezpieczała strategiczną autonomię, interesy i wartości UE” – podkreślono w analizie.

Wskazano, że po uruchomieniu programu „Horyzont Europa” w 2021 r. oczekuje się, iż UE zintensyfikuje współpracę międzynarodową, w tym poprzez rozszerzenie zakresu krajów stowarzyszonych z programem na nowych partnerów pozaeuropejskich, takich jak Australia, Kanada i Nowa Zelandia.

Zdaniem ekspertów, inwestycje w ramach programu „Horyzont” będą wspierać podmioty zajmujące się badaniami naukowymi i innowacjami UE we współpracy z globalnymi partnerami, ale oczekuje się również, że będą nadal przyczyniać się do zwiększania atrakcyjności UE dla międzynarodowych naukowców i innowatorów.

„Udział zainteresowanych stron w działaniach w zakresie współpracy międzynarodowej ma kluczowe znaczenie dla zdolności Europy do rozszerzenia jej wiodącej pozycji naukowej i technologicznej – dotychczas ugruntowanej w dziedzinie wspólnych odkrywczych działań naukowych, w tym inicjatyw transdyscyplinarnych – tak, aby obejmowała również rozwój technologiczny i standaryzację” – zaznaczono w analizie.

Jak dodano, europejscy gracze w dziedzinie badań i innowacji jednoznacznie wspierają współpracę międzynarodową na rzecz dóbr globalnych, takich jak wiedza, środowisko i zdrowie na świecie. Wyrażają również nadzieję, że Wielka Brytania szybko dołączy do programu Horyzont Europa jako kraj stowarzyszony.

kic/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.06.2022, 15:39
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ