Newsletter

Polityka i społeczeństwo

BOM: Wizyta Marszałka Sejmu w Ukrainie. Relacja (komunikat)

20.06.2024, 16:37aktualizacja: 21.06.2024, 09:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu informuje:

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przebywał z wizytą w Ukrainie. Była to pierwsza wizyta marszałka polskiego Sejmu od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Wizyta Marszałka Sejmu w Kijowie rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed ścianą pamięci bohaterów wojny rosyjsko-ukraińskiej. Marszałkowi Hołowni towarzyszyła wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Olena Kondratiuk. Następnie Szymon Hołownia udał się do siedziby ukraińskiego parlamentu na spotkanie z przewodniczącym Rusłanem Stefanczukiem. Podczas spotkania Marszałek Sejmu podkreślił konieczność współpracy na poziomie parlamentarnym, także z poziomu komisji. Przedstawiciele parlamentów Polski i Ukrainy zgodnie stwierdzili, że opór przeciw propagandzie i wojnie hybrydowej są obecnie kluczowe. W rozmowie poruszono również kwestie procesu akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego, także w kontekście zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie, oraz ostatniego szczytu przewodniczących parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy w Białymstoku. Przewodniczący Stefanczuk podziękował Szymonowi Hołowni za jego wysiłek w sprawie wspierania Ukrainy oraz wyraził wdzięczność za wszystkie decyzje Sejmu RP na rzecz pomocy dla naszego wschodniego sąsiada. Po rozmowie Szymon Hołownia i Rusłan Stefanczuk spotkali się z przedstawicielami mediów. - Narracji nienawiści, gniewu i wojny przeciwstawimy narrację współpracy, budowania przyszłości naszych narodów i dobrej kooperacji – powiedział Marszałek Sejmu.

Kolejnym punktem wizyty było wystąpienie Szymona Hołowni przed Radą Najwyższą Ukrainy. - Dzisiaj, stoję przed Państwem, jako przedstawiciel Prezydium Sejmu - pierwszy od pełnoskalowej agresji rosyjskiej na Ukrainę. Jest to dla mnie wielki zaszczyt i wyzwanie, aby jak najpełniej i jak najdobitniej odnieść się do kwestii, które zaprzątają nasze myśli od ponad dwóch lat. Aby nie powielać wzniosłych słów, tylko dotrzeć do sedna, do spraw fundamentalnych dla naszych państw dzisiaj – rozpoczął przemówienie Marszałek Sejmu. - Musimy zwyciężyć ich opowieść naszą opowieścią. Bo nasza opowieść to opowieść dobra, o szacunku, miłości, współpracy. To jest ten rodzaj walki, który dziś mamy przed sobą. To jest walka miłości i nienawiści. To walka dobra ze złem. Szukając przewodników w tej walce inspiracją są dla mnie dwie postaci: Jerzy Giedroyć i Jurij Ławrinenko. Ich działalność to niezwykły przykład polsko–ukraińskiej współpracy ponad granicami państw i reżimów – współpracy w trudnych czasach, która służyła wielkim ideom. I współpracy, która przybrała bardzo konkretny wymiar - podkreślił.

- Polska nie godzi się, by opresyjny rosyjski reżim mordował ukraińskiego ducha. Żeby deptał życie ludzkie, suwerenność państwa, żeby decydował, który naród ma prawo do istnienia, a który nie. Takie tragedie miały już miejsce w naszym regionie i nasze państwa bardzo boleśnie ich doświadczały. Dlatego dziś Polska, tak samo jak Ukraina, nie ma złudzeń. I robi wszystko, by powstrzymać ten koszmar – kontynuował Szymon Hołownia. Podkreślił, że polski Sejm w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy oraz wszelkie działania na rzecz deokupacji i reintegracji Półwyspu Krymskiego. - Pozostajemy w pełni zaangażowani w podnoszenie tych kwestii na forum międzynarodowym, szczególnie poprzez format Międzynarodowej Platformy Krymskiej na szczeblu parlamentarnym – zaznaczył marszałek Izby.

Następnie marszałek Szymon Hołownia udał się na spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Prezydent Ukrainy podziękował za pomoc i wsparcie Polski w wielu obszarach, które dotyczą Ukrainy (w szczególności w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej). Z kolei Marszałek Hołownia wyraził swój podziw dla odwagi i bohaterstwa narodu ukraińskiego. Odniósł się także do Szczytu Przewodniczących Parlamentów Polski, Estonii, Łotwy, Litwy i Ukrainy Białymstoku i chęci kontynuowania formatu w formule rozszerzonej np. o kraje nordyckie. Tematem spotkania były też przygotowania do podpisania dwustronnej umowy w sprawie bezpieczeństwa oraz wyniki międzynarodowej konferencji na temat pokoju w Ukrainie, która odbyła się w Szwajcarii.

Po spotkaniu z prezydentem Zełenskim Marszałek Sejmu kontynuował serię spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy. Z premierem Denysem Shmyhalem rozmawiał m.in. o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej. - Przestajemy mówić o członkostwie Ukrainy w UE jako idei, a zaczynamy realizować ten proces – powiedział Szymon Hołownia. Jak zaznaczył, Polska i Ukraina tworzą sojusze społeczeństw, wysyłając sygnał, że są razem, że współpracują. - Będziemy rozmawiać szczerze o każdym rodzaju pomocy, ale też szczerze musimy rozmawiać o sprawach trudnych – zapowiedział marszałek Hołownia. Z kolei podczas spotkanie z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą, Marszałek Sejmu po raz kolejny podkreślił, jak niezwykle wstrząsające i barbarzyńskie jest niszczenie infrastruktury energetycznej, aby tym sposobem uderzyć w społeczeństwo i jego najbardziej bezbronnych członków - dzieci. Szymon Hołownia zwrócił również uwagę na konieczność przedstawiania prawdziwego obrazu i przebiegu wojny w Ukrainie, skupiając się na obronie dobra.

Seria spotkań z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy zakończyła się w Ministerstwie Obrony Narodowej. Szymon Hołownia podczas wizyty u ministra Rustema Umerowa zwrócił uwagę, że „musimy tworzyć sojusze nie tylko militarne, ale także sojusze społeczeństw”. Spotkanie było również okazją do rozmowy o aktualnej sytuacji na froncie.

Szymon Hołownia odwiedził także dominikański ośrodek pomocy w Fastowie, gdzie spotkał się z prowadzącymi ośrodek wolontariuszami m.in. z Polski, oraz przebywającymi tam dziećmi, ewakuowanymi z obwodu donieckiego. Marszałek Sejmu odbył tam wiele rozmów o pomocy i jej fundamentalnym znaczeniu jako symbolu przeciwstawiania dobra złu wojny.

Odbywając wizytę w Ukrainie Marszałek Sejmu udał się również do Buczy. Szymon Hołownia w towarzystwie mera miejscowości złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar rosyjskiej inwazji w Buczy oraz zapalił symboliczny znicz. Odwiedził również – zniszczoną w działaniach wojennych - cerkiew św. Andrzeja i Wszystkich Świętych. Odnosząc się do skali rosyjskiej zbrodni w Buczy, Marszałek Sejmu podkreślił, że politycy powinni zrobić co w ich mocy, aby ta historia nigdy nie została zapomniana, ale także jej sprawcy rozliczeni i ukarani.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ef/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 20.06.2024, 16:37
Źródło informacji BOM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ