Pobierz materiał i Publikuj za darmo
CBŚP informuje:
Funkcjonariusze CBŚP i SG przeprowadzili kolejne uderzenie w grupę, której członkowie ułatwiali legalizację pobytu cudzoziemcom na terenie Polski, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Tym razem zatrzymano 4 osoby, z czego 3 tymczasowo aresztowano. W sprawie występuje już 28 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 248 zarzutów. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie warte blisko 2 mln zł.
Śledztwo prowadzone jest od wielu miesięcy przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy, a nadzorowane jest przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej ułatwiali cudzoziemcom pobyt na terenie naszego kraju, m.in. poprzez organizowanie dokumentów pozwalających na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Osoby te również reprezentowały cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych. Według śledczych, dzięki działaniom grupy ponad 600 cudzoziemców m.in.: obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu czy Indii, mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom. Wstępne wyliczenia wskazują, że członkowie grupy mogli zarobić blisko 920 tysięcy euro.
W ostatnich dniach w Warszawie oraz jej najbliższej okolicy, ale także na północy Mazowsza, policjanci CBŚP wspólnie ze Strażą Graniczną przeprowadzili działania, podczas których zatrzymano cztery osoby podejrzane m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie ułatwiali legalizację pobytu cudzoziemcom na terenie Polski. To już kolejne uderzenie w tę grupę. Pierwsze działania przeprowadzono w marcu br., kiedy to zatrzymano 16 osób, w tym 13 Polaków i 3 obywateli Ukrainy (realizacja opisana w art.: Akcja CBŚP i SG. Rozbity gang ułatwiający nielegalny pobyt cudzoziemcom w Polsce).
W kwietniu i maju przeprowadzono następne działania, zatrzymując podejrzanych i zabezpieczając materiał dowodowy. W sprawie występuje już 28 podejrzanych, którym łącznie przedstawiono 248 zarzutów. Wynikiem prowadzonego śledztwa jest także ustalenie i zabezpieczenie majątku należącego do podejrzanych w wysokości blisko 2 mln zł, w postaci m.in. pieniędzy w różnej walucie, samochodów i nieruchomości.
Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ aj/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.08.2019, 08:54 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |