Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: dni otwarte w Kancelarii Premiera 26-27 września (komunikat)

25.09.2015, 13:32aktualizacja: 25.09.2015, 13:32

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Zwiedzanie gabinetu premiera i reprezentacyjnych pomieszczeń oraz wyjątkowa wystawa „Bartoszewski 1922-2015. Więcej niż przyzwoitość” – to główne atrakcje, które można zobaczyć w najbliższy weekend w ramach Dni Otwartych w Kancelarii Premiera.

Wyjątkowa wystawa o wyjątkowym człowieku

W najbliższą sobotę i niedzielę odwiedzający Kancelarię Premiera będą mogli obejrzeć niepowtarzalną wystawę „Bartoszewski 1922 – 2015. Więcej niż przyzwoitość”. Wystawa podzielona jest na trzy części, które obrazują dzieła życia ministra. Pierwsza z nich - „Pod prąd” - mówi o pracy Władysława Bartoszewskiego w konspiracji przeciwko okupantowi niemieckiemu, potem w opozycji w czasie PRL oraz o represjach, które go za tę działalność spotkały. Kolejna część ma tytuł „Pamięć” i skupia się na pracy kronikarskiej Władysława Bartoszewskiego, który przekazywał prawdę historyczną wbrew komunistycznej, fałszowanej narracji. Wreszcie ostatnia część - „Pojednanie” - poświęcona relacjom z Niemcami, Izraelem i diasporą żydowską na całym świecie.

Wystawa ma charakter multimedialny. Zwiedzający będą mogli m.in. obejrzeć wystąpienie telewizyjne Władysława Bartoszewskiego z 1963 r. z Markiem Edelmanem w tle czy fragment jego przemowy z 1995 r. przed niemieckim parlamentem. Wśród atrakcji będzie można także posłuchać fragmentów audycji Radia Wolna Europa, które popłyną z głośników znanej z lat 50. Szarotki, nie zabraknie też zdjęć i pamiątek. Bardzo ważnym elementem wystawy są cytaty ministra, wydrukowane w dużym formacie. Władysław Bartoszewski mówił dużo i mądrze, dlatego historia jego życia opowiedziana jest jego własnymi słowami. Zwiedzającym zostanie także udostępniony gabinet, w którym pracował do ostatnich dni.

„Bartoszewski 1922-2015. Więcej niż przyzwoitość” to opowieść o człowieku, który nie bał się iść pod prąd w imię szczytnych celów i który walczył o pamięć historyczną i pojednanie narodów. To historia więźnia obozu w Auschwitz-Birkenau, powstańca warszawskiego, współtwórcy Rady Pomocy Żydom „Żegota”, współpracownika Radia Wolna Europa, ministra spraw zagranicznych czy wreszcie Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego. Władysław Bartoszewski był świadkiem i uczestnikiem najtragiczniejszych wydarzeń XX wieku. Mimo tych doświadczeń cechował go optymizm oraz poczucie humoru - również takie jego oblicze będzie można bliżej poznać na wystawie.

Wielki Portret Władysława Bartoszewskiego

Dniom Otwartym towarzyszy wyjątkowa akcja „Wielki Portret Władysława Bartoszewskiego”. Z nadesłanych przez internautów zdjęć powstała mozaika przedstawiająca Władysława Bartoszewskiego, którą można obejrzeć podczas wystawy i na stronie https://dniotwarte.premier.gov.pl/.

Dni Otwarte

Podczas Dni Otwartych, oprócz obejrzenia wystawy, każdy będzie mógł zwiedzić zabytkowe wnętrza Kancelarii Premiera. Będzie można zobaczyć m.in. gabinet premiera i reprezentacyjne pomieszczenia, w których przyjmowane są zagraniczne delegacje.

Wszyscy, którzy wybierają się na Dni Otwarte, proszeni są o zabranie dokumentu ze zdjęciem. 30-osobowe grupy będą wchodzić do Kancelarii co pół godziny. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Terminy zwiedzania: 26-27 września 2015 (sobota i niedziela), godz. 11–18.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Al. Ujazdowskie 1/3, Warszawa

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.09.2015, 13:32
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ