Newsletter

Polityka i społeczeństwo

CIR: obradowała Rada Ministrów (komunikat)

12.04.2016, 16:36aktualizacja: 12.04.2016, 16:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- projekt ustawy o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej;

- projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym;

- projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem dyrektywy 2014/54/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników.

Rada Ministrów zapoznała się z informacją dotyczącą prac w Ministerstwie Rozwoju zmierzających do poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców (etap pierwszy – I półrocze 2016 roku).

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o utworzeniu Akademii Sztuki Wojennej, przedłożony przez ministra obrony narodowej.

Od 1 października 2016 r. zacznie działać w Warszawie Akademia Sztuki Wojennej – uczelnia wojskowa, która ma sprostać nowym zadaniom i wyzwaniom współczesnego świata oraz bieżącym i perspektywicznym potrzebom Sił Zbrojnych RP. Nowa uczelnia powstanie na bazie Akademii Obrony Narodowej, która zostanie rozwiązana 30 września br.

Akademia Sztuki Wojennej zapewni polskiej armii nowoczesne studia strategiczne. Oferta dydaktyczna i naukowo-badawcza związana będzie z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Nowa uczelnia ma być ośrodkiem eksperckim prowadzącym m.in. badania, analizy i kwerendy na temat sytuacji geopolitycznej oraz militarnej w wybranych częściach świata.

Akademia będzie przede wszystkim kształcić i szkolić żołnierzy. Będzie też mogła kształcić osoby cywilne w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obronności państwa, w szczególności na potrzeby administracji centralnej i samorządu terytorialnego. Akademia ma doskonalić kwalifikacje kadry oficerskiej wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP na studiach podyplomowych, kursach kwalifikacyjnych i doskonalących. Ma spełniać też istotną rolę w systemie przygotowania oraz doskonalenia zawodowego kadr dowódczych, sztabowych i logistycznych Sił Zbrojnych RP na wszystkich poziomach dowodzenia: taktycznego, operacyjnego i strategicznego.

Zgodnie z projektem ustawy, minister obrony narodowej może polecić akademii utworzenie i prowadzenie studiów podyplomowych odpowiadających potrzebom Sił Zbrojnych RP, a także kursów dokształcających i szkoleń. Wprowadzono także obowiązek uzgadniania z ministrem obrony narodowej tworzenia i prowadzenia kierunków studiów. Umożliwi to opracowywanie programu studiów zapewniających absolwentom kwalifikacje i kompetencje zawodowe odpowiadające potrzebom rynku pracy w obszarze obronności państwa.

W projekcie ustawy uregulowano także kwestie związane z zachowaniem ciągłości pracy dydaktycznej i badawczej oraz działalności organizacyjnej, po rozwiązaniu Akademii Obrony Narodowej.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury i budownictwa.

Utworzony zostanie Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego, który przez punkt kontaktowy zostanie połączony z rejestrami innych państw członkowskich Unii Europejskiej, co umożliwi wymianę danych między nimi. Utworzenie rejestru ma na celu wypełnienie przez Polskę zobowiązań unijnych.

Rejestr zostanie zbudowany na bazie rejestrów funkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach oraz miastach na prawach powiatu. Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Będzie się składał z trzech ewidencji:

- przedsiębiorców, którzy mają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego;

- poważnych naruszeń przepisów określających obowiązki lub warunki przewozu drogowego;

- osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy – do czasu przywrócenia dobrej reputacji.

Założono, że dane gromadzone w ewidencji przedsiębiorców, którzy posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, będą jawne i publicznie dostępne, z wyjątkiem danych dotyczących daty i miejsca urodzenia oraz adresu zamieszkania zarządzającego transportem oraz osoby fizycznej uprawnionej do wykonywania zadań zarządzającego transportem mikroprzedsiębiorcy.

Natomiast dane gromadzone w ewidencji poważnych naruszeń oraz ewidencji osób, które zostały uznane za niezdolne do kierowania operacjami transportowymi przedsiębiorcy będą udostępniane na wniosek – w niezbędnym zakresie – upoważnionym organom: starostom, wojewódzkim inspektorom transportu drogowego, wojewódzkim komendantom Policji, komendantowi głównemu Straży Granicznej, komendantom oddziałów Straży Granicznej, dyrektorom izb celnych, Głównemu Inspektorowi Pracy, zarządcom dróg i sądom oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przekazywanie danych do rejestru i ich udostępnianie będzie odbywać się za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub środkami komunikacji elektronicznej obsługiwanymi przez system teleinformatyczny rejestru.

Łączny koszt utworzenia i funkcjonowania rejestru wyniesie 55,89 mln zł (chodzi o pieniądze wydatkowane z budżetu państwa w latach 2016-2025). Jednocześnie planuje się, że starostwa powiatowe i miasta na prawach powiatu na utworzenie rejestru w 2017 r. poniosą wydatki w wysokości 380 tys. zł.

Utworzenie rejestru przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa transportu drogowego oraz warunków uczciwej konkurencji między przewoźnikami. Klientom zapewni łatwy dostęp do wykazu pozytywnie zweryfikowanych przedsiębiorców.

# # #

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrożeniem dyrektywy 2014/54/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników, przedłożony przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Przyjęte rozwiązania wdrażają dyrektywę 2014/54/UE, która wskazuje środki, jakie powinny zapewnić państwa członkowskie Unii Europejskiej obywatelom UE i EOG (oraz członkom ich rodzin), aby ułatwić im korzystanie z praw przysługujących w ramach swobodnego przepływu pracowników.

W praktyce wdrożenie dyrektywy ma przyczynić się do zwiększenia wśród obywateli UE i EOG znajomości przysługujących im uprawnień w innych krajach członkowskich, a w razie potrzeby ułatwić ich dochodzenie. Do realizacji zadań zawartych w dyrektywie zobowiązane są wszystkie kraje UE, tak aby ze wskazanych w niej uprawnień mogli korzystać wszyscy pracownicy mobilni.

Większość zadań wskazanych w dyrektywie Polska już realizuje. Obecnie konieczne jest jedynie wyznaczenie instytucji (jednej lub kilku), które będą realizowały zadania związane z promocją praw osób korzystających ze swobodnego przepływu pracowników, zapewniały niezbędne informacje o rynku pracy, udzielały niezależnego poradnictwa prawnego, a także prowadziły lub zlecały niezależne badania oraz publikowały niezależne raporty dotyczące rynku pracy.

Zgodnie z projektem nowelizacji, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej będzie wspierać równe traktowanie pracowników unijnych w naszym kraju w szczególności przez:

- zlecanie niezależnych sondaży i analiz oraz publikowanie niezależnych sprawozdań i zaleceń na temat nieuzasadnionych ograniczeń i przeszkód w zakresie prawa do swobodnego przepływu pracowników i ich dyskryminacji;

- inicjowanie i monitorowanie działań mających na celu przeciwdziałanie nieuzasadnionym ograniczeniom oraz przeszkodom w zakresie prawa do swobodnego przepływu pracowników oraz ich dyskryminacji;

- publikowanie informacji o przepisach dotyczących swobodnego przepływu pracowników i ich stosowaniu w Polsce;

- pełnienie roli punktu kontaktowego służącego współpracy i wymianie informacji z innymi państwami członkowskimi w sprawach swobodnego przepływu pracowników.

W projekcie nowelizacji rozszerzono także zakres porad prawnych udzielanych przez Państwową Inspekcję Pracy.

Do tej pory przebywający w Polsce pracownicy z państw unijnych oraz członkowie ich rodzin otrzymywali z PIP porady prawne dotyczące prawa pracy i dostępu do zatrudnienia. Po zmianach będą mogli liczyć także na pomoc w takich kwestiach jak: dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych; członkostwo w związkach zawodowych; dostęp do zasobów mieszkaniowych; dostęp do kształcenia, nauki zawodu i szkolnictwa zawodowego dla dzieci; pomoc udzielana przez urzędy pracy.

Aby porady prawne udzielane przez PIP były rzetelne będzie ona mogła występować do instytucji publicznych (np. ZUS, urzędów lub izb skarbowych) z wnioskiem o informacje niezbędne do wyjaśnienia indywidualnych spraw zgłaszanych przez pracowników.

Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

# # #

Rada Ministrów zapoznała się z informacją dotyczącą prac w Ministerstwie Rozwoju zmierzających do poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców (etap pierwszy – I półrocze 2016 roku), przedłożoną przez ministra rozwoju.

Rząd 16 lutego br. przyjął „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”, w którym jednym z filarów rozwoju gospodarczego naszego kraju jest Rozwój innowacyjnych firm.

W tym obszarze najważniejszym zadaniem jest poprawa otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców. W praktyce chodzi o polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz relacji przedsiębiorców z administracją publiczną.

Ministerstwo Rozwoju – we współpracy z organizacjami gospodarczymi i społecznymi oraz ekspertami prawa gospodarczego – prowadzi prace nad pakietem oczekiwanych przez przedsiębiorców rozwiązań, które poprawią otoczenie, w jakim funkcjonuje biznes, co przełoży się na wzrost gospodarczy.

Rozwiązania proponowane w pakiecie zmierzają w szczególności do poprawy relacji przedsiębiorców z organami administracji publicznej oraz usprawnienia postępowań administracyjnych. Prace prowadzone przez resort dotyczą też skrócenia procedur administracyjnych oraz zmniejszenia ich uciążliwości i nieprzewidywalności, a także zwiększenia możliwości załatwienia spraw na podstawie porozumień czy mediacji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.04.2016, 16:36
Źródło informacji CIR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ