Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- CIR informuje:
W Warszawie trwają 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy premier Ewy Kopacz z kanclerz Angelą Merkel dotyczą m.in. relacji dwustronnych i kwestii bezpieczeństwa.
Wśród tematów są również m.in. polityka wschodnia, kwestie unijne, wymiana młodzieży oraz sytuacja mniejszości polskiej w Niemczech i niemieckiej w Polsce. W ramach konsultacji zaplanowano podpisanie dokumentów dwustronnych, w tym umowy o wspólnej poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim (ochrona przeciwpowodziowa, warunki przepływu i żeglugi).
Premier Ewa Kopacz o relacjach z Niemcami: To na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej
Szefowa rządu stwierdziła, że w ostatnich 25 latach Polakom i Niemcom udało się przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia i zbudować prawdziwą wspólnotę interesów.
„Dziś słowa o strategicznym partnerstwie polsko-niemieckim nie pozostają już tylko w świecie aspiracji, czy dyplomatycznych zaklęć, ale stanowią odzwierciedlenie rzeczywistości. Jesteśmy najbliższymi partnerami gospodarczymi, wspólnie stawiamy czoła najważniejszym wyzwaniom na kontynencie. To na nas spoczywa odpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej” – dodała.
Pamięć o Władysławie Bartoszewskim
Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że konsultacje odbywają się w szczególnej chwili. „Trzy dni temu odszedł od nas człowiek, który swoją osobą utożsamiał ideę pojednania polsko-niemieckiego. Profesor Władysław Bartoszewski całą część swojego życia spędzoną w służbie niepodległej Rzeczypospolitej, poświęcił dla budowania i wzmacniania zaufania, bez którego dzisiejsze relacje między Polską a Niemcami na pewno nie byłyby tak bliskie” – powiedziała.
„Chciałyśmy z panią kanclerz, aby w tym szczególnym dniu dla Niemców i Polaków profesor Bartoszewski był z nami, choćby symbolicznie. Dlatego też zachowaliśmy dla niego miejsce przy stole” – zaznaczyła premier Ewa Kopacz.
Szefowa rządu odczytała wystąpienie, które miał wygłosić minister Bartoszewski https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/ostatnie-przemowienie-ministra-wladyslawa-bartoszewskiego.html.
Trzynasta edycja konsultacji
„Konsultacje polsko-niemieckie to rzecz bez precedensu. Trudno o lepsze świadectwo naszej bliskiej i partnerskiej współpracy” – powiedziała premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że współpraca ta obejmuje niemal każdą dziedzinę, za którą odpowiedzialne są rządy obu krajów.
Konsultacje odbywają się od 1997 r. i stanowią główny instrument kontaktów na szczeblu rządowym między oboma krajami.
W 13. konsultacjach w Warszawie bierze udział większość członków Rady Ministrów obu państw, co pokazuje, jak duże znaczenie oba rządy przykładają do dwustronnych stosunków.
Polskę reprezentują:
- premier Ewa Kopacz
- wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński,
- wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak
- minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna
- minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska
- minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska
- minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska
- minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz
- minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki
- minister środowiska Maciej H. Grabowski
- minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki
- minister finansów Mateusz Szczurek
- minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk
- minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska
- minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak
- sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, koordynator ds. polsko-niemieckiej współpracy przygranicznej i regionalnej Piotr Stachańczyk
- podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Konrad Pawlik
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 27.04.2015, 16:36 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |